W ostatnich latach to pojęcie zrobiło oszałamiającą karierę. Rozwój osobisty stał się czymś bez czego może być na przykład zmienić pracę. Można skorzystać z pomocy osób zajmujących się tą dziedziną zawodowo. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tym samemu.

Czym jest rozwój osobisty?

W największym skrócie jest to pewien zestaw metod, rozwiązań i narzędzi dzięki którym można polepszyć wybrane obszary swojego życia. Często wiązane są one z praca, ale nie tylko jej dotyczą. To może być na przykład rozwój ukierunkowany na lepsze relacje międzyludzkie.

Fundamentem w rozwoju osobistym są kompetencje. Oprócz tego ważne jest nastawienie, ale też pewne umiejętności. Te ostatnie znacząco ułatwiają uczenie się czegoś nowego. I znowu – może tyć element, który Ci zdobyć wymarzoną pracę. Ale także ułatwić kontakty z ludźmi. Rozwój osobisty trwa w zasadzie całe życie. Oczywiście wiele w tym aspekcie zależy od naszych potrzeb i wymogów. W pewnym momencie życia możemy się „zatrzymać”. Przestać rozwijać.

1. Rozwój osobisty – zacznij teraz

Największym Twoim wrogiem jest odkładanie tego na „kiedyś”. Rozwój osobisty wiąże się z pewnymi zmianami w dotychczasowym życiu. Tych bardzo często się boimy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie będą miały skutki. Jeśli jednak zależy Ci na rozwoju osobistym, to nie ma na co czekać. Trzeba po prostu zacząć działać.

2. Metoda małych kroków

Jeśli obawiasz się zmian, to właśnie takie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie. Rozwój pewnych umiejętności i kompetencji najlepiej zaplanować. Spisać kroki, jakie przyjdzie wykonać, aby je zdobyć. Naukę można zacząć powoli. Za przykład posłuży tutaj zawód grafika komputerowego. Jeśli chcesz się przebranżowić i nim zostać, zacznij od oglądania prostych tutoriali i wykonywania zadań w nich przedstawionych. W ten sposób – metodą małych kroków – rozwiniesz swoje umiejętności.

3. Korzystaj z pomocy innych

Ucz się od osób bardziej doświadczonych w danej dziedzinie. Wspomniane turoriale i poradniki są dobrym przykładem. Istotnym elementem rozwoju osobistego jest umiejętne obserwowanie. Tego w jaki sposób używają pewnych umiejętności i kompetencji inni. Te obserwacje możesz później „przełożyć” na własną osobę. W ten sposób można się naprawdę wiele nauczyć. Oczywiście w pewnym momencie znajdziesz swoją drogę. Pewne sposoby i tricki, które ułatwią Ci zdobywanie nowych umiejętności. Być może sama staniesz się mentorką dla innych osób.

4. Znajdź sobie cel

To w zasadzie jedna z najważniejszych spraw związanych z rozwojem osobistym. Wyznaczenie sobie celu pozwala dobrze zaplanować poszczególne kroki. Daje też pewien ogólny zarys umiejętności jakie przyjdzie poznać. Jeśli Twoim celem jest poznanie rozwiązań, które pozwolą rozwinąć firmę, to czeka Cię trochę pracy. Ale jego ustalenie powoduje, że możesz zaznajomić się z pewnymi „wymogami”. Taki cel będzie od Ciebie wymagał między innymi poznania koncepcji związanej z marketingiem internetowym.

5. Rozwój osobisty a pasja

Mogą się one łączyć, albo pozostawać w pewnej zależności od siebie. Często pasja jest pewnego rodzaju wytchnieniem od rozwoju. I tutaj za przykład posłuży zmiana pracy. Związana jest z nią często potrzeba nowych kompetencji i umiejętności. Ciągłe szkolenie się. Twoja pasja będzie momentem, kiedy nie będziesz się na tym skupiać. Odpoczynek pozwala uniknąć wypalenia zawodowego. Taką pasję możesz realizować sama albo w gronie bliskich ludzi. To drugie rozwiązanie pozytywne wpływa na samopoczucie.

6. Zmiana nastawienia to nie wszystko

Oczywiście, to że przestaniesz się bać zmian, wyraźnie wpłynie na rozwój osobisty. To jednak nie wszystko. Przede wszystkim potrzebne są określone działania. Pewien plan według którego przyjdzie Ci działać. Oczywiście pozytywne nastawienie do zmian to dobry pomysł. Ale wszystkiego za Ciebie nie załatwi. Działania jakie podejmiesz na pewno jednak łatwiej będzie wykonać z dobrym nastawieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here