Czas, kiedy przyroda budzi się do życia, to dobry moment na zmiany. Również w sferze zawodowej. Niestety znacząco utrudnić może to wiosenne przesilenie. Czym ono jest i jak sobie z nim radzić?

Czym jest wiosenne przesilenie?

Jest to pojęcie wiązane ze stanem zdrowia dotyczącym okresu przejściowego między zimą a wiosną. To ostanie może mieć różny czas i nasilenie. Co z kolei może przełożyć się na częstotliwość i natężenie objawów związanych z wiosennym przesileniem. Warto tutaj zaznaczyć, że odczuwania poszczególnych symptomów jest subiektywne. Do tego w zasadzie nie jest to jednostka choroba. Ale poszczególne objawy, które wiążemy z przesileniem mogą mieć tak naprawdę bardzo poważne przyczyny. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Objawy wiosennego przesilenia:

  • Problemy z koncentracją
  • Zaburzenia snu
  • Osłabienie organizmu
  • Bóle głowy i drażliwość
  • Smutek
  • Niepokój i kołatanie serca

To jedynie najczęściej występujące symptomy. Doskonale jednak widać, że są ona na tyle nie charakterystyczne, że mogą wskazywać na wiele problemów natury zdrowotnej.

Jak walczyć z wiosennym przesileniem?

Przede wszystkim przyda Ci się kilka zmian w codziennym życiu. Okres jesienno – zimowy to dla wielu osób czas zamknięcia się w domu. Brak ruchu, a do tego mocno niezdrowa dieta. Jeśli zaliczać się do tej grupy ludzi, to właśnie będziesz musiała zmienić. Musisz mieć też świadomość jak ogromny wpływ ma to na Twoje życie zawodowe. Nieważne czy pracujesz w dużej firmie czy jako freelancer powyżej opisane objawy znacząco obniżają produktywność

Aby pozbyć się wiosennego przesilenia przede wszystkim wprowadź pewne zmiany w diecie. Zanim pojawiają się świeże warzywa i owoce, skorzystaj z mocy kiełków (rzodkiewka, brokuł itd.) Zawierają one ogromne ilości witamin i pierwiastków istotnych z punktu widzenia pozbycia się wyżej wymienionych objawów. Mają one w sobie na przykład magnez. Pierwiastek mający ogromne znaczenie z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Można powiedzieć, że magnez pozwala pozbyć się drażliwości, niepokoju i kołatania serca.

Z diety powinny wylecieć w tym czasie wszelkie niezdrowe produkty. One również mają ogromny na nasilenie objawów związanych z wiosennym przesileniem. Jak zostało wspomniane wyżej okres jesienno – zimowy to zwykle czas, kiedy tych produktów jest sporo w jadłospisie. Zajadamy nimi „gorszy” czas i zimne, ciemne dni.

Walka z wiosennym przesileniem nie obędzie się bez większej dawki aktywności fizycznej. Po pierwsze powinnaś wykorzystać dobrodziejstwo jakie niosą ze sobą promienie słoneczne. Duże nasilenie objawów przesilenia jest bardzo często efektem niedoboru witaminy D. Ta ostatnia ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia nastroju. Dlatego właśnie w okresie wiosny poleca się często wychodzić z mieszkania.

To też dobry czas na rozpoczęcie jakiejś aktywności fizycznej. Nie musisz się od razu decydować na udział w maratonie. Za to jazda na rowerze, bieganie czy wizyty w klubie fitness są jak najbardziej wskazane. Dzięki nim szybko pokonasz wiosenne przesilenie. Objawy znikną, a Tobie pozostaną korzyści z regularnej aktywność.

Wiosenne przesilenie a praca

Co zrobić, aby w tym czasie radzić sobie bez większych problemów z zadaniami do wykonania? Przede wszystkim – i to akurat porada, która pojawia się nie tylko w kontekście wiosennego przesilenia – musisz nauczyć się odpoczywać. Jeśli pracujesz po 8 i więcej godzin przed ekranem komputera to wręcz mus. Robienie sobie przerw co jakiś czas jest więc obowiązkiem. Zdecydowanie prościej o tę ostatnie w czasie pracy zdalnej. W domu łatwiej nam „zaaranżować” sobie czas na przerwy.

W czasie wiosennego przesilenia warto też z większym dystansem podejść do swoich możliwości. Nie oznacza to, że na ten czas masz wziąć wolne, albo rzucić pracę. Bardziej chodzi o świadomość tego, że produktywność w okresie wiosennego przesilenia może być obniżona. Część zadań zapewne będzie sprawiało nieco większą trudność lub wymagało rozłożenia ich w czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here