Darmowe motywy WordPress od Template Monster

Darmowe szablony mają swoje plusy-zawierają tylko podstawowe funkcje, a dzięki temu szybciej ładują się na urządzeniach mobilnych. Wiele płatnych motywów jest jednocześnie ciężkich za sprawą swoich zaawansowanych funkcji, a przez to czas wczytywania się strony wystawia cierpliwość odbiorców na próbę. Dla mnie utrudnianie czytelnikom dostępu do treści to byłby krok wstecz, niezależnie od atutów wizualnych i dostępu do zaawansowanych funkcji.

Darmowe szablony są czytelne, ponieważ posty pokazują się w kolejności dodania, jeden pod drugim. Nie ma też na nich zbyt wielu dodatków i rozpraszaczy.

Darmowe szablony mają też swoje ograniczenia. Najbardziej przeszkadza mi, gdy po nagraniu motywu zdjęcia są rozmazane. Nie zawsze można też zmienić kolor zaproponowany przez autora. Nawet najładniejszy pod względem wizualnym szablon odpada, jeśli tekst nie pokazuje się w kolumnie, ale na całej szerokości ekranu. Nie sądzę, by ktokolwiek męczył wzrok i nawet najlepsza treść, by się w takim przypadku nie obroniła.

Kiedy otwierałam swój pierwszy blog, dostałam komentarz: „błagam, zmieńcie ten majtkowy róż na cokolwiek innego”. Takie były początki. Najważniejsze jest, by zacząć. Aby wam to trochę ułatwić, przejrzałam darmowe szablony dostępne na Template Monster.

Darmowe motywy WordPress od Template Monster

Grafique

Na plus jest kolorystyka (połączenie klasycznej czerni z niebieskim, który budzi zaufanie), a także przejrzystość i czytelność szablonu. Posty pojawiają się w zgrabnych kolumnach, nie na całej szerokości ekranu (co czyniłoby tekst trudnym do przeskanowania wzrokiem), zdjęcia się nie rozmazują. W tym szablonie zrezygnowałabym z zaznaczania cytatów, ponieważ wyświetlają się na niebiesko. Cudzysłów wystarczy. Choć motyw sugerowany jest firmom budowlanym, można pokusić się o każdą inną tematykę.

Szablon pobierzesz tu: klik

Petinn

Ten szablon zaskakuje subtelnością i minimalizmem. Czcionka jest lekka, zdjęcia ostre. Tu kolumna tekstu jest rozbita niemal na całą szerokość ekranu, a nie ma możliwości dodania bocznych widgetów, więc może się trochę męczyć wzrok podczas czytania. Jednak na pewno zrobi profesjonalne wrażenie na odbiorcach i nikt nie pomyśli, że to darmowy motyw. Można też w nim zmienić kolor, co nie często się zdarza w podstawowych wersjach. To istotne, jeśli masz już logo i dobrałaś kolory, z którymi chcesz się kojarzyć odbiorcom. Choć motyw został stworzony z myślą o osobach, które chcą wziąć szczeniaka ze schroniska, można wykorzystać go przy każdej innej tematyce.

Szablon pobierzesz tu: klik

Spellolite

W tym szablonie wpisy pokazują się w zgrabnych boksach na stronie głównej, a nie jeden po drugim, dlatego ten motyw świetnie nadaje się na portal lub blog. Cytaty pokazują się na kolorowym tle, co dla mnie jest minusem, dlatego nie zaznaczałabym ich w kokpicie i zostawiłabym cudzysłów. W tym szablonie można ustawić kolory. Wpisy ukazują się w zgrabnej kolumnie, motyw ma polskie litery, jest estetyczny i wygląda profesjonalnie. Został stworzony z myślą o właścicielach szkół językowych, ale z powodzeniem sprawdzi się w każdej innej tematyce. To zdecydowanie mój faworyt.

Szablon pobierzesz tu: klik

Nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę, zakładając blog, możesz wybierać spośród darmowych propozycji szablonów, to wcale nie oznacza, że twoja strona nie będzie profesjonalna. Ja do dziś pracuję na darmowych templatkach, nie przeszkadza mi to zarabiać na swoich blogach.

Marta Szyszko

Comments

comments