faktoring

Faktoring, czyli finansowanie niezapłaconych faktur

Wyobraź sobie sytuację, że przez cały miesiąc w twojej firmie nic się nie dzieje. Zwątpiłaś, czy świat potrzebuje twojego biznesu i czy zauważyłby, gdybyś skusiła na kartę sportową i prywatny pakiet medyczny gdzieś na etacie. Stopniała poduszka finansowa, a jedyne, co pewne, to to, że trzeba opłacić ZUS i księgowego. I nagle, gdy już chciałaś zawiesić interes i zgłosić się do pierwszej lepszej, stałej pracy, następuje ożywienie. Stali klienci proponują współprace.

Z jednej strony oddychasz z ulgą, znasz ich i wiesz, że płacą w terminie, jednak niestety termin wypada za dwa tygodnie, a ty płatności musisz zamknąć w ciągu kilku dni. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy wiesz, że jesteś uratowana, ale odrobinę za późno, więc czujesz się ugotowana? Gdy nie masz czasu oczekiwać na przelewy lub gdy klient, dla którego wykonałaś zlecenie, spóźnia się z płatnością? W branży reklamowej to smutny chleb powszedni, o którym rzadko się mówi. Dostajemy niekiedy sowite wynagrodzenie, ale mój rekord czekania na przelew… to pół roku. I nie pociesza fakt, że mogłam z niego dobrze żyć.

Faktoring-finansowanie niezapłaconych faktur

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi faktoring, czyli możliwość uzyskania widniejących na twoich fakturach kwot (już w ciągu kilku godzin, a najpóźniej dni), za odpowiedni procent. Oznacza to, że pieniądze otrzymujesz wcześniej, niż przeleją ci je klienci, na podstawie wystawionych faktur, a kwotę spłacasz w ustalonym z firmą faktoringową terminie. Ty utrzymujesz płynność finansową, płacisz niewielki procent zarobków za usługę faktoringu. Jeśli jednak twój klient nie opłaca faktury, ponosisz ryzyko. To firma faktoringowa podejmuje decyzję, czy i jaki limit finansowy ci przyzna. W przypadku niewielkich kwot, nie masz się o co martwić, ale gdy na fakturze widnieje spora kwota, firma faktoringowa podejmuje decyzję o wysokości limitu finansowego i może odmówić przyznania go lub przyznać mniejszy limit niż ten, o który się ubiegasz.

Jak faktoring wygląda w praktyce? Przedsiębiorca wysyła niezapłacone przez klientów faktury do firmy oferującej faktoring, a firma faktoringowa (zwana w skrócie faktorem) podejmuje decyzję o przyznaniu limitu finansowego i jeśli decyzja jest rozpatrzona pozytywnie, faktor niezwłocznie przelewa gotówkę na konto przedsiębiorcy. Gdy przedsiębiorca otrzyma przelew od klienta, zwraca pieniądze faktorowi. Faktor czerpie z tego procent zysku. Ile czasu przedsiębiorca ma na spłatę zadłużenia faktorowi? Najczęściej miesiąc, ale czasem nawet kilka miesięcy, w zależności od umowy z firmą faktoringową. Na czas współpracy firma faktoringowa otrzymuje dostęp do konta bankowego przedsiębiorcy.

Faktoring może przyjąć różne formy

  • Pełny faktoring to rodzaj faktoringu, w którym przedsiębiorca pobiera pieniądze za faktury od faktora, ale nie uczestniczy w procesie zwrotu należności przez klienta. Firma faktoringowa sama zajmuje się odzyskaniem środków i na siebie bierze ryzyko niewypłacalności klienta. To rozwiązanie ma swoje wady, gdy firma faktoringowa wszczyna klientowi proces windykacyjny dzień po przekroczeniu terminu zapłaty na fakturze, bez żadnego ostrzeżenia i prób negocjacji spłaty z klientem, narzucając mu duże odsetki. To może popsuć reputację przedsiębiorcy i zniszczyć jego relacje z klientem, który raz w ten sposób potraktowany, będzie trzymał się od przedsiębiorcy z daleka.
  • Faktoring niepełny (z regresem) to forma faktoringu w przypadku której to przedsiębiorca musi zadbać o uregulowanie należności przez klienta i nawet jeśli ten nie opłaci faktury, przedsiębiorca musi oddać kwotę faktorowi. Tego rodzaju faktoring oferuje finiata.pl. W tym przypadku warto korzystać z faktoringu, gdy mamy zaufanie do stałych klientów i wiemy, że przelew jest kwestią czasu. Niestety sami dźwigamy odpowiedzialność za ściąganie środków od dłużników. Jest to pewne ryzyko finansowe.
  • Faktoring jawny to rodzaj faktoringu, gdy klient przedsiębiorcy wie, że za windykację należności odpowiada firma faktoringowa. To może zniechęcać klientów do współpracy i sugerować, że firma ma kłopoty finansowe. Jawny faktoring może odstraszać klientów, zwłaszcza tych, którzy mają problem z płaceniem faktur w terminie i boją się podjąć ryzyko, ponieważ firma faktoringowa w przypadku przekroczeniu terminu zapłaty, może narzucić dłużnikowi spore odsetki.
  • Faktoring ukryty to forma faktoringu, gdy klient przedsiębiorcy nie wie, że korzysta on z usług firmy faktoringowej.

Jaki dochód musi mieć firma, by móc skorzystać z faktoringu?

Banki są pod tym względem bardzo restrykcyjne. Usługa faktoringu dostępna jest firmom, przykładowo z minimalnym rocznym obrotem miliona złotych. Badana jest wiarygodność kontrahentów. Formalności i badanie stabilności firmy może trwać nawet kilkanaście dni. Dzięki takim firmom, jak Finiata.pl, faktoring niepełny, z regresem może być dostępny dla przedsiębiorców, którzy działają na małą skalę. Mogą wypełnić wniosek online, co przyspiesza formalności i uzyskanie pieniędzy z niezapłaconych faktur.

Poznaj wady i zalety tego rozwiązania na stronie:  https://www.finiata.pl/blog/co-to-jest-faktoring/

Klienci niepłacący faktur w terminie mogą pogrążyć małe biznesy. Nawet w biznesie opartym na pasji liczą się fakty, spełnione obietnice i nieprzekraczalne terminy. Tu nie ma miejsca na sentymenty, a nie ma nic gorszego niż niepewność.

Wpis powstał we współpracy z Finiatą.pl, która oferuje usługi faktoringowe w formie faktoringu z regresem (bez przejęcia dłużników klienta) i jest dostępna również dla małych firm.

Marta Szyszko

Comments

comments