laptop-1890547_1920

Ergonomiczna praca przy komputerze – jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?

Wykonując zawodowe obowiązki spędzamy wiele godzin za biurkiem. Aby zapewnić sobie wygodę, zadbać o zdrową postawę i zwiększyć swoją wydajność, należy właściwie zaaranżować stanowisko pracy przy komputerze. Jak to zrobić? Oto kilka najważniejszych zasad.

Przede wszystkim ergonomia

Ergonomia jest nauką o dostosowaniu warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Jej założenia okazują się kluczowe podczas organizowania stanowiska, przy którym będą wykonywane rozmaite zadania wiążące się z daną profesją. Choć estetyka wnętrza należy do istotnych kwestii, znacznie ważniejsze będzie zadbanie o komfortową i umożliwiającą rozwój przestrzeń. Trzeba wyposażyć biuro w wygodne meble i ustawić je w optymalnej konfiguracji. Ponadto powinno się zapewnić odpowiednie oświetlenie i temperaturę, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie pracowników.

Biurko o właściwych wymiarach

Biurko musi być na tyle szerokie i głębokie, by udało się na nim komfortowo oprzeć ręce oraz ustawić wszystkie potrzebne przedmioty i sprzęty. Na blacie powinien zmieścić się laptop, monitor, klawiatura, myszka, telefon i przyborniki na długopisy. Warto zadbać też o przestrzeń do przechowywania dokumentów. Minimalne wymiary biurka wynoszą 80 x 120 cm, 80 x 140 cm albo 80 x 160 cm, lecz nie należy przesadzać z wielkością. Z kolei kolor blatu powinien być w jasnym, matowym odcieniu. Warto wybierać warianty z możliwością regulacji. Gdzie szukać odpowiedniego biurka do zaaranżowania stanowiska przy komputerze? Nowoczesne, ergonomiczne meble biurowe znajdziesz na stronie https://duncan.com.pl. Możesz wybierać spośród wariantów gabinetowych, pracowniczych i konferencyjnych, by móc zorganizować komfortowe miejsce pracy.

Wygodne krzesło

Przy biurku powinno znajdować się odpowiednie krzesło. Warto wybierać modele z regulacją wysokości i nachylenia oparcia oraz wyposażone w kółka. Lepiej zdecydować się na mechanizmy regulacji możliwe do obsługiwania z pozycji siedzącej. Krzesło musi być stabilne, a także mieć właściwie wyprofilowane oparcie i siedzisko, które zapewnią właściwe podparcie dla kręgosłupa. Trzeba też zwrócić uwagę na obecność podłokietników zwiększających komfort użytkowania.

Odpowiednie oświetlenie

W ciągu dnia powinno się jak najdłużej korzystać ze światła naturalnego. Promienie słoneczne są najprzyjaźniejsze dla naszego wzroku, a ponadto pobudzają organizm do aktywności. Po południu, wieczorem, a także w czasie jesieni i zimy należy korzystać z właściwie dobranego światła sztucznego. Powinno składać się na nie oświetlenie główne i miejscowe – niewielka lampka biurkowa ustawiona tak, by światło odbite od biurka lub monitora nie raziło.

Zdrowa pozycja

Stanowisko pracy przy komputerze musi być zaprojektowane tak, by ręce miały nieograniczoną swobodę ruchów. Warto wiedzieć, że przy obsłudze klawiatury kończyny górne były naturalnie ułożone, z zachowaniem kąta prostego między ramieniem a przedramieniem. Pod biurkiem musi być odpowiednia ilość miejsca, by móc wygodnie ułożyć nogi. Z kolei górna krawędź ekranu nie powinna znajdować się powyżej linii oczu pracownika.

Komputer w optymalnej odległości

Zachowanie odpowiedniego odstępu od monitora i klawiatury zminimalizuje obciążenie oczu i karku. Ekran powinien znajdować się w odległości od 40 do 75 cm od oczu, by kąt obserwacji matrycy wynosił 20-50 stopni. Monitor musi być ustawiony bokiem do okna lub silnego źródła światła. Najlepiej gdy ma matową matrycę. Ustawienie klawiatury powinno wynosić 10 cm od przedniej krawędzi stołu, a dłoń znajdować się nad klawiaturą.

Dzięki praktycznym wskazówkom z łatwością uda się zorganizować komfortowe, ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze. Długie godziny za biurkiem nie wpłyną wówczas negatywnie na stan zdrowia pracownika, a dobre samopoczucie przełoży się na efektywniejsze wykonywanie powierzonych zadań.

Comments

comments