Jakie pytania zadają sobie blogerki, które odnoszą sukces?

Prowadzenie rentownego e-biznesu w postaci bloga wymaga zadawania sobie właściwych pytań.  Myślę, że ten zestaw pytań przyda się nie tylko blogerkom, ale każdemu przedsiębiorcy. Gotowi? Oto subiektywne top 5.

Jak nie teraz, to kiedy?

Przestań czekać na idealny moment, wykorzystaj najlepiej jak potrafisz te umiejętności i sprzęt, które masz już w posiadaniu. Reszty nauczysz się w praktyce. Gdy zarobisz pierwsze pieniądze, będziesz mogła je zainwestować w lepsze logo, własną domenę, lustrzankę z dobrym obiektywem, ale niech brak tych luksusów nie powstrzymuje Cię przed podjęciem działania. Poczytną blogerką i tak nie zostaniesz w dobę. Wszystko, co dobre jakościowo powstaje w praktyce. Jak czytam niektóre z pierwszych tekstów, śmieję się z mojej amatorszczyzny, ale każda osoba, która coś osiągnęła, musiała zacząć od pierwszego kroku, tekstu, zdjęcia, czy choćby wyboru centrum blogowego.

Czy trzymasz się kurczowo czegoś, co powinnaś odpuścić?

Czy boisz się z zrezygnować ze stałych zleceń za niskie stawki w obawie o płynność finansową? Jeśli zarabiasz na nich grosze, to właśnie tkwisz w pułapce złudnego bezpieczeństwa. Jeśli nie spróbujesz, nigdy nie dowiesz się jak jest po drugiej stronie, jak dochodowe mogą okazać się zlecenia z górnej półki. Profesjonalne blogowanie wymaga czasu, na rynku nie ma miejsca na bylejakość, połowiczne zaangażowanie. Jeśli chcesz na tym zarabiać, zapomnij o pisaniu dla przyjemności, w luce między ważniejszymi zleceniami. To zlecenia możesz przyjmować w luce, między jednym świetnym postem, a drugim.

Kiedy ostatnio opuściłaś strefę komfortu psychicznego?

To może być przyjęcie zlecenia, któremu, jak sądzisz, z trudem podołasz, ale też rozmowa z nieznajomym lub podróż w nieznane. To odważne sięganie po wszystko, co Cię kusi, a jednocześnie przeraża. Rentowny biznes jest ciągiem takich zdarzeń i emocji, przygotuj się!

Czy jesteś zadowolona z efektu?

Jeśli Tobie coś zgrzyta, tchnie banałem, oczywistą oczywistością, wierz mi – Twój Czytelnik też to dostrzeże. Nie chodzi o chorobliwy perfekcjonizm, ale o spełnienie standardów, budowanie marki. Bądź ponad własne lenistwo i zadowalanie się pierwszą, niedopracowaną wersją. Cierpliwi, pracowici i skrupulatni odcinają kupony, pozostali tracą czas. Poczujesz ten moment, gdy tekst będzie gotowy, by ujrzeć światło dzienne i inni to odwzajemnią!

Kiedy ostatnio się uśmiechnęłaś?

Paliwem rentownego biznesu jest pasja, przychody pojawiają się przy okazji, jako efekt wierności sobie. Na drodze budowania biznesu opartego na pasji mogą pojawić się pokusy, np. stałe zlecenie za bezpieczną stawkę, które nie do końca jest zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Odpuść! Przyciągasz takich klientów, jakie zdobywasz doświadczenia, więc rozwijaj branżę stuprocentowo zgodną z Tobą, nawet jeśli musisz poczekać chwilę dłużej. Pozwól się poznać od najlepszej strony, a wkrótce znajdą się chętni, gotowi inwestować w Twój talent.

Marta Szyszko

Comments

comments