Przedsiębiorca nie przepuszcza żadnej okazji i działa szybciej, niż pojawią się wątpliwości… 4 nawyki, które zaprowadzą cię do sukcesu

Nie przepuszczaj żadnej okazji, w której widzisz potencjał

Po czym poznam osobę, która osiągnęła wiele lub jest na najlepszej drodze ku temu? Kiedy trafia się okazja, by udzielić wywiadu, wypowiedzieć się do artykułu tematycznego, niezależnie od tego, czy jest influencerem, a zaproszenie dostaje od blogera o mniejszych zasięgach, znajdzie czas w swoim grafiku. Osoba, która machnie ręką na taką okazję lub zgodzi się, ale nie doprowadzi działań do końca – albo wątpi w siebie („to i tak nic nie zmieni”), albo ma problem z byciem konsekwentną. Jak w takim razie rozwinie biznes, który wymaga zaangażowania i proaktywności? Kiedy widzę łan kwiatów o zachodzie słońca, proszę męża, żeby zjechał i zrobił mi kilka zdjęć. Z jednej strony, nie przepuszczaj żadnej okazji, z drugiej, sama je stwarzaj (będąc w drodze, nie na kanapie). Przedsiębiorca nie przepuszcza żadnej okazji i działa szybciej, niż pojawią się wątpliwości. 

Daj sobie szansę, zanim zanegujesz swój pomysł

W jednej chwili mamy pomysł, pcha nas w jego stronę, za chwilę mrugamy powiekami, słyszymy wewnętrzny głos, który często jest potęgowany krytyką z zewnątrz i … dajemy sobie spokój. Zaufaj sobie, pokaż światu swoje przemyślenia, spostrzeżenia, bo szybko przyjdzie potwierdzenie, że coś było na rzeczy i miałaś rację. Wyczytasz swoje pomysły na blogach tych, którzy odważyli się nazwać je po imieniu i będzie ci szkoda, że nie ty byłaś pierwsza. Nie zniechęcaj się, będą kolejne okazje, tym razem daj im szansę! A kiedy już wcielisz pomysły w życie, nie zastanawiaj się, że może wybrałaś zły moment, złego bloga i mogłaś to zrobić lepiej. Na pewno mogłaś, ale tamto działanie już zakończyłaś, wykażesz się w następnym! Zakończenie zadania zawodowego daje zastrzyk energii i jest źródłem satysfakcji. Negowanie swoich pomysłów osłabia i zniechęca.

Chwyć moment, nim przeminie

Masz wenę, ale jedziesz autobusem (lub co gorsza, jesteś na pogrzebie!). Notuj. Paradoks jest taki, że gdy tylko oderwiesz się od pracy, przychodzą błyskotliwe myśli, nie pozwól im przeminąć. Powtarzaj swój pomysł w myślach i gdy tylko nadarzy się okazja, zapisz go (np. ołówkiem na książce, którą wzięłaś do autobusu, by zakreślać mądre cytaty). Nie zawsze będziesz miała laptopa pod ręką i kubek kawy przy ustach, mimo to notuj, zapamiętuj. Nawet jeśli to zalążek wpisu, pozwól mu przeleżeć w formie konspektu i wróć za jakiś czas do pisania, gdy już dojrzejesz i poukładasz sobie to w głowie w odpowiednich szufladkach. Notowanie pomysłów ma duży związek z punktem pierwszym – nie przepuszczaniem okazji.

Nigdy nie odmawiaj, gdy ktoś proponuje ci dostęp do aktualnej wiedzy

Kiedy ktoś proponuje ci recenzję bogatego w świeżą wiedzę szkolenia online lub długo wyczekanej książki, zgódź się, nawet jeśli nic na tym nie zarobisz. Zdobyta wiedza będzie twoim wynagrodzeniem. Przedsiębiorca promujący się w social media, którego największym zasobem jest real life experience i autentyczność, a nie dyplomy, nie opiera się zmianom, nie przeraża go konieczność dokształcenia się lub oddzielenia grubą kreską działań z dnia poprzedniego, które już się zdezaktualizowały. Mówienie tak różnym okazjom, które oceniamy jako wartościowe z perspektywy rozwoju naszego biznesu, również ma wiele wspólnego z punktem pierwszym – nie przepuszczaniem okazji.

Marta Szyszko

Comments

comments