4 typy prokrastynacji i wskazówki do rozpoczęcia działania

5 typów prokrastynacji i wskazówki do rozpoczęcia działania

Jeśli zdiagnozujesz, którym typem prokrastynatora jesteś, łatwiej będzie ci wejść w działanie i dokończyć projekt lub zdecydować, że z niego rezygnujesz. W jaki sposób najczęściej prokrastynujemy?

Unikanie

Dziś nie mam do tego głowy, to zbyt nudne, złożone, zabiorę się do tego jutro z samego rana.

Jak zrobić pierwszy krok?

Jeśli to możliwe – deleguj zadania, które cię odpychają, jeśli nie, uporaj się z nimi na początku dnia, zostawiając na potem te przyjemniejsze i bardziej motywujące.

Żonglowanie projektami

Bierzesz na siebie zbyt dużo projektów, obierasz zbyt wiele kierunków, nie potrafisz odmawiać, gdy ktoś prosi Cię o pomoc. Wkładasz w pracę mnóstwo energii, ale nie przekłada się to na konkretne efekty i zwieńczone sukcesem ich kończenie.

Jak zrobić pierwszy krok?

Zdecyduj się, który z projektów jest priorytetowy, sukces z jego zakończenia da Ci zastrzyk motywacji do przejścia do kolejnego projektu.

Perfekcjonizm

Martwisz się jak inni będą postrzegać efekt twojej pracy, więc zaczynasz ją od nowa, poprawiasz w nieskończoność I ciągle masz wrażenie, że są niedociągnięcia.

Jak zrobić pierwszy krok?

Spróbuj być bardziej obiektywna co do celu projektu, nie oceniaj go pod kątem tego, jaką opinię na jego temat będą mieli inni, ale pod kątem celu postawionego w pracy – czy został osiągnięty, jeśli tak, koniec z poprawkami.

Zdobywanie wiedzy

Uważasz, że powinnaś się jeszcze douczyć zanim rozpoczniesz projekt, zbierasz informacje, już głowa ci od nich pęka, ale nie masz odwagi i pewności siebie by zacząć (i skończyć).

Jak zrobić pierwszy krok?

Naucz się tylko tej dziedziny wiedzy, która jest niezbędna do zrobienia pierwszego kroku. Jeśli trzeba będzie się czegoś nauczyć po drodze, zawsze możesz sięgnąć do źródeł.

Roztaczanie wizji

Masz bardzo kreatywne pomysły, ale zamiast przełożyć je na działania, kończy się na opowiadaniu o nich.

Jak zrobić pierwszy krok?

Skończ gadanie i przejdź do weryfikacji swoich pomysłów w rzeczywistości – możesz posłużyć się mapą myśli: http://kobietawe-biznesie.pl/6-sposobow-na-lepsza-organizacje-pracy-przy-pomocy-myslenia-wizualnego/.

Powodzenia!

Marta Szyszko

Comments

comments