myszka

Jakie sposoby szukania zleceń zaskoczyły w moim przypadku?

Stały dopływ zleceń to wszystko, o co musi zatroszczyć się przedsiębiorca. Rachunkowość może spokojnie powierzyć dobremu księgowemu, od czasu do czasu wypełniając fakturę online i podsyłając ją klientowi mailowo oraz robiąc przelew do ZUS-u raz w miesiącu. Prosta sprawa, nie ma się czego bać. A jak zapewnić sobie zlecenia?

Zacznę od metod, które u mnie NIE poskutkowały – wyszarpywanie zleceń na serwisach typu Oferia lub Goldenline innym freelancerom, szybko mnie zniechęciło. Stawki jakie proponowali inni byli o wiele niższe niż te, za jakie gotowa byłam pracować – wręcz głodowe. Ponadto polowanie wymagało stałego śledzenia nowych zleceń i u mnie nie zakończyło się sukcesem, ale nie chcę Was zniechęcać, może nie miałam szczęścia lub za krótko próbowałam?

Co więc poskutkowało w moim przypadku?

Wyjdź przed szereg

Rozsyłanie maili z CV i LM do serwisów, które nie szukały nikogo. Wyprzedziłam konkurencję, to znaczy nie czekałam aż ktoś zamieści ogłoszenie o pracę, ale sama zaproponowałam swoją skromną osobę i udało się znaleźć zlecenie dla Parenting.pl. Ważny wpis do CV i dobre pieniądze.

Zapełnij CV

Być może nikt nie zauważyłby mojego CV, gdybym wcześniej nie mogła pochwalić się podobnym doświadczeniem współpracy z innymi serwisami. Pisywałam dla Mamopracuj.pl, Dziecisawazne.pl pro bono. W międzyczasie założyłam blog.

Bądź widoczna w sieci

Dzięki bezpłatnej współpracy, wyrobiłam sobie nazwisko w parentingu i odezwał się do mnie serwis Kobietawielepiej.pl. dla którego tworzyłam teksty w dziale dziecięcym już za gotówkę.

Wyjdź z inicjatywą

Był też okres, gdy wysyłałam maile z ofertą reklamową moich blogów do firm, które reklamowały się na blogach o podobnej tematyce. Doświadczenie w sprzedaży powierzchni reklamowych zdobyłam wcześniej i mogłam wykorzystać działając na własny rachunek.

Networking

Podobnie było z opowiadaniem o moich marzeniach zawodowych znajomym, którzy nasłuchali się jak to lubię i jak tego potrzebuję, dzięki czemu udało się zahaczyć na stałe w biurze podróży oraz nawiązać stałą współpracę z Anią, która jest moją czytelniczką i bohaterką wywiadu, a potrzebowała zaufanych osób, którym może przekazać zlecenia, jeśli sama ma ich za dużo.

Banalne przeglądanie ogłoszeń

Może Wam się zdawać, że nie ma sensu wysyłać maili w próżnię, bo i tak nikt nie odpowie, ale ja właśnie to robiłam i udało się – pracę w agencji marketingu internetowego znalazłam na portalu Mamopracuj.pl

Konto na Goldenline, Linkedin

Posiadam, dodaję nowe doświadczenia zawodowe, które są tym rzetelniejsze, że potwierdzone referencjami od moich klientów. Nie zdarzyło się, żeby ktoś w ten sposób zaproponował mi pracę, ale jeśli szukam kolejnych zleceń, to korzystam z CV na Goldenline, które jest moją wizytówką. Myślę, że to nadaje profesjonalizmu działaniom biznesowym, jest też sposobem na pokazanie jak się rozwijamy i w jakim kierunku podąża nasza kariera.

Jak Tobie udało się zdobyć pierwsze zlecenie i kolejne?:)

Marta Szyszko

Comments

comments