pixabay.com

4 lekcje biznesu od Kamili Rowińskiej – kobiety niezależnej

„Im lepszym fachowcem w swojej dziedzinie jesteś, tym większy masz wybór i mniejszą konkurencję.”

„Na szczycie zawsze jest najwięcej miejsca i panuje tam mniejsza konkurencja. Z dwóch powodów: po pierwsze, niewielu ma odwagę, aby w ogóle się tam wybrać, po drugie, niewielu z tych, którzy już o tym postanowią, wystarcza determinacji. Większość pozostaje więc na dole i szarpie się o najniższe stanowiska, drżąc przed zwolnieniem, zamiast inwestować w siebie i z roku na rok stawać się coraz bardziej pożądanym specjalistą.” 

Może być bardzo dużo copywriterów na rynku, dlatego specjalizuj się w konkretnym rodzaju zleceń – opisy na nowo powstałe strony przedsiębiorczych kobiet, luźne teksty blogowe na blog branżowy związany z twoją pasją – np. marketingowy?

Szybkie i trafne treści zamiast rozwlekłych zdań, a może przeciwnie – barwne opisy, odwołujące się do emocji lub  historie, z którymi czytelnik natychmiast się identyfikuje? Zaprezentuj swoje możliwości na blogach, być może kogoś przyciągnie twój styl, spojrzenie, wiedza i zaproponuje, byś robiła to dla niego za pieniądze?

Inwestuj w rozwój swoich kompetencji: czytaj książki, bierz udział w szkoleniach i warsztatach osób, od których możesz się wiele nauczyć i w ten sposób oczekiwać więcej za godzinę swojej pracy.

Nigdy nie osiadaj na laurach

„Doświadczenie wieloletnie jest bardzo wskazane, natomiast najlepsze jest takie, do którego dochodzi aktualizacja wiedzy.”

Niestety trochę przespałam moment, w którym blogi angażowały się w działania w inne media społecznościowe niż Facebook. Robiłam to, co na początku działało – dodawałam treści wysokiej jakości, a z nimi post na FB. Dopiero niedawno się ocknęłam, bez Instagrama, Twittera, Google + nie jesteśmy wiarygodni jako blogerzy.

W momencie, gdy zaczęłam rozwijać swoje profile w innych mediach społecznościowych niż Facebook, pojawiła się płatna propozycja współpracy – publikowania sponsorowanych postów dla różnych firm.

Nie skorzystałam z niej, dlatego, że swoją powierzchnię reklamową dziś o wiele bardziej cenię. Chcę poznać produkt, napisać samodzielnie tekst i wtedy wyjść z nim do moich czytelniczek. To nie znaczy, że przebieram w ofertach, ale dobieram je bardzo ostrożnie.

Znajdź swój rytm i nie wpadaj w panikę, gdy masz przestój w zleceniach

„Założenie własnej kancelarii wydawało się najlepszym pomysłem. Były na początku przestoje, mniej pracy, ale potem nauczyłam się tego rytmu właściwego dla własnej działalności — że jedne dni są trudniejsze, a w innych nie ma co robić. Kiedyś panikowałam, jak nie miałam w danym dniu pracy, a teraz wiem, że mogę go wykorzystać na załatwienie zaległych spraw domowych, pójście na masaż czy trening i cieszyć się nim, bo za chwilę znowu będzie jakieś zlecenie „na wczoraj”.” Ewa Kutyba w wywiadzie dla Kamili Rowińskiej

Odnalezienie swojego rytmu oznacza, że czasem pracujemy w porach, które dla innych stanowią swego rodzaju świętość – bo po całym dniu mają czas dla rodziny. Natomiast freelancer może w ciągu dnia spędzić wartościowy czas, np. jedząc wspólny posiłek z dziećmi, pomagając w odrabianiu lekcji, a wieczorem nadrabiać zaległości lub w weekend połączyć sesję zdjęciową na blogi z rodzinnym wypadem. Wartościowy czas można spędzać o różnych porach, a flow poczuć właśnie wieczorem.

Ceń się! Ale miej zabezpieczenie

„Niektórym kobietom wydaje się, że kobiety sukcesu to te, które pracują więcej godzin. Otóż niekoniecznie! To kobiety, które pracują za większą stawkę godzinową! Oczywiście nie ma niczego złego w tym, aby kiedy zaczyna się pracę lub biznes, pracować za niewielkie pieniądze. Jeśli na dany moment nikt inny nie chce ci zapłacić większych, bierz to zajęcie i wykonuj je najlepiej jak tylko potrafisz.”

Mam swoje zlecenie, które nazywam miękką poduszką – od kilku lat tworzę teksty SEO dla agencji marketingowej, na szczęście stawka jest wyższa niż na portalach dla freelancerów. Sama mogę wybrać temat i ilość tekstów, które stworzę. To nie jest szczyt moich możliwości, ale dopiero początek. Więc, gdy już przyjmę zlecenie, to musi być perełka.

Abyś mogła skupić się maksymalnie na zleceniu, dać z siebie wszystko, wygospodarować czas na maile z klientem, na przespanie się z tematem, na poprawki, musisz się cenić!

Która z rad najbardziej przypadła ci do gustu?

Cytaty zaczerpnęłam z:

kobieta niezależna Kamila Rowińska

Marta Szyszko

Comments

comments