Nie bądź niewolnikiem dawnych decyzji

Znasz efekt utopionych kosztów? Jest to pułapka psychologiczna, która sprawia, że trzymamy się starych rozwiązań, choć już wiemy, że wszystkie pieniądze i wysiłki w nie włożone przepadły, a mimo to dalej inwestujemy- w pomysł, który przynosi straty i na przestrzeni miesięcy, a niekiedy lat i nic nie wskazuje na to, że cokolwiek się zmieni, a jeżeli już to na gorsze.

Dlaczego tak trudno odpuścić wysiłki wkładane w projekt, który nie działa i już nie zadziała? Właśnie z powodu poniesionej ceny: czasu, energii, pieniędzy. Im więcej zainwestowaliśmy w projekt, tym więcej zainwestujemy w ratowanie go, nawet wbrew zasadom ekonomii.

„To, co w momencie podejmowania decyzji wydawało się dobrym pomysłem, może okazać się z czasem nieszczególnie udane. Nie musisz być niewolnikiem dawnych decyzji. (…) „Czy w oparciu o posiadaną obecnie wiedzę, jestem dziś zaangażowany w projekty, których nie rozpocząłbym, gdybym posiadał tę wiedzę wcześniej?” To pytanie ma niezwykły potencjał. Zgodnie z badaniami 70 % twoich wyborów i decyzji okaże się błędna, gdy przeanalizujesz je w perspektywie czasowej.” B.Tracy

Wiedza w różnych dziedzinach: biznesu, psychologii aktualizuje się z każdym rokiem. Zmiany następują niespodziewanie, dawne rozwiązania nie działają tak jak kiedyś, jak na przykład konwersja z organicznych postów na Facebooku. Nieważne, ile czasu dbaliśmy o przyrost fanów, spadek statystyk jest faktem i jeśli nic z tym nie zrobimy, pozostanie obniżyć ceny publikacji na blogu. Dlatego warto wyrobić w sobie postawę zaczynania od zera. Trzymając się kurczowo „przeterminowanych” rozwiązań, marnujemy dzisiejszą energię i ograbiamy się z przestrzeni niezbędnej do rozpoczęcia trafniejszych działań.

Na szczęście w każdej chwili możemy zdecydować się na wprowadzenie zmian, które zamienią resztę naszego życia na lepsze.” B.Tracy

Staram się traktować te nieudane decyzje, nieaktualne informacje jako wiedzę, która pozwoli mi nie popełniać podobnych błędów i znaleźć skuteczne rozwiązanie w przyszłości. Nie martwię się tym, co było, tylko zastanawiam, co można zrobić lepiej następnym razem.

„Aby odnosić sukcesy, trzeba znać przyczyny niepowodzeń.” Kelly McGonical

A co, jeśli jakieś działania biznesowe przynoszą efekt-zarabiamy, mamy poczucie bezpieczeństwa, ale czujemy, że marnujemy czas i nie możemy wykorzystać swojego potencjału?

Nie angażuj się w biznes tylko dlatego, że chcesz zarobić, możesz zarabiać i spełniać się jednocześnie

Nie marnuj czasu na zajmowanie się pracą, która jest niezgodna z twoimi mocnymi stronami, nawet jeśli przynosi zyski. Dla innej osoby będzie to wymarzony zawód, zrób dla niej miejsce, a sama zajmij się pracą, która da ci pieniądze i spełnienie. Jak się o tym przekonać?

Test zegarka…

„Jaką rolę odgrywa w twoi życiu zegarek? Dla osób, które wykonują niewłaściwy dla siebie zawód, i nie czerpią inspiracji z tego, czym się zajmują, zegarek jest srogim tyranem. Pokazuje, kiedy muszą zacząć, czy wznowić pracę oraz kiedy mogą ją w końcu opuścić. (…) Dla ludzi spędzających czas w odpowiednim dla nich zawodzie, którym praca dostarcza energii, zegarek jest jedynie współzawodnikiem, z którym się ścigają. Podpowiada nam, ile pozostało czasu, zanim będą musieli zakończyć pracę, która sprawia im przyjemność. Takie osoby zawsze starają się zdziałać jak najwięcej w dostępnym czasie.” B.Tracy

Jeśli nie wybrałaś odpowiedniej profesji:

  • łatwo się rozpraszasz
  • nie poszukujesz wciąż nowych informacji ze swojej dziedziny
  • nie kusi cię, by zajmować się pracą w każdej wolnej chwili-o 5 rano, weekendami
  • prokrastynujesz, potrzebujesz sporej dawki siły woli, by zacząć
  • czas pracy ci się dłuży

Jeśli dobrze wybrałaś dziedzinę zawodową:

„Gdy zajmujesz się tą pracą, czas biegnie szybko. Chwilami zapominasz, która jest godzina, a później, gdy patrzysz na zegarek, dziwisz się, jak wiele czasu upłynęło.” B. Tracy

Marta Szyszko

Na podstawie:

Brian Tracy

Comments

comments