kierunek freelance

3 popularne mity na temat freelansu

Freelancing to nie jest zajęcie dla ludzi o słabym charakterze. Jeśli chcesz uciec od zobowiązań, odtąd robić zawodowo tylko to, co lubisz i zarabiać krocie, możesz być niemiło zaskoczony.

3 popularne mity na temat freelansu

Freelancer się nie przemęcza

Może wstawać, o której chce, pracować, gdzie chce. Dlatego na ogół wstaje grubo przed etatowymi pracownikami, by wyrobić się  nie tylko z wykonywaniem zleceń dla klientów, ale negocjowaniem warunków, aktualizacją portfolio, działaniami w mediach społecznościowych, wystawianiem faktur, robieniem przelewów do ZUS-u, księgowego, sprawdzaniem, czy się gdzieś nie rąbnął, a jeśli tak-wykonywaniem poprawek. Freelancer jest sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem, a to oznacza, że z nikim nie dzieli odpowiedzialności. Zdarza się, że agencja reklamowa pośredniczy między klientem, a coywriterem-freelancerem. Wtedy, zanim pokaże tekst klientowi, sprawdza go copywriter agencyjny, ktoś jest odpowiedzialny za aspekt techniczny, odsyła poprawki. Choć agencja odciąga prowizję, jest to ogromna ulga, że ktoś jeszcze dopnie wszystko na ostatni guzik, da informację zwrotną, nad czym popracować.

„Freelancing to nie leżenie w hamaku z kieliszkiem prosecco w ręku.” Ewa Brzozowska

To nie jest ucieczka od zobowiązań, to przyjęcie na siebie dodatkowych zobowiązań. Jeśli czujesz się zmęczony pracą na etacie, freelancing nie jest sposobem na uzyskanie dodatkowego czasu na odpoczynek, przynajmniej nie na początku.

Freelancer robi tylko to, co lubi

„We freelancingu nie zawsze robisz to, co chcesz.” Ewa Brzozowska

Freelancing nie jest też sposobem na to, by od tej pory robić zawodowo tylko to, co się lubi. Jesteś zależna od celów finansowych, a to oznacza, że zwłaszcza na początku, bierzesz wszystkie zlecenia, by zarobić na finansowe zobowiązania: ZUS, księgowego, koszty życia. Mój mąż się śmieje, że chyba nie ma takiego tematu, na który jeszcze nie pisałam. I nie zawsze jest to coś, co mnie interesuje. Na blogach mam pełną dowolność i to mnie ratuje. Jednak, gdy propozycji współprac jest mało, a miesiąc się kończy, rośnie presja i wtedy mobilizuję się, ignorując swoje pasje i zainteresowania.

„Podstawą sukcesu w jakiejkolwiek karierze jest zaangażowanie, odpowiedzialność, sumienność i wytrwałe dążenie do celu. (…) Jako wolny strzelec też nie zawsze będziesz wykonywał zadania, które lubisz. (…) To są też nieciekawe zlecenia, których będziesz musiał się podjąć, by zarobić na składki ZUS i rachunki.” Ewa Brzozowska

Freelancer zarabia na jednym zleceniu tyle, co inni w tydzień

Freelancer z doświadczeniem, portfolio i pozycją zarabia dobre stawki. A potem opłaca ZUS, dochodowy, księgowego, sprzęty, książki, kursy, działania marketingowe. Żeby pozyskać dobrze płatne zlecenie, musiał latami pracować na nazwisko, stworzyć sieć kontaktów, udowodnić, że można na nim polegać, być świetnym w tym, co robi, by klienci byli gotowi płacić więcej właśnie za niego. Musiał wyróżnić się na tle konkurencji. Na freelansie można zarabiać dużo, ale to nie przychodzi samo.

„Freelancing nie jest sposobem na szybki zarobek. Rozkręcenie tego typu kariery-jak każdego innego biznesu-jest trudne i wymaga czasu. (…) Z pewnością na starcie czeka cię dużo pracy, która nie od razu przyniesie wymierne korzyści. Freelancing jest dla ludzi cierpliwych i wytrwałych.” Ewa Brzozowska

Czy potem można odpocząć i odcinać kupony? Nie, trzeba stawać się coraz lepszym, nie obniżać lotów, nie osiadać na laurach, dbać o jakość. Bo pozycję zawsze można stracić. Z drugiej strony praca staje się bardziej przewidywalna, masz stałe zlecenia, wiesz, czego się spodziewać po określonej porze miesiąca, jak napływają zlecenia w skali roku, kiedy najlepiej udać się na urlop.

Nie każde działanie przyniesie zyski. Niektóre okażą się zupełnie nietrafione, inne zaprocentują po czasie.

„Nic w życiu nie przychodzi za darmo. Każdy sukces poprzedzony jest wysiłkiem, który nie zawsze się opłaci.” Ewa Brzozowska

Marta Szyszko

Na podstawie:

kierunek-freelance-sukces-na-wlasnych-zasadach

Comments

comments