Niezależnie od tego, czy pracujecie jako freelancer, czy pracujecie na wysokim stanowisku w dużej firmie i macie sporo zadań przydatne będą poniższe wskazówki. Jak zarządzać projektem? W jaki sposób wykonać postawione zadania w sposób najbardziej efektywny? Poniżej odpowiedzi na te i inne pytania.

Jak efektywnie zarządzać projektami?

Nie jest to łatwe zadanie. Zwłaszcza jeśli przewodzi się grupie ludzi mających wykonać dany projekt. W takim wypadku pojawia się jeszcze kwestia odpowiedniego podziału zadań. Przypisania ich do osób mających do nich najlepsze predyspozycje. Natomiast niezależnie od tego można wyróżnić pewną ścieżkę kolejnych kroków jaką przyjdzie wykonać. Efektywne zarządzanie projektem to wykonanie postawionych zadań przy minimalnym ryzyku niepowodzenia lub opóźnienia.

Zarządzanie projektem – najważniejsze kroki

Po pierwsze określenie celu. Co istotne powinien być on zrozumiały nie tylko do managera zarządzającego całym projektem. Również osoby, którym przyjdzie wykonywać poszczególne zadania, powinny go rozumieć. Fundamentem dobrej współpracy jest świadomość celu i kolejnych etapów związanych z projektem.

Kolejny krok to zapewnienie pracowników narzędzi przy pomocy których będą mogli oni wykonać swoją pracę. Ciekawym aspektem tej części jest wykorzystywanie darmowego oprogramowania. Częste w przypadku małych firm, dopiero rozpoczynających swoją przygodę. Takie darmowe oprogramowanie ma swoje zalety, ale i pewne wady. Warto – zanim zdecydujecie się na jego użycie – sprawdzić, czy można je wykorzystywać w sposób komercyjny.

Kolejnym krokiem jaki należy wykonać jako manager zarządzający projektem jest zaopatrzenie się w program, który w tym ostatnim pomoże. Wybór jest spory. Zarówno programów płatnych jak i darmowych aplikacji. Warto wcześniej zapoznać z ich możliwościach. Również pod kątem konkretnego projektu.

Ustalenie terminu (również kolejnych etapów zadania) to ostatni krok. Po pierwsze musi być on realny. Co prawda w obecnym świecie liczy się szybki czas działania, ale jakość ma również ogromne znaczenie. Realnie ustalony termin wykonania projektu pozwoli wykonać zadanie w pełnej formie. Dzięki temu zwiększa się szansa na uzyskanie kolejnych zleceń.

Zarządzanie projektem to dbanie o pracowników

Wymuszanie na nich pracy po godzinach i w ekstremalnie trudnych warunkach może w pewnym momencie stworzyć poważne wyzwanie dla projektu. Dlatego bardzo istotne jest dbanie o motywację pracowników. Można na nią wpłynąć między innymi zapewniając komfortowe warunki pracy.

Istotnym aspektem jest też stworzenie przestrzeni i czasu do regeneracji i odpoczynku. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się pokoje relaksu w firmach. I to nie tylko tych mniejszych. Również korporacje inwestują w takie rozwiązanie. W takich pomieszczeniach znajdują się między innymi tzw. piłkarzyki, konsole, biblioteczki z książkami, komiksami itd. Bardzo często są one pełne roślin. Pozwalają się one odprężyć i szybko zregenerować. Pokoje do relaksu są aranżowane w taki sposób, aby koiły stres a jednocześnie wspierały kreatywność pracowników. To bardzo istotne w kontekście efektywnego zarządzania projektem.

Jak poprawić przepływ informacji przy projekcie?

W przypadku, gdy firma znajduje się w jednym pomieszczeniu nie powinno to sprawiać większego projektu. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli na przykład część pracowników działa zdalnie. Aby poprawić przepływ informacji przy projekcie i jednocześnie wpłynąć na lepsze nim zarządzanie, warto postawić na komunikator online. Jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu jest Slack. Który to zresztą posiada również pewne dodatki usprawniające zarządzanie projektem.

I na koniec jeszcze jedna sprawa. Odpowiednie zarządzanie projektem to kontrolowanie spotkań (nie tylko ze zleceniodawcami). Chociażby z pracownikami wykonującymi poszczególne zadania związane ze zleceniem. Dzięki temu można zadbać również o dotrzymanie terminu końcowego. Jak również daje czas na ewentualne poprawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here