winning-1529402_1920

„Ludzie sukcesu wiedzą, czego chcą i wierzą, że mogą to mieć”. Jak osiągnąć sukces?

Nie lubię takich pytań: jak osiągnąć sukces? Nie można go ani zmierzyć, ani dotknąć i dla każdego znaczy coś innego: śmianie się ze swoim dzieckiem i czas na nicnierobienie to będzie sukces dla osoby, która ceni bliskość emocjonalną. Finansowa niezależność, praca z pasją, pomaganie innym, to będzie sukces dla innej, a nawet dla tej samej osoby. Zastąp słowo sukces tym, czego pragniesz. Praca to po prostu praca, pieniądze to pieniądze, liczby to liczby, a marzenia to nic innego jak cele. Wtedy ten owiany aurą tajemniczości sukces spada z piedestału i nabiera realnych kształtów, a ty wierzysz, że możesz go osiągnąć.

Jak osiągnąć sukces?

Określ cel

„Nie można trafić w coś, czego nie ma.” Tony Robbins

Dlatego warto zacząć od zadania sobie pytania, co ty właściwie chcesz osiągnąć? Zwiększyć zarobki, być freelancerką, zatrudniać ludzi, wypuścić własny produkt, mniej czasu spędzać na zarabianiu, ale pracować za lepszą stawkę godzinową?

„Pierwszym krokiem jest poznanie celu, a więc sprecyzowanie, do czego dążysz.” Tony Robbins

Zacznij od określenia, w jakim jesteś miejscu. Jakie działania, decyzje, nawyki cię tu zaprowadziły? Nie sztuką jest oczekiwać sukcesu, jeśli nic się nie robi w jego kierunku: nie próbuje zrobić czegoś inaczej, nie rezygnuje z tego, co zbędne, nie uczy tego, co konieczne.

„Zanim (…) będziesz mógł uzyskać nowe rezultaty, musisz najpierw zrozumieć, że już teraz je tworzysz. Choć może nie są takie, jakich byś pragnął.” Tony Robbins

Działaj

Niektórzy oczekują zmian, nagłych zwrotów akcji, ale nie są gotowi wykonać nawet najmniejszego kroku w ich kierunku. To systematyczne, niepozorne, zwykłe z pozoru działania, po czasie składają się na zdumiewające efekty.

 „Każdy systematyczny wysiłek zostaje wielokrotnie nagrodzony.” Jim Rohn

Niektórzy czekają, aż przyjdzie ktoś, pomacha im magiczną różdżką przed nosem i da w prezencie upragniony sukces. Nikt taki nie przyjdzie, sama musisz na niego zapracować.

„Drugim krokiem jest przystąpienie do działania-w przeciwnym razie twoje pragnienia na zawsze pozostaną w sferze marzeń. (…) Tym, co łączy wielkie sukcesy, jest działanie. To działanie rodzi rezultaty. Wiedza jest tylko potencjalną siłą, dopóki nie trafi w ręce kogoś, kto wie, jak skłonić samego siebie do czynu.” Tony Robbins

Jak ktoś chce zostać lekarzem, to oczywiste, że idzie na medycynę. Choć w przypadku własnego biznesu droga do celu nie jest tak jednoznaczna, nie ma spisu przedmiotów i programu do przerobienia, jedno jest pewne, trzeba działać i uczyć się (jeśli nie od innych, którzy już to osiągnęli, to na własnych błędach), by mieć rezultaty.

Bądź przygotowana na trudne momenty, które przetrwasz dzięki pasji

Wszyscy lubimy te chwile, gdy artykuł roznosi się wirusowo w social media, dostajemy prywatne wiadomości od czytelników, nowe oferty współprac, przelewy. Ale własny biznes to też cisza przed burzą i wątpliwości, czy w ogóle będzie jeszcze jakieś grzmienie.

Motywacja finansowa to za mało, by przetrwać momenty zwątpienia w biznesie. Czy jesteś gotowa całkowicie zaangażować się w swój cel, czy jest on dla ciebie czymś więcej, niż sposobem na zarobienie pieniędzy? Bo jeśli tylko naśladujesz innych w nadziei na łatwy zysk, prędzej czy później to wyjdzie i obróci się przeciw tobie. Popadniesz w rutynę, będziesz zmuszać się do pracy, nie starczy ci pary, by rozwijać biznes do momentu, aż zacznie przynosić dochody. Będziesz oszukiwać siebie i innych. Nawet jeśli coś zarobisz, to w poczuciu, że działasz wbrew sobie i nie rozwijasz swojego potencjału, że nie jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu. Działaj autentycznie, wypracuj swój indywidualny styl, wybierz to, co rozumiesz, bo sama przeżyłaś, pomagaj rozwiązać problemy, które sama rozwiązałaś.

„Niektórzy nie mają jasnych poglądów, co jest dla nich ważne. (…) Nie ma żadnej wielkości bez wielkiej pasji.”  Tony Robinns

Ludzie sukcesu: „mieli pochłaniający ich bez reszty, dodający im energii, niemal obsesyjny cel, który każe im działać rozwijać się. (…) To pasja każe ludziom późno kłaść się spać i wcześnie wstawać.” Tony Robinns

Myśl strategicznie

Skoro nie masz planu, strategii długoterminowej, to skąd możesz wiedzieć, że już skończyłaś na dziś? Skąd możesz wiedzieć, że posuwasz się do przodu? Bez strategii cała twoja para idzie w gwizdek. Tracisz czas i kręcisz się w kółko, zamiast posuwać się do przodu.

„Pasja i wiara (…) to jeszcze nie wszystko. Gdyby tak było, wystarczyłoby wlać paliwo do rakiety i wysłać na oślep do nieba. Oprócz siły napędowej potrzebna jest nam droga, poczucie logicznego działania. (…) Strategia to sposób organizowania środków. (…) nie wystarczy tylko mieć środki, aby dojść do sukcesu. Trzeba użyć tych środków w najbardziej skuteczny sposób.

„Im mocniej wierzymy, że coś osiągniemy, tym więcej skłonni jesteśmy inwestować w osiągnięcie tego. Czy sama wiara wystarczy (…)? Jest dobra na początek, ale gdy wierzysz, że idziesz zobaczyć wschód słońca, a twoja strategia dotarcia do celu polega na tym, by wyruszyć o zachodzie, możesz mieć pewne trudności.” Tony Robbins

Ważne, by szukać sposobu tam, gdzie można go znaleźć i pytać tych, od których uzyska się odpowiedzi.

Ceń się i mierz wysoko

Najgorsze, co można zrobić, to rozdawać swój czas, zaangażowanie, umiejętności za zaniżone stawki. To, że pracujesz z pasją i lubisz to, co robisz, nie oznacza, że masz to robić za półdarmo. Często nie doceniamy swoich talentów, chcemy je rozdawać za półdarmo, bo coś przychodzi nam z łatwością, a przecież dla innej osoby to coś, czego jej brakuje.

Cena powinna uwzględniać nie tylko twoje umiejętności, czas potrzebny na wykonanie zlecenia, wartość dla klienta, ale też czas jego pozyskania. Nawet tanie i szybkie zlecenie to czas spędzony na jego pozyskaniu, mailach z klientem, rozważaniu opcji, obmyślaniu koncepcji. Lepiej nastawić się na klientów z dużym budżetem, którzy za te sama działania są gotowi płacić więcej i tym samym dać sobie więcej czasu na pozyskanie mniejszej ilości zleceń niezbędnych, by wyjść na swoje, niż pracować za niskie stawki, w ciągłym stresie i niedoczasie. Warto skupić się na tworzeniu cennych produktów, jak kursy online, zamiast podać tę samą wiedzę w niedrogim i mało atrakcyjnym pod względem formy i przyswajania treści- ebooku. Kiedy przestajesz martwić się o pieniądze, zyskujesz luksus bycia sobą. Jeśli działasz asekuracyjnie, nie wyjdziesz poza pułap niskich zarobków i bezpiecznych, ale mało rozwojowych zleceń. Nie bój się, że się pomylisz, wygłupisz, bój się, że nie wykorzystasz potencjału.

„Nasze przekonania o tym, kim jesteśmy i kim możemy być, ściśle wyznaczają to, kim będziemy. (…) Jeżeli jesteśmy przekonani, że nasze życie mieści się w wąskich granicach, sprawimy, że te granice staną się rzeczywiste. To, co uznajemy za możliwe, za prawdziwe, staje się właśnie takie. (…) Wielu ludzi jest pasjonatami, ale z powodu ograniczonej wiary w siebie i w swoje możliwości, nigdy nie przystępują do działań, które zmieniłyby ich marzenia w rzeczywistość. Ludzie sukcesu wiedzą, czego chcą i wierzą, że mogą to mieć.” Tony Robbins

Zanim czegoś dokonasz, musisz uwierzyć, że sobie poradzisz, by w ogóle zacząć. Zmiana zaczyna się od dania sobie przyzwolenia, działania mimo lęku i wątpliwości. Im wyżej oceniasz siebie, tym śmielsze snujesz wizje.

Eliminuj to, co zbędne

Teraz wszystko trzeba skracać, by osiągnąć zamierzony efekt-przydługie teksty, listy zadań. Będziesz miała efekty z tego, w co się zaangażujesz. Nie sposób być na wszystkich kanałach social media, a im mniej na siebie bierzesz, tym skuteczniejsza będziesz. Nie sposób spróbować wszystkiego. Jeśli robisz zbyt wiele na raz, niczego nie robisz właściwie. Jeśli twoją wartością jest zdrowe odżywianie, własna firma i czas dla rodziny, pogódź się z bałaganem. Jak chcesz realizować zbyt wiele wartości na najwyższym poziomie, żadna nie jest dopieszczona, a ty jesteś zajechana, sfrustrowana i nie dość dobra w swoim mniemaniu.

„Musisz podjąć działania, które uznasz za najskuteczniej prowadzące do celu. Nasze działania nie zawsze jednak dają upragnione wyniki, tak więc trzecim krokiem jest rozwinięcie ostrości postrzegania, abyś na bieżąco zauważał rezultaty swoich działań oraz jak najszybciej orientował się, czy zbliżają cię one do celu, czy też od niego oddalają. (…) Następnie zrób czwarty krok, który polega na wykształceniu w sobie elastyczności tak, aby zmieniać swoje zachowanie, dopóki nie osiągnie się zamierzonego celu.” Tony Robinns

Własny biznes wymaga zrobienia na niego miejsca w swoim życiu, sporych nakładów energii i zaangażowania, zwłaszcza na początku. Powoli się rozkręca i budzi wiele wątpliwości. Nie można go prowadzić na oparach. Jeśli to, czym do tej pory się zajmowałaś, wysysa z ciebie całą energię, nie rozkręcisz biznesu, póki nie zmienisz priorytetów.

„Wiele jest osób na tym świecie, które podchodzą z pasją do tego, w co wierzą. Znają strategię, która mogłaby zapewnić im osiągnięcie celów, i posiadają sprecyzowane wartości, nie mają jednak siły fizycznej, żeby podjąć działanie. Wielki sukces jest zaś nieodłączny od fizycznej, intelektualnej i duchowej energii.” Tony Robinns

Marta Szyszko

na podstawie:

 okladka_Nasza_moc_bez_granic_duza

Comments

comments