mózg fabryka sukcesu

4 cenne lekcje biznesu od Anny Urbańskiej, po lekturze: „Mózg – fabryka sukcesu”

Jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel, ale nie wiesz jak, poszukaj ludzi, którym się to udało i czerp z ich doświadczeń

Czasem zastanawiasz się, czy odpowiednio szybko się rozwijasz, czy nie za długo czekasz na profity przez duże „P”? Nie raz tak miałam. Już 4 rok w tym siedzę, a do wymarzonych 4 kół/miesięcznie daleka droga. A potem robię wywiady z innymi copywriterkami i blogerkami i co się okazuje? One robią to już od 8 lat i z tego żyją. Mój cel może być bliżej lub dalej, ale muszę dać mu czas.

Jeżeli już inwestujesz w rozwój osobisty, upewnij się, że osoba prowadząca szkolenie lub warsztaty jest spójna z tym, co głosi.

„Ostatnio bardzo dużo dostaję maili i zaproszeń od dziesiątek, a może setek osób, które chcą się zająć moim rozwojem finansowym, moją wolnością finansową. I co? Kiedy patrzę na nie, przyglądam się ich życiu, ich finansom, to nie wydaje mi się, aby to był ktoś, od kogo można się uczyć. Oni chcą nas uczyć w obszarze, który dla nich samych jest wyzwaniem.” Anna Urbańska

Dlaczego zanim podejmiesz się u kogoś rozwoju osobistego, sprawdź:

„Na ile jego życie, on sam jest chodzącym dowodem na prawdziwość tego, czego uczy.” Anna Urbańska

Czy przypadkiem jego droga do sukcesu nie jest gęstą usiana wyrzeczeniami, rezygnacją z udanego życia osobistego, czasu dla siebie, nadwyrężeniem zdrowia? Ważne jest nie tylko to, by osiągnąć cel, istotna jest droga ku niemu.

Myśl pozytywnie o pieniądzach

„Pieniądze to wytłoczona w monecie wolność. A wolność to życie.” Remarque (cytat z „Mózg – fabryka sukcesu”)

Pieniądze nie są brudne, a osoby, które się ich dorobiły – podejrzane. Nie miej wstydu, gdy informujesz klienta, za jaką stawkę pracujesz, gdy klient zwleka z przelaniem wynagrodzenia, wyciągaj konsekwencje i upominaj się o przelew.

Pieniądze zmieniają bardzo dużo. Wiele kobiet musi prosić mężów o kieszonkowe, stawiają się w pozycji niesamodzielnego dziecka, które musi z kimś konsultować każdą zachciankę. Często te pieniądze wcale nie są wydawane na ich przyjemności, ale na potrzeby rodziny.

Własne pieniądze poszerzają pole manewru – nie musisz w kryzysowych sytuacjach (gdy psuje się samochód lub pralka) prosić o pomoc rodziców, teściów, narażać się na komentarze. Możesz odkładać na swoją emeryturę, fajne wczasy, możesz zaszaleć na mieście i nikt poza Tobą, nie będzie Cię z tego rozliczał.

„Wielokrotnie słyszałam, że: pieniądze szczęścia nie dają. Lepiej być biednym, ale uczciwym. Albo, że pieniądze są źródłem wszelkiego zła. Zawsze wówczas się zastanawiałam, dlaczego panują o pieniądzach takie negatywne opinie? Ja wierzę, że pieniądze dają wolność. Wolność czasu, wolność wyborów. Pozwalają realizować cele. (…) Ja wierzę, że rozwój, uczenie się, często właśnie ryzyko, to szanse na zarabianie.” Anna Urbańska

Ludzie widzą efekt, nie widzą drogi

Ludzie mają spore, choć nie decydujące znaczenie w rozwoju Twojego biznesu. Ostatnie słowo masz Ty, również Ty wybierasz, kim się się otaczasz. To z jednej strony oczyszczające, z drugiej wymagające, bo czasem trudno podjąć decyzję o ucięciu wieloletniej relacji, która w dodatku jest z kategorii – rodzina. Bywa tak, że najbliżsi próbują podcinać skrzydła, a gdy osiągniesz sukces, nie powiedzą – zasłużyłaś, widziałam ile razy potykałaś się, upadałaś, wiem, że ciężko na to pracowałaś. W to miejsce niejednokrotnie pojawia się zazdrość i przeświadczenie, że udało ci się przypadkiem, bo szczęście dopisało, bo… (wszystko o tym zadecydowało, tylko nie Ty). Ludzie widzą kwotę na koncie albo to, co sobie za nią kupiłaś (np. niezależność od nich), są ślepi na drogę, którą pokonałaś, by być w tym miejscu, w którym jesteś teraz.

Motywacja bez działania nic nie znaczy

„Osobiście znam kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, które w ostatnim roku były na wszystkich możliwych szkoleniach i eventach, które zostały w Polsce zorganizowane (…). Ale kiedy z nimi rozmawawiam to oni mówią: „W ostatnim roku to zainwestowałem już kilkanaście tysięcy złotych w te szkolenia”. Pytam, więc: „A co wyciągnąłeś, czego się nauczyłeś, co zabrałeś dla siebie?”. Słyszę wówczas: „No wiesz, to musi potrwać.” I tak patrzysz z roku na rok na takiego człowieka i nic w jego życiu się nie zmienia. Ja te osoby nazywam tzw. „chadzaczami” na szkolenia. Oni „chadzają” na te szkolenia, wychodzą i mówią, że następnego dnia zmienią świat, a potem następnego dnia wstają i mówią: w sumie to nie dziś, może jutro albo pojutrze, bo dzisiaj pada, bo dzisiaj nie to ciśnienie atmosferyczne, bo dzisiaj to coś tam, coś tam. I znajdują mnóstwo powodów, żeby nie ruszyć z miejsca.” Anna Urbańska

To przyjemne i bezpieczne obserwować ludzi sukcesu, ludzi pogodzonych ze sobą, ludzi niezależnych, ale jeśli na obserwowaniu, słuchaniu lub czytaniu ich książek się skończy, nic, poza miłym spędzeniem czasu z tego nie wyciągniesz. Dlatego nie wygłupiaj się już, skończ z kolejnymi wymówkami, po prostu przekrocz próg zmiany, próg strefy komfortu psychicznego, podejmij ryzyko kontrolowane 😉

Marta Szyszko

Cytaty pochodzą z:

Anna Urbańska - mózg fabryka sukcesu

„Mózg – fabryka sukcesu” Anna Urbańska, książka do nabycia na: http://annaurbanska.pl/

Comments

comments