firma w Anglii

Firma w Anglii – poznaj korzyści z prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii

Najbardziej opłacalną formą prowadzenia działalności w UK jest Spółka LTD (brytyjski odpowiednik polskiej spółki z o.o.), o korzyściach z nią związanych opowie Maciej Micek z Sova Accountnig.

korzyści z prowadzenia firmy w Anglii

Oszczędność

Jeżeli nie planujesz zatrudniać pracowników, twoja firma nie będzie musiała zapłacić żadnego podatku przez początkowe 21 miesięcy działalności, ponieważ podatek dochodowy płaci się na koniec roku podatkowego, a od końca roku do spłaty należności masz dodatkowe 9 miesięcy.

W Wielkiej Brytanii nie ma odpowiednika polskiego ZUS-u. Składki na ubezpieczenie są ustalone procentowo od twoich zarobków i obowiązują dopiero po przekroczeniu progu 8 060 funtów (ok. 42 000 zł) rocznie.

Jest to kwota wolna od jakiegokolwiek podatku w Wielkiej Brytanii i takie wynagrodzenie możesz przyjmować będąc dyrektorem w swojej spółce LTD. Dyrektorów w każdej spółce można mianować 3, co przekłada się na możliwość wypłacenia ze spółki  nieopodatkowanych 10 500 zł co miesiąc.

Jeśli w grę nie wchodzi opodatkowanie, jedynym kosztem prowadzenia spółki LTD jest jej obsługa księgowa (bookkeeping, reprezentacja w UK, rozliczenia dyrektora, payroll, itp.).

 Prostota i przejrzystość

Prostota prowadzenia działalności i przejrzystość brytyjskich przepisów to kolejny argument przemawiający za zakładaniem firmy w Anglii. System gospodarczy w Wielkiej Brytanii funkcjonuje w sposób sprzyjający przedsiębiorcy, a nie na odwrót jak odczuć to można w Polsce.

Brytyjska emerytura

Wiek emerytalny w UK wynosi obecnie 67 lat, ale wystarczy, że przepracujesz w Wielkiej Brytanii 10 lat jako dyrektor w swojej spółce LTD, pobierając miesięczną pensję powyżej tzw. Lower Earnings Limit, czyli 486 funtów (ok. 2 500 zł) i po osiągnięciu ww. wieku będziesz mogła otrzymywać emeryturę z UK.

W tej chwili, po 10 latach pracy wysokość miesięcznej emerytury to nieco ponad 1 300 zł, zaś po 35 latach ponad 3 700 zł miesięcznie.

Niskie ryzyko finansowe

Za długi spółki LTD nie odpowiadasz własnym majątkiem. Na przykład, jeśli bank udzieli twojej firmie kredytu i coś sprawi, że zajdzie konieczność ogłoszenia bankructwa – jedyne co tracisz to swoje udziały w firmie (minimalny kapitał zakładowy spółki LTD to 1 funt). Ryzyko w tym przypadku jest w całości po stronie banku udzielającego twojej firmie kredytu.

 Jak przebiega rejestracja firmy w Anglii?

Jeśli chcesz zarejestrować spółkę LTD korzystając z pomocy naszego biura księgowego, wystarczy, że wypełnisz krótki formularz z danymi do HMRC (brytyjskiego odpowiednika Urzędu Skarbowego) oraz podpiszesz oświadczenie dyrektora. 3 dni od złożenia tych dokumentów będziesz już mogła wystawiać faktury na swoja spółkę.

Pomożemy ci również założyć konto bankowe dla spółki (może to być konto w polskim banku) oraz uzyskać National Insurance Number (NIN), który zapewnia ci brytyjskie ubezpieczenie i prawo do emerytury.

W celu uzyskania NIN będziesz musiała pojawić się w Wielkiej Brytanii na rozmowę z urzędnikiem, gdzie odpowiesz na proste pytania dotyczące powodu twojego przyjazdu do UK i ubiegania się o numer ubezpieczenia. Nie musisz jechać do UK od razu przy rejestracji spółki, warto jednak pomyśleć o tym jak najszybciej.

Czy jest to opcja dla każdego? Jakie są ograniczenia związane z prowadzeniem firmy w Anglii?

Spółka LTD to rozwiązanie doskonałe dla freelancerów, ludzi którzy swój zawód mogą wykonywać w każdym miejscu na Ziemi, często przy pomocy Internetu, i sami ustalają swoje wynagrodzenie. Mowa tu o profesjach takich jak, muzyk, programista czy bloger, które nie wymagają w Polsce fizycznej siedziby, ani „zakładu”.

Ale nawet jeśli ktoś nie jest freelancerem, wykonuje inny rodzaj pracy, istnieje możliwość zarejestrowania polskiego oddziału dla brytyjskiej spółki LTD i dla wielu pozostaje to korzystnym rozwiązaniem.

Tak naprawdę bardzo niewielka część przedsiębiorców nie będzie w stanie czerpać korzyści z przeniesienia działalności do UK. Jeśli osoba zainteresowana znajduje się w tej grupie, nie będziemy proponować jej rejestracji spółki LTD, tylko dopasujemy rozwiązanie do jej konkretnych potrzeb.

Jeśli czytasz ten artykuł i nie masz pewności, do której kategorii wlicza się twój zawód i czy spółka LTD będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, skontaktuj się z nami, albo umów na bezpłatną konsultację w krakowskim biurze lub przez telefon.

A co z rezydencją podatkową? Nie jest tak, że aby prowadzić tam firmę trzeba przez większość czasu przebywać na terenie Wielkiej Brytanii?

Rezydencja podatkowa spółki znajduje się w kraju, w którym jest ona zarejestrowana, i w którym podejmowane są kluczowe decyzje jej dotyczące.

Spółka zarejestrowana z naszą pomocą będzie miała swoją siedzibę w Manchester, gdzie znajduje się nasze brytyjskie biuro. Jeśli zaś chodzi o kluczowe decyzje, określa się je jako decyzje podjęte na formalnym zebraniu zarządu (odpowiednik polskiego walnego zgromadzenia), i mimo że nie jest to konieczne, w tym celu zalecamy klientom wyjazd do UK raz w roku. Nawet jeśli ich spółki posiadają tylko jednego dyrektora i jednego udziałowca.

Jak w takim razie wygląda prowadzenie firmy w Anglii na co dzień?

 Prowadzenie twojej spółki LTD sprowadzać się będzie do przesyłania nam kopii faktur wystawionych na spółkę.

W Wielkiej Brytanii nie istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej powyżej określonych obrotów, ani podział na faktury i paragony, tak jak w Polsce. Istnieje jeden dokument, tzw. invoice, czyli faktura, którą posługują się wszyscy przedsiębiorcy.

Możesz wystawiać faktury zarówno w funtach, jak i w złotówkach – będą one przeliczane bazując na kursie ustalonym przez HMRC na dany miesiąc, co jest dużym udogodnieniem.

Przy okazji powinniśmy poruszyć sprawę kontroli skarbowych. W Wielkiej Brytanii takie kontrole są zapowiadane z odpowiednim wyprzedzeniem i organizowane naprawdę rzadko. Brytyjskie urzędy nie czują obowiązku śledzenia każdego kroku przedsiębiorcy i w pełni akceptują certyfikowane biura rachunkowe jako reprezentantów firm na terenie UK.

Czy w Anglii jesteśmy zwolnieni z podatku VAT?

 W Anglii nie jesteśmy zwolnieni z podatku VAT, jednak próg rejestracji firmy jako płatnika VAT jest dość wysoki. Roczne obroty firmy muszą w danym roku podatkowym przekroczyć 83 000 GBP (ok. 430 000 zł) , aby konieczna była taka rejestracja.

A polski Urząd Skarbowy nie przyczepi się do takiego rozwiązania, co jeśli ich interpretacja okaże się druzgocąca dla mojej firmy?

 Na bieżąco monitorujemy wszelkie postępowania Urzędu Skarbowego i ZUS-u toczone wobec spółek LTD i dotychczas nie zdarzyło się tak, aby którakolwiek z instytucji uznała je za niezgodne z prawem.

Istnieją dwa główne dokumenty, które określają prawnie takie rozwiązanie: pierwszy i drugi.

Wspominam o ww. dokumentach, bo dla wielu ludzi rejestracja działalności poza granicami kraju kojarzy się z jakiegoś rodzaju oszustwem, czy czymś nielegalnym, a wcale tak nie jest. Funkcjonowanie spółek LTD jest jasno określone w przepisach i tak długo jak działasz zgodnie z prawem urzędy nie maja się do czego przyczepić.

Jedyne sytuacje, w których przedsiębiorcy prowadzący spółki LTD zmuszeni byli do zapłacenia jakiejkolwiek kary do ZUS czy US zaistniały kiedy oni, prowadząc równolegle działalność gospodarczą w Polsce i spółkę LTD w Wielkiej Brytanii, zaprzestali płacenia składek na ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Taka sytuacja mogła zostać spowodowana jedynie niekompetencją przedsiębiorcy lub współpracującego z nim księgowego.

Ponoć były przypadki, gdy ZUS prosił podatnika przenoszącego się do Anglii o pokazanie rachunków za prąd, biletów lotniczych potwierdzających naszą obecność tam, a jeśli przedsiębiorca się nie wybronił, musiał płacić zaległe składki ZUS oraz podatek dochodowy za prowadzenie interesu w Polsce, czy rejestrując spółkę LTD, powinniśmy się tego obawiać?

Opisany przez Panią przypadek był najprawdopodobniej wynikiem pozostawionej Działalności Gospodarczej w Polsce lub planowanym prowadzeniem Działalności Gospodarczej (Self-Employed) w Wielkiej Brytanii. Nie spotkaliśmy się dotychczas z przypadkiem gdzie ZUS podchodziłby w ten sposób do spółek LTD i nawet jeśli klient chciałby pozostać przy prowadzeniu DG w Polsce, można zrobić to w sposób, gdzie wszystko będzie zgodne z prawem i proste w interpretacji. Podsumowując, nie powinniśmy się tego obawiać rejestrując spółkę LTD.

Brzmi dobrze, ale jest jeszcze jedna kwestia, o którą muszę zapytać – co po Brexicie?

 Jak wyżej wspomniałem działanie spółek LTD w Polsce regulowane jest głównie przez wymienione dwa dokumenty, one zaś są niezwiązane z członkostwem Polski, czy Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Przy okazji, spółki LTD może zakładać każdy, nie tylko obywatele krajów członkowskich UE. Dyrektorem i udziałowcem równie łatwo jak obywatel Polski może zostać obywatel Indii, RPA, czy Brazylii – funkcjonowanie spółek regulowane jest porozumieniami między tymi państwami a Wielka Brytanią.

Patrząc w przyszłość, proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie trwał dobre kilka lat i zarówno Wielka Brytania jak i Unia Europejska będą starały się zachować możliwie najlepsze porozumienia gospodarcze. Najprawdopodobniej na zasadach zbliżonych do tych określających współpracę Norwegii i Szwajcarii z krajami członkowskimi UE.

Jeśli chodzi o swobodę podróżowania – z krajów Unii Europejskiej wyjechało do Wielkiej Brytanii około 3 milionów, osób, ale i ponad milion Brytyjczyków zdecydowało się opuścić Zjednoczone Królestwo i przenieść się do innego kraju UE.

Wywiadu udzielił Maciej Micek z biura rachunkowego SOVA Accounting, z siedzibą w Krakowie i Manchester.

Wpis powstał we współpracy z Sova Accounting

Comments

comments