Czego wbrew pozorom nie musisz, by rozkręcić biznes?

Nie musisz tworzyć biznes planu

Ja nigdy nie stworzyłam nawet szablonu biznes planu. Z lenistwa, z braku wiary, że to mi w czymkolwiek pomoże. Chciałam „mięsa” – czyli kontaktu z klientem, który zaowocuje transakcją. Działalność założyłam, gdy byłam na to mniej więcej gotowa finansowo (w drugim roku od przyjęcia pierwszego płatnego zlecenia). Pamiętam, jak podjęłam pierwszą próbę zarabiania po urodzeniu dzieci – była to sprzedaż powierzchni reklamowych dla nowo powstałego magazynu dla rodziców. Naczelny obliczył, że na potrzeby redakcji (wynajmu biura, wypłacenia pensji), musimy sprzedawać reklamę na tylnej okładce za 10 tysięcy złotych. Gdy z takim cennikiem wyszłam do klienta, zaśmiał mi się w twarz, pytając co to jest za magazyn, i czy zdaję sobie sprawę, jakie są ceny na rynku. To była cenna, choć nieprzyjemna lekcja: teoria teorią, a praktyka pokaże czy stawka za usługę, która pozwoli ci żyć na dobrym poziomie finansowym, zaskoczy. To rynek dyktuje stawki, nie założenia z biznes planu.

Nie musisz mieć wysokich stawek

Sporo osób radzi początkującym przedsiębiorcom, by się cenili. Ale wysoka cena musi iść w parze z dobrym produktem. Czy ktoś, kto dopiero stawia nieśmiałe kroki w branży copywriterskiej lub ma skromną audiencję na blogu, może wymagać słonego wynagrodzenia? A gdy już zapracuje na swoje stawki, ma się ich kurczowo trzymać tylko dlatego, że zna swoją wartość, a rynek nie jest gotowy tej ceny zapłacić? No nie! Miej stawki adekwatne do produktu, zaczynaj od niskich, a nawet od darmowych działań (ale nie kończ na nich!) i stopniowo zwiększaj ceny, badając, co na to klienci. Również, gdy pojawia się przestój w branży, może się okazać, że powinnaś zejść z cen, które wcześniej chwytały, bo zmieniły się realia.

Nie musisz mieć jasnej wizji na kolejne 5 lat

Przygotuj się na liczne modyfikacje wyobrażeń, które w zetknięciu z realiami nie obroniły się. Albo na to, że coś, co wcześniej cię kręciło, zwyczajnie przestało, a to co miało być czymś dodatkowym, rozwinęło się bardziej niż pierwotny projekt. Nie bój się zmian. Zamień termin problem na wyzwanie:

„Na każdy problem, który się pojawi masz wpływ. Przestań traktować problem jako problem, a zacznij postrzegać jako sposobność i szansę. (…)

„Wyzwanie ma pozytywny wydźwięk, wyzwanie chcemy podjąć. Chcemy się sprawdzać. Wyzwanie pobudza do działania i zmienia postrzeganie świata. Tak właśnie robią ludzie sukcesu. Oni problemy traktują jako wyzwania, które pomagają im się rozwijać i kreować pozytywne zmiany. Oni nie szukają winnych, tylko skupiają się na poszukiwaniu rozwiązań i je znajdują!”

Edyta Walęciak – Skórka

Nie musisz mieć sporego budżetu na start

Jeśli chcesz zarabiać jako bloger i copywriter – pisaniem zarobisz na koszt hostingu i domen, a komputer z dostępem do Internetu zapewne i tak masz do dyspozycji. Inwestowanie własnych pieniędzy uczy odpowiedzialności, szastanie kasą z dotacji często spycha odpowiedzialność za powodzenie biznesu na dopływ gotówki z zewnątrz. Jeśli nie masz czego inwestować, to niczego nie przekreśla, wręcz przeciwnie.

Co za to musisz mieć, by rozkręcić biznes?

Determinację, by w szary pochmurny dzień, gdy skrzynka odbiorcza świeci pustkami, a Ty masz świadomość, że bez Twoich działań się nie zapełni, wyjść ze swojej strefy komfortu i dokładać cegiełkę po cegiełce do wymarzonej przyszłości.

„Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają. Nigdy natomiast do tych, którzy oczekują jego nadejścia.” Edyta Walęciak – Skórka

Odwagę, by zrobić coś na przekór, twardy tyłek i uszy zamknięte na komentarze i rozczarowanie otoczenia twoim życiem zawodowym (jak zaczniesz zarabiać, to powinno ustać).

Odwagę by porzucić swoje wymówki:

„Jak to ruszę, to stracę źródło utrzymania” – celem biznesu,choć może nie w pierwszym roku, jest zarabianie na zobowiązania finansowe.

„Nie mogę porzucić etatu” – dlaczego nie możesz? Bo będziesz musiała zrezygnować z konsumpcyjnych uciech w pierwszych miesiącach?, przestaniesz liczyć się w towarzystwie, bo zamiast kilkuletnim samochodem na kredyt z salonu, będziesz jeździć 10 – letnim, a kasę ze sprzedaży zainwestujesz w rozwój biznesu?

„Mam kredyt” – a czy nie wystarczy sprzedać przedmiotu, który masz na kredyt, odzyskać część pieniędzy, wybrać skromniejsze życie, ale szczęśliwsze, inwestując ponownie w kredyty, gdy biznes zacznie się rozrastać i przekroczy skromne możliwości pensji na etacie?

Wszelkie wymówki są symptomem braku wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Wmawiamy sobie, że zewnętrzna siła ogranicza nas przed zmianami.

W biznesie nie ma miejsca na przenoszenie odpowiedzialności za swoje wybory na okoliczności zewnętrzne.

cytaty pochodzą z:

jutro-zaczyna-sie-dzis-czyli-jak-zaprojektowac-swoja-wymarzona-przyszlosc-b-iext30439155

Comments

comments