stawiaj sobie cele zawodowe

Dlaczego warto wyznaczać sobie cele zawodowe i jak je realizować?

 „Twoje poczucie własnej wartości determinuje to, co będziesz czuł w stosunku do samego siebie i własnych działań. To ono steruje poczuciem wewnętrznego spokoju i zadowoleniem. Poczucie własnej wartości jest blisko powiązane ze zdrowiem i poziomem energii. Osoby o wysokim poczuciu władnej wartości rzadko chorują i korzystają z nieprzerwanego przepływu energii i entuzjazmu, który pcha je do przodu, aby mogły wypełnić swoje cele.” (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Zdaniem Briana Tracego i Sebastiana Kotowa wyznaczanie celów życiowych, jest budulcem silnego poczucia własnej wartości. Ono, z kolei, opiera się na 5 wyznacznikach: celach, standardach, doświadczaniu sukcesu, porównaniach z innymi, uznaniu i nagrodzie.

Dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe i jak je realizować?

„Cele mają decydujący wpływ na samopoczucie. Już samo wyznaczenie sobie ambitnych celów oraz spisanie planu działania sprawi, że poczujesz się dużo lepiej.” (Brian Tracy, Sebastian Kotow „Ty wybierasz cel, my pokazujemy ci drogę.”)

Standardy

Inaczej wartości, którym chcesz być oddana – szczęśliwa rodzina, udane małżeństwo, uczciwa praca, reklamowanie tylko takich produktów i usług, w które sama wierzysz i z czystym sumieniem możesz polecać?

Ważne by cele i wartości wzajemnie się nie wykluczały. Pracując dla kogoś, często musimy zmierzyć się z tym, że tworzymy tekst do produktu, którego nigdy byśmy nie kupiły, albo pracujemy w takim wymiarze godzin, który utrudnia nam podtrzymywanie ważnych relacji. To prosta droga do wypalenia zawodowego.

wyznaczaj sobie cele zawodowe

pixabay.com

Doświadczenie sukcesu

Sukcesu doświadczysz w momencie, gdy skonkretyzujesz swoje cele i osiągniesz pierwszy założony pułap. Na przykład – zdobędziesz 1000 fanów na Facebooku, Twój blog odwiedzi 5 tysięcy unikalnych użytkowników w miesiącu, pojawi się propozycja płatnej współpracy, zgodna z tym, na ile sama się wyceniasz.

Porównania z innymi

Ważne by nie prowadziły do chorobliwej zazdrości i poczucia, że nigdy nie uda ci się być tak dobrym, jak inna osoba. Być może nie będziesz taka sama, ale korzystając z indywidualnego potencjału, możesz zaproponować światu to, co w Tobie jest nie do zastąpienia. Porównania powinny nas motywować do nieustannego podnoszenia poprzeczki, bycia o krok przed innymi, a także o krok przed samym sobą z dnia wczorajszego.

Uznanie i nagrody

Fajnie jest uścisnąć czyjąś dłoń, usłyszeć gratulacje, przyjąć nagrodę za swoje starania, wygrać konkurs. Zwróć uwagę, po kim spodziewasz się pozytywnego feedbacku. Dla sporej części ludzi prowadzenie biznesu jest czymś tajemniczym i nieodgadnionym. Dlatego nie czekaj na uznanie osób, które nigdy nie zrozumieją twojej zawodowej ścieżki, otaczaj się ludźmi, którzy mają podobne cele i potrafią docenić twoje sukcesy.

Sama stwórz sobie system motywacyjny – nagradzaj się za dokończenie pierwszego etapu zlecenia, na przykład przerwą na herbatę i media społecznościowe lub przeczytanie rozdziału motywującej książki. Przerwa pozwala odświeżyć umysł, wrócić do zlecenia z nową energią.

dlaczego należy wyznaczać sobie cele zawodowe

pixabay.com

W ostatecznym rozrachunku samo dążenie do celu ma być przyjemne, dawać ci spełnienie i motywować. Inaczej może się okazać, że drabina twojej kariery była przystawiona do niewłaściwej ściany. I nie było sensu jechać pół dnia ciasnym, przegrzanym autobusem, by wykąpać się w morzu.

Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, że cel jest wart twojej energii i zaangażowania.

Marta Szyszko

Na podstawie:

Ty-wybierasz-cel-my-pokazujemy-droge_Sebastian-Kotow-Brian-Tracy,images_big,27,978-83-283-1945-5

Przeczytaj także:

http://kobietawe-biznesie.pl/jak-stawiac-sobie-realne-cele-zawodowe/

Comments

comments