podliczanie zysków z bloga

Zarabianie na blogu – 2 sprawdzone sposoby

Zarabianie na blogu to proces i tu nic nie odbywa się jak za pstryknięciem palcami. W zależności od tego, jak długo jesteś w sieci, czy korzystasz z profesjonalnych narzędzi, takich jak planer słów kluczowych (czyli piszesz o tym, co interesuje internautów, a nie tylko o tym, co interesuje Ciebie) pierwsze zarobki mogą pojawić się nawet przed upływem roku od założenia bloga i regularnego dodawania treści.

Zarabianie na bezpośredniej współpracy z reklamodawcami

Jak wynika z mojego doświadczenia, najbardziej opłacalna dla blogera jest bezpośrednia współpraca z firmami w postaci publikacji: banerów, recenzji, konkursów na portalach społecznościowych, artykułów sponsorowanych, czy filmików. A to dlatego, że z nikim nie dzielisz się po drodze. Szacunkowo po 3 latach od założenia bloga można zarobić na reklamach od 500 do 1000 zł/ miesięcznie, za więcej niż jedną do kilku publikacji (tak wynika z badań White Press).

Stwórz ofertę reklamową w PDF-ie, zawrzyj tam informacje wyróżniające Twojego bloga na tle konkurencji, statystyki, zakres tematyki. Rozsyłaj ofertę firmom, które reklamują się u blogerów ze zbliżonej branży. Nie licz na efekt natychmiastowy, tu trochę jak z rozsyłaniem CV. W widocznym miejscu na blogu dodaj zakładkę kontakt i czekaj aż reklamodawca skontaktuje się z Tobą.

stanowisko pracy blogera

Zarabianie na content marketingu

Dla początkujących blogerów, którzy nie są znani w branży, ale mają dobrą pozycję w wyszukiwarce Google, łakomym kąskiem z tortu reklam internetowych okaże się content marketing. Za publikację tekstu z aktywnym linkiem, o atrybucie do follow, możemy policzyć sobie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. To zależy od wizualnej oprawy bloga, poziomu treści, liczby unikalnych użytkowników, niszowej tematyki. Ta forma jest o tyle dogodna, że firma przysyła gotowy tekst ze zdjęciem i jedynie oczekuje publikacji na stronie. Nie trzeba testować produktu, jechać na warsztaty, fotografować go czy recenzować. Jeśli nasz zastrzeżenia do poziomu artykułu, może zaproponować, że sama go stworzysz.

Skontaktuj sięz agencjami content marketingu (np. White Press, Reachablogger) i sprawdź czy spełniasz ich wymogi.

zyski z bloga

Zarabianie na blogu na początku warto połączyć z innymi źródłami dochodu, takimi jak zlecenia copywriterskie, ponieważ do budowania pozycji w wyszukiwarce i marki osobistej potrzeba nie tylko cierpliwości, pracowitości, ale przede wszystkim czasu.

Marta Szyszko

Comments

comments