jak zrobić profesjonalne zdjęcie na bloga

Jak zrobić profesjonalne zdjęcia na bloga?

Jednym ze źródeł darmowych zdjęć są stocki, może się jednak zdarzyć, że sama lepiej oddasz tematykę wpisu lub zechcesz zaprezentować konkretny produkt, na przykład nadesłany do płatnej recenzji. Poznaj tajne sztuczki fotograficzne, które pozwolą ci wydobyć piękno obiektu. Jak zrobić profesjonalne zdjęcia na bloga?

Biała ściana w tle

Biała ściana w tle posłuży za podręczny ekran i odbije światło wprost na obiekt. Jeśli w pomieszczeniu jest niedostateczna ilość światła i konieczne będzie użycie flesza, powstaną nieestetyczne cienie na ścianie i trudno będzie ustawić balans bieli, dlatego zawsze rób zdjęcia w pomieszczeniu korzystając ze światła dziennego. Wybierz pomieszczenie, w którym jest sporo okien, a wieżowce nie zabierają cennego światła.

Złota godzina

Jeśli robisz zdjęcie w pomieszczeniu zamkniętym, wybierz słoneczny dzień i tak zwaną złotą godzinę, czyli wtedy, gdy światło jest miękkie, łagodne, wydobywa dużo detali, a zatem nadaje fotografowanemu obiektowi głębi, a zdjęciu profesjonalizmu. Złota godzina to czas tuż po wschodzie słońca i tuż przed zachodem. Gdy trudno ustawić ostrość w aparacie, wpuść trochę światła poprzez odsłonienie firan, ale nie za dużo.

Światło boczne

Standardowym oświetleniem jest oświetlenie przednie, czyli źródło światła znajduje się tuż przed obiektem. Choć taki rodzaj oświetlenia pomoże ci uniknąć rozmazanej kompozycji, trudno będzie wydobyć detale i nadać zdjęciu charakteru. Dlatego wypróbuj oświetlenie boczne. Przekonaj się jak zwykła scena zaczyna przykuwać uwagę, jak uwydatniają się faktury i kształty. Światło boczne to ulubiony rodzaj oświetlenia profesjonalnych fotografów, reżyserów filmowych i malarzy.

Nieśmiertelny minimalizm

Choć w realnym świecie lubimy zarzucać się bodźcami, w fotografii sprawdza się zasada „mniej znaczy lepiej”. Za idealne tło może posłużyć łososiowy koc, którego zagłębienia zostaną ujęte o złotej godzinie, przy oświetleniu bocznym.

Unikaj banału

Nie umieszczaj głównego obiektu na środku fotografii, ale na przykład po lewej lub po prawej stronie i zostaw wolną przestrzeń. Niezwykłego charakteru może też nadać fotografii pasiasty kocyk w tle. Przechyl nieznacznie kadr, by nadać zdjęciu niepowtarzalności. Nie umieszczaj w kadrze całego przedmiotu, ale jego istotny element.

Jeśli wolisz posłużyć się gotowymi rozwiązaniami czytaj: http://kobietawe-biznesie.pl/skad-brac-darmowe-zdjecia-i-programy-do-tworzenia-infografik/

Marta Szyszko

Comments

comments