jaką domenę wybrać

Jaką domenę wybrać, zakładając blog i jakich błędów unikać?

Prowadzę 3 blogi i wszystkie zarabiają. Przekonałam się, że od wyboru odpowiedniej domeny zależy nie tylko wysokość zarobków, ale też spójny wizerunek marki oraz dobry kontakt z czytelnikami. Sprawdź, jaką domenę wybrać, zakładając blog i jakie popełniłam błędy, byś ty nie musiała za nie płacić.

Jaką domenę wybrać, zakładając blog?

Prostą do zapamiętania

Czasem boimy się prostych nazw, nie chcemy być postrzegani jako banalni i mało kreatywni. Niepotrzebnie. Im prościej, tym lepiej. Dlaczego? Żeby czytelnicy nie zastanawiali się za każdym razem, jak to szło. Unikaj wieloczłonowych, długich nazw, a także znaków, np. myślników.

Wskazującą na grupę docelową

Nazwa domeny przestaje mieć znaczenie, gdy masz bardzo silną markę osobistą. Jednak na to się pracuje latami. Do tego czasu wybierz nazwę, która wskazuje na twoją grupę docelową. We wszystkich agencjach pośredniczących między blogerami a reklamodawcami wymagane jest podanie wąskiej tematyki bloga, np. parenting, biznes, podróże. Reklamodawcom zależy, by trafić do konkretnej grupy docelowej ze swoim przekazem. Dzięki temu możesz wcześniej zacząć zarabiać, publikując teksty na potrzeby pozycjonowania. To ważne w początkach biznesu, by zobaczyć zwrot swojej inwestycji.

Unikalną

Co prawda można zarezerwować domenę z inną końcówką, ale z taką samą nazwą co inny bloger. Jeśli ktoś wykupił tylko domenę z końcówką pl, ty z powodzeniem możesz użyć tej samej nazwy z końcówką com. Czy polecam takie rozwiązanie? Nie. Ponieważ użytkownik zapamięta nazwę, ale niekoniecznie końcówkę, więc automatycznie wpisując pl, odsyłasz go gdzie indziej i musi cię szukać.

Spójną

Postaraj się dobrać końcówkę spójną z tematyką biznesu. Końcówka biz pasuje do stron związanych z biznesem, a końcówka eu do biznesów europejskich. Najpopularniejsze, a zarazem najdroższe są domeny pl, com, com.pl; Nie wybieraj niepasującej do bloga końcówki tylko dlatego, że jest tania.

Zawierającą słowo kluczowe reprezentujące twój biznes

W bezpłatnym narzędziu: Planerze Słów Kluczowych Google możesz sprawdzić, w jaki sposób internauci szukają informacji o twoim biznesie i jakie jest zainteresowanie daną tematyką. Na najbardziej oblegane słowa kluczowe panuje bardzo duża konkurencja, dlatego warto zawęzić grupę docelową i precyzyjnie dobrać słowa kluczowe. Nie oznacza to oczywiście, że masz wybrać domenę- pedicure cena. Domena ma być naturalna i poprawna językowo. Słowa kluczowe będziesz umieszczać w tekstach.

Jaką domenę wybrać i jakich błędów nie popełniać?

Nie musisz od razu kupować 10 domen. Nie rób tego błędu, co ja i o ile nie jesteś sporą firmą, nie wykupuj więcej niż jednej domeny (pl,com, com.pl). Niektórzy robią to, by nikt nie podszył się pod ich nazwę. Ja sama podjęłam taką decyzję z pierwszym blogiem, wykupiłam dwie końcówki: pl, com.pl; Dziś jest to dla mnie nie tylko dodatkowy wydatek, ale teraz już trudno mi zrezygnować z dodatkowej końcówki, bo zniknęłoby wiele moich linków i negatywnie odbiłoby się to na pozycjonowaniu. Na potrzeby bloga spokojnie wystarczy jedna końcówka.

Sama domena to za mało, by prowadzić własną stronę internetową. Potrzebny jest też hosting. Z moich doświadczeń wynika, że powinien być pojemny, szybki, a kontakt z hosterem ekspresowy, gdy wstajesz rano, a twoja strona się nie wyświetla, gdy w tym czasie stoisz przed kampanią życia. Zawieszenie strony ma negatywny wpływ na pozycjonowanie.

Jeśli hoster pomoże ci ogarnąć podpięcie hostingu i domeny, a także WordPressa, nic już nie stoi na przeszkodzie, byś zaczęła działać. Takie wsparcie oferują domeny.tv.

Podpięcie domeny pod hosting jest wliczone w cenę tych usług. WordPress jest automatycznie instalowany przy zakupie, bez żadnej ingerencji użytkownika-w przypadku hostingów SSD (zooptymalizowanych pod WordPressa).

Z kolei, gdy kupujesz zwykły hosting, możesz sama podpiąć WordPressa za pośrednictwem prostego w obsłudze instalatora. Możesz też zwrócić się o pomoc do Biura Obsługi Klienta, które służy wsparciem w sprawach technicznych.

Choć w sieci jest mnóstwo kursów z WordPressa, szablony i obsługa są tak intuicyjne, że dziś wydają mi się proste jak budowa cepa. Każdy umie dodać wpis, z czasem będziesz poznawać coraz bardziej zaawansowane funkcje, ucząc się z darmowych lub płatnych materiałów z sieci.

Ja już wykupienie domen mam za sobą. Wybierając domeny, popełniłam kilka błędów: począwszy od nieszczęsnego myślnika w nazwie tego bloga, przez wykupienie dodatkowej końcówki na pierwszym blogu, z której dziś już nie tak łatwo zrezygnować, przez wymyślenie zbyt ogólnej i niewskazującej na tematykę bloga nazwy (takeitizi). To nie znaczy, że wymieniony blog nie zarabia. Dzięki regularnemu dodawaniu starannych treści nabrał wartości i zarabia, ale nie tyle, ile pozostałe dwa blogi (ten i niedoskonalamama). Mam nadzieję, że tobie uda się uniknąć tych błędów, a nawet jeśli popełnisz inne, to i tak warto działać. Czy potrzeba czasu, żeby zacząć zarabiać na blogu? Tak, ale wiesz co? Czas i tak upłynie.

Rabaty -25% na wybrane domeny i -50% na hosting w pakiecie z domeny.tv

Domeny.tv z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet przygotowały rabat wysokości -25% na zakup dowolnej ilości:

domen .pl

oraz

.family, .business, .fashion, .fit, .jewerly, .mom

Dodatkowo do zakupu każdej z tych domen oferują hosting 50% taniej.

Jeśli czekałaś na dogodny moment z założeniem strony, to nadszedł właśnie teraz. Wszystko, co dobre, szybko się kończy-akcja trwa tylko kilka dni (7-11 marca).

Podczas  zakupów wpisz kod rabatowy:

DZ1EN-8MARC

Promocja obowiązuje podczas zakupów od 50 zł i jest ważna przez rok od dokonania zakupu.

[promocja zakończona]

Marta Szyszko

Wpis we współpracy z domeny.tv

Comments

comments