3 zaskakujące pułapki, które osłabiają twoją produktywność, choć miały jej służyć

„Ludzie mają naturalną tendencję do skupiania się na natychmiastowych zyskach (…) najczęściej podejmują decyzje sprzeczne z własnym długofalowym interesem.” Kelly Mc Gonical

Czy robienie list to do możemy pomylić z pracą i w efekcie nic nie zarobić w ferworze planowania? Czy sukces i robione postępy motywują do dalszych działań, a może wręcz przeciwnie? Czy przezwyciężenie pokusy w mało istotnej kwestii może sprawić, że zabraknie nam siły woli w tej kluczowej? Sprawdź, w jakie pułapki możesz wpaść, starając się być produktywnym.

3 zaskakujące pułapki, które osłabiają twoją produktywność, choć miały jej służyć

Robienie list to do

Okazuje się, że robienie list to do poprawia nam samopoczucie, ponieważ odnosimy wrażenie, że już coś konkretnego zrobiliśmy dla swojego biznesu, a w efekcie konto świeci pustkami, po drodze listę trzeba zmodyfikować lub wyrzucić do kosza, bo pojawiły się nowe zadania. Stan konta nie drgnął, ty zużyłaś energię.

„Nawet narzędzie najbardziej wiarygodne w dążeniu do celu, a mianowicie „lista kontrolna spraw do zrobienia”, może przynieść odwrotny skutek. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zrobić kompletny spis rzeczy do wykonania przy projekcie, a następnie poczuć tak wielkie zadowolenie, by zakończyć pracę nad projektem w danym dniu?” (…) Sporządzenie listy przynosi taką ulgę, że bierzemy satysfakcję płynącą z jasnego wskazania, co należy zrobić, za wysiłek faktycznie podjęty na drodze do celu.” Kelly Mc Gonical

Pułapka odpuszczania sobie, gdy tylko zaobserwujemy postępy

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się po osiągnięciu celu finansowego przed końcem miesiąca, leżeć do góry brzuchem przez pozostały czas? Choć przecież mogłabyś w mniejszym stresie i bez presji pracować na wynik w kolejnym miesiącu, na przykład na wypadek, gdyby było mniej zleceń lub wolny czas wykorzystać na działania, na które w codziennej pracy brakuje ci czasu? To nie przypadek.

„Chociaż większość z nas uważa, że czynienie postępów na drodze do celu predestynuje do jeszcze większych sukcesów, psycholodzy wiedzą, że zdecydowanie za szybko wykorzystujemy swoje osiągnięcia jako preteksty do poluzowania sobie. (…) Psycholodzy nazywają to zjawisko uwolnieniem celu. (…) Na poziomie praktyki oznacza to, że jeden krok naprzód staje się przyzwoleniem na dwa kroki wstecz. (…) Postępy mogą nawet sprawić, że porzucimy cel, nad którym tak ciężko dotąd pracowaliśmy.” Kelly Mc Gonical

Opieranie się pokusie

Każdy jest dumny, gdy zamiast zajrzeć na pocztę lub Facebooka, przeszedł od razu do pracy, korzystając z porannej energii i świeżego spojrzenia tuż po pierwszej kawie. Jakie może być jego zdziwienie, gdy przy następnej okazji, w której powinien wykazać się siłą woli, zabraknie mu jej.

„Kiedy zdobywamy się na dowolny akt siły woli, zawsze czerpiemy z tego samego źródła-to zaś oznacza, że każdy skuteczny gest samokontroli osłabia naszą wolę (…) Próby panowania nad złością, pilnowania budżetu czy odmawiania-wszystkie czerpią z tego samego źródła. Właśnie dlatego każdy akt siły woli zmniejsza jej zasoby. (…) samokontrola jest jak mięsień i męczy się, kiedy jej używamy.” Kelly Mc Gonical

Ponadto jest większe prawdopodobieństwo, że nie uda nam się oprzeć pokusie, jeśli zostaniemy na nią wystawieni wieczorem.

„Samokontrola wyczerpuje się wraz z upływem dnia.” Kelly Mc Gonical

Siła woli jest kluczem do sukcesu zarówno w biznesie, jak i życiu osobistym. Pozwala pohamować złość, oprzeć się pokusie marnowania czasu na Facebooku i powrócić do wykonywania zadań, po tym, jak się rozproszyliśmy. Warto wiedzieć, jak wspierać trening siły woli i poznać najnowsze badania na jej temat. Także po to, by przekonać się, że nie ma ludzi robotów i wykazanie się siłą woli w jednej sprawie, może doprowadzić do tego, że w kolejnej się złamiemy. I nie oznacza to porażki, ale oznacza, że jesteśmy ludźmi.

Marta Szyszko

Na podstawie:

siła woli

Comments

comments