pamięć RAM

Czym jest pamięć RAM? Słownik pojęć dla przedsiębiorczych kobiet

W dosłownym tłumaczeniu pamięć RAM (Random-Access Memory) to pamięć o dostępie swobodnym. Kości pamięci RAM to zielona płytka. Do czego służy RAM?

Co to jest pamięć RAM?

Jest to pamięć cyfrowa, w której przechowywane są aktualne rezultaty pracy programów, przetwarzane są tam też procesy uruchamiane przez gry i aplikacje.

Od pamięci RAM zależy płynność pracy komputera. To coś ulotnego, tymczasowego, wszystko co się w niej odbywa, powinno jak najszybciej zostać zapisane na innych nośnikach danych.

Pamięć RAM dzieli się na dwa podtypy – statyczny (static random-access memory-SRAM) i dynamiczny (dynamic random-access memory -DRAM). Ten drugi typ pamięci stosowany jest w komputerach, które wymagają dużej ilości pamięci. Pierwsze komputery z początku lat 80-ych posiadały tylko 8 kB pamięci RAM. Dziś możemy minimalnie wykupić 4 GB pamięci RAM.

Ile pamięci RAM potrzebuję?

Przeciętny użytkownik, który ogląda filmy, zdjęcia na laptopie, pracuje z edytorem tekstu czy arkuszem kalkulacyjnym  i surfuje w sieci, będzie potrzebował minimum 4 GB pamięci RAM. Jeśli dodatkowo do wszystkich tych zadań chcesz dodać obróbkę zdjęć i edycję filmów, będziesz potrzebować 6 GB pamięci RAM. Dla amatorów w gier video niezbędne będzie minimum 8 GB. Amatorzy najnowszych gier i freelancerzy-graficy wykonujący zaawansowane działania graficzne, powinni zainwestować w 12 GB pamięci RAM i więcej.

Jak rozpoznać, że masz za mało pamięci RAM? Świadczą o tym długi czas uruchamiania się programów, wolna praca przeglądarki. Jeśli masz wystarczającą ilość pamięci RAM, aplikacje działają płynnie na laptopie, a gry nie zacinają się. Wpływa ona na szybkość programów używanych na laptopie, odtwarzania zdjęć, filmików, gier i aplikacji.

Gdzie kupisz pamięć RAM? Na przykład na Allegro. Najchętniej kupowane rodzaje pamięci RAM to DDR3 i DDR4. DDR to inaczej kości pamięci. Na rynku są dostępne także pamięci DDR, DDR2 i DDR 5. Im wyższy numer, tym lepsza praca komputera.

Na co zwrócić uwagę poza pamięcią RAM?

Poza pamięcią RAM najważniejsze elementy komputera to procesor, płyta główna i zasilacz.

Procesor  (w skrócie CPU od Central Processing Unit)  to mózg całego komputera, a w dosłownym znaczeniu Centralna Jednostka Przetwarzająca. Jest to mały kwadracik, za który słono zapłacimy, dzięki niemu komputer odpowiada na polecenia, np. pisanie na klawiaturze, kopiowanie zdjęć, odtwarzanie muzyki. Procesor podłączony jest do płyty głównej.

cpu-564771_1920

Płyta główna z kolei pozwala na komunikację wszystkich urządzeń, które są do niej podłączone, czyli za wymianę informacji między najważniejszymi elementami komputera. Do płyty głównej można podłączyć wspomniany procesor, karty graficzne, karty pamięci, karty rozszerzeń, etc.

Wydajne zasilanie, czyli popularna ładowarka i bateria, pozwalają korzystać z laptopa bez dostępu do gniazdka. Jak widać na szybkość pracy na laptopie wpływa wiele elementów, a zacinająca się przeglądarka czy zdjęcie, którego nie możemy otworzyć to nie tylko kwestia wolnego internetu, ale na przykład zbyt małej pojemności pamięci RAM. Warto inwestować w poszczególne elementy komputera, bo od nich zależy szybkość naszej pracy i wydajność. A nic tak nie deprymuje freelancera jak zamulający sprzęt, oczywiście poza migreną i brakiem kawy.

Marta Szyszko

Wpis we współpracy z Allegro

Comments

comments