dobry pomysł na biznes

Czy twój pomysł na biznes wypali? 4 pytania, na które powinnaś odpowiedzieć twierdząco

Czy pomysł na biznes jest spójny z twoimi unikalnymi umiejętnościami, talentami, zainteresowaniami?

„Idealna dla ciebie dziedzina przyciągnie twój wzrok podczas czytania gazety”, wsłuchiwania się w strzępki cudzej rozmowy, buszowania w sieci.

Cofnij się do ulubionych zajęć między siódmym, a czternastym rokiem życia. Co cię wtedy angażowało? Co sprawiało, że zatrzymywał się czas, co w naturalny sposób cię przyciągało, było źródłem przyjemności?

Nie sugeruj się tym, za co chwaliła cię mama (np. postępy w grze na skrzypcach, której podskórnie nie znosiłaś). Pamiętaj, że masz realizować swoje cele, nie cudze oczekiwania.

„Można oddać ludziom wokół nas kontrolę nad naszym życiem, ale nie można oddać odpowiedzialności. To zawsze my będziemy odpowiedzialni za nasze decyzje i wybory.” (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Ślepe podążanie za kimś, kto odniósł sukces, próba odtworzenia jego ścieżki, to droga na skróty i donikąd. Dlatego naiwne jest twierdzić, że wystarczy przeczytać rady znanych i rozchwytywanych blogerów, by zbudować rentowny biznes. Rady mogą się przydać, ale na nic się zdadzą, jeśli zabraknie najważniejszego…

Czy pomysł na biznes oparty jest na pasji?

Jeśli czujesz flow podczas wykonywania zawodowej czynności, nie możesz doczekać się, kiedy rozpoczniesz zadanie, choć z drugiej strony obawiasz się efektów, jeśli nie musisz, jeść, pić, ani spać, bo jesteś w ferworze zlecenia, to znaczy, że odkryłaś swoją wymarzoną branżę.

„Możesz o niej opowiadać godzinami i się o niej uczyć bez końca, a i tak cię nie znudzi. Praca jest formą zabawy, która daje ci głębokie poczucie szczęścia i spełnienia.”

„Co łączy ludzi sukcesu? Są nastawieni na działanie. Poświęcają czas na planowanie i przemyślenia, a następnie podejmują działania. Coś robią. Stale podążają do przodu. Próbują jednej rzeczy, a potem kolejnej i tak dalej. Nigdy się nie zatrzymują. Są w stałym ruchu. A im więcej rzeczy wypróbujesz, tym bardziej prawdopodobne, że odniesiesz sukces.”

(Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

czy mój biznes wypali

pixabay.com

Czy cel biznesowy jest mierzalny i realny?

 „Nie ma nierealistycznych celów, są nierealistyczne terminy.”  (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Jak sprawdzisz, że robisz postępy w swoim biznesie? Blogując, możesz zaglądać w rosnące statystyki, coraz częstsze wiadomości i komentarze od czytelników, pierwsze oferty płatnej współpracy (często poprzedzone propozycjami w barterze).

Jeśli po ośmiu latach od założenia bloga, chcesz się z niego utrzymywać, jest to cel, który udało się już osiągnąć innym. Jesteś gotowa czekać tak długo na efekty? Jeśli po roku chcesz zbijać kokosy, masz utrudnione zadanie, choć są tacy, którzy czerpią stałe dochody z bloga już po tym czasie.

„Pamiętaj, że nie trafisz w cel, którego nie widać. Poczujesz się jak zwycięzca dopiero wtedy, gdy jasno określisz standardy, według których będziesz mierzył swój sukces i osiągał cele.”  (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Patrzenie na liczby, słupki, reagowanie na feedback otoczenia, pozwoli ci jeszcze lepiej spełniać potrzeby klientów. Bez nich zamiast biznesu, będziesz mieć czasochłonne hobby.

czy twój pomysł na biznes wypali

pixabay.com

Czy robisz postępy, które napawają cię dumą?

Jeśli dopiero wchodzisz na rynek, czeka cię długa droga w budowaniu pozycji eksperta, przecierania szlaków wśród klientów, ale też zmieni się twój stosunek do samej siebie:

„Większość ludzi zaczyna od niewielkiej wiary w siebie lub nawet od jej braku. Kiedy widzą rezultaty swoich wysiłków, stają się odważniejsi i pewni siebie. Poczucie własnej wartości rośnie, kiedy czujesz, że krok po kroku zbliżasz się do osiągnięcia czegoś dla ciebie ważnego. Z tego powodu ważne jest, żebyś miała przed sobą jasne cele na każdy moment życia. Każdy krok naprzód podnosi twoje poczucie własnej wartości i sprawia, że czujesz większy przypływ optymizmu i mocy.”  (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Marta Szyszko

na podstawie:

Ty-wybierasz-cel-my-pokazujemy-droge_Sebastian-Kotow-Brian-Tracy,images_big,27,978-83-283-1945-5

Comments

comments