wybor-ubezpieczenia-bledy

Błędy popełniane przed zakupem ubezpieczenia, które kosztują co najmniej kilkaset złotych

Ubezpieczenie komunikacyjne w wielu sytuacjach ochroni ciebie i Twój portfel przed nieoczekiwanymi i na pewno niechcianymi wydatkami. Kupując polisę OC lub inne ubezpieczenia samochodu, liczysz raczej na oszczędności niż na utratę pieniędzy. Czy wiesz, że niechcący możesz stracić nawet kilkaset złotych?

Przed zakupem ubezpieczenia powinieneś zwrócić uwagę na kwestie, które mogą pozbawić Cię nie tylko samego odszkodowania (czyli wyłączenia odpowiedzialności w OWU), ale także pieniędzy z domowego budżetu. Zobacz, jakich błędów przed zakupem ubezpieczenia się wystrzegać, aby nie ucierpiały na tym Twoje finanse.

Zakup ubezpieczenia bez porównania ofert

Najłatwiejszym sposobem na poznanie wielu ofert dostępnych na rynku jest porównywarka ubezpieczeń, a szczególnie darmowa i szybka Porównywarka OC i AC. Po podaniu niezbędnych informacji w formularzu otrzymasz oferty odpowiadające twoim potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli zdecydujesz się zakupić polisę komunikacyjną bez porównania jej z innymi, może się okazać, że właśnie wybrałeś najdroższą opcję i straciłeś kilkaset złotych.

Samodzielne ubezpieczenie auta przez młodego kierowcę

Jeśli właśnie zdałeś egzamin na prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód, musisz liczyć się z tym, że bez doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i bez bezszkodowej historii jazdy ubezpieczyciel naliczy Ci wyższą składkę. W porównywarce OC będziesz mógł zapoznać się z wszystkimi ofertami ubezpieczycieli i wybrać tę najbardziej przystępną dla ciebie, jednak składka nadal będzie dużo wyższa niż u bardziej wprawionych kierowców.

Decydując się na własny pojazd już na początku swojej drogi, z pewnością wydasz na ubezpieczenie go duże pieniądze. Zamiast od razu kupować auto, jeźdź jakiś czas samochodem rodziców, którzy dopiszą Cię do swojej polisy jako współwłaściciela auta. Dzięki ich zniżkom za bezszkodową i długoletnią jazdę składka będzie bardziej atrakcyjna. Gdy już zyskasz swoje własne zniżki, możesz znowu myśleć o zakupie wymarzonego samochodu.

Podanie nieprawdziwych danych

Zacznijmy od tego, że wszelkie informacje, jakie podasz ubezpieczycielowi, służą do tego, aby dostosować zakres polisy do Twoich wymagań oraz aby jak najdokładniej wyliczyć dla Ciebie składkę. Ubezpieczyciel wręcz wymaga, aby dane otrzymane od ciebie były zgodne z prawdą. Zarówno dla Ciebie, jak i dla towarzystwa ubezpieczeniowego płyną z tego korzyści. Niestety, zdarza się tak, że pewne informacje są celowo zmieniane przez kierowców chcących jak najtaniej ubezpieczyć pojazd.

Częstym błędem jest podawanie zawyżonej wartości auta. Wiele osób niesłusznie uważa, że dzięki temu otrzymają wyższe ubezpieczenie po wypadku. Nic bardziej mylnego. Takie posunięcie może całkowicie pozbawić cię prawa do odszkodowania. Ubezpieczyciel potwierdzi wartość pojazdu w dniu zaistnienia szkody lub w dniu wypłaty odszkodowania. A Ty będziesz musiał pogodzić się ze stratą pieniędzy, które niepotrzebnie wydałeś na podniesioną w ten sposób składkę.

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy m.in. od Twojego miejsca zamieszkania. W dużych miastach z powodu większego natężenia ruchu na drogach zwiększa się też ryzyko stłuczek. Ubezpieczyciele często proponują wyższe składki mieszkańcom takich miast, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Nie oznacza to jednak, że aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu, powinieneś podać np. adres zameldowania w mniejszej miejscowości.

To, co zaoszczędzisz na składce ubezpieczeniowej, będziesz musiał wydać po ewentualnej stłuczce. I to z nawiązką. Częstym zabiegiem ze strony TU jest wycenianie szkody i naliczanie odszkodowania na podstawie kosztów naprawy obowiązujących w warsztatach w miejscowości ubezpieczonego. Jeśli oświadczysz, że mieszkasz w małym miasteczku, a samochód będziesz musiał naprawić w mieście wojewódzkim, bo tu przebywasz, rekompensata może nie pokryć całości kosztów.

ubezpieczenie-samochodu-mlody-kierowca.jpg

Polisa nie gwarantuje ochrony za granicą

Jeśli wiesz, że będziesz wyjeżdżał za granicę, powinieneś sprawdzić, czy w danym kraju obowiązuje Cię Zielona Karta, którą wielu ubezpieczycieli wydaje bezpłatnie… aczkolwiek niektórzy pobierają za nią opłatę wynoszącą co najmniej kilkadziesiąt złotych. W przypadku AC i assistance sprawdź, czy ochrona działa za granicą. Przede wszystkim dokładnie przeczytaj OWU przed podpisaniem umowy. Jeśli polisa nie zagwarantuje Ci pomocy na wypadek zagranicznych podróży, zastanów się nad dokupieniem takiej ochrony. Będzie tańsza niż pokrycie szkód za granicą.

Niebezpieczna jazda samochodem

Wielu kierowców lubi szybką, brawurową jazdę. Zwłaszcza jeśli są właścicielami sportowych samochodów o dużej mocy. Nawet jeśli Twój pojazd pozwala na osiąganie dużych prędkości, staraj się jeździć przepisowo i bezpiecznie. Jeśli spowodujesz wypadek, a o taki przy dużych prędkościach nietrudno, ubezpieczyciel odbierze Ci zniżki, więc Twoja kolejna składka na pewno będzie Cię kosztowała dużo więcej.

Materiał partnera portalu

Comments

comments