Michał Pasterski

Mentalna dojrzałość jest stanem głębokiej równowagi wewnętrznej – wywiad z Michałem Pasterskim

MS: Dlaczego ludziom brakuje motywacji, np. do pracy i jak to zmienić?

MP: Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele i przepis na zmianę powinien być zawsze dopasowany do sytuacji osoby, która chce pracować nad motywacją. W wielu przypadkach brak motywacji jest spowodowany tym, że osoba stworzyła sobie życie, które jest dla niej mało atrakcyjne (chodzi do pracy, której nie lubi, spotyka się z ludźmi, z którymi nie czuje się dobrze, itp.). W innych brak motywacji może być spowodowany mentalnymi blokadami, takimi jak ograniczające przekonania (np. „Nie zasługuję na szczęście i sukces”). W jeszcze innych powodem może być brak większego i ważnego dla danej osoby celu, który byłby źródłem poczucia sensu w życiu.

MS: W swojej książce „Insight – droga do mentalnej dojrzałości” piszesz, że brak szczęścia wynika z koncentrowania się na potrzebach narzuconych społecznie i ignorowaniu tych autentycznych, do których jesteśmy biologicznie zaprogramowani. Homo sapiens to jedyny gatunek wśród zwierząt, który zaniedbuje sen, posiłki, by gonić za sukcesem. Jakie są najważniejsze emocjonalne potrzeby człowieka, bez których osiągnięcie równowagi psychicznej będzie niemożliwe?

MP: Wszystkie potrzeby są równie ważne. Jeśli dowolna z potrzeb psychologicznych będzie zaniedbana, pełna równowaga psychiczna nie będzie możliwa. Nie jest to jednak zerojedynkowe zjawisko. Jeśli na przykład nie dbamy o nasze relacje i o rozwój osobisty, skupienie się na samych relacjach da nam poczucie większej równowagi. Oczywiście nie będzie to to samo co odczujemy, gdy będziemy dbać o wszystkie potrzeby jednocześnie.

Warto tu jeszcze zaznaczyć, że wielu z nas nie jest świadomych wszystkich swoich potrzeb, przez co nawet jeśli wydaje im się, że już osiągnęli w życiu wszystko co mogli osiągnąć, nadal czują pewien duchowy brak. Dlatego jeśli chcemy doświadczać szczęścia, powinniśmy zrozumieć czego dokładnie potrzebuje istota ludzka i jak te potrzeby sprawnie zaspokajać.

MS: Czy każdy może być szczęśliwy, jeśli zaspokoi swoje potrzeby, czy istnieje definicja szczęścia, jeśli tak, to jaka?

MP: Nie ma jednej definicji szczęścia choćby dlatego, że każdy z nas odczuwa ten stan na swój sposób. Są jednak pewne cechy wspólne takiego stanu. Na pewno wbrew temu w co wierzy większość ludzi, można uznać, że szczęście nie jest chwilowym doświadczeniem ekscytacji czy radości. Jest to raczej bardziej permanentny stan głębokiego spokoju wewnętrznego, poczucia sensu, emocjonalnej równowagi. To znacznie bardziej „spokojny” stan niż większości z nas się wydaje. Uważam, że każdy człowiek kto w odpowiedni sposób zadba o swoje potrzeby może doświadczać tego stanu.

MS: Czy zgadzasz się z pojęciem, że depresja jest „luksusem” osób, które nie muszą martwić się o przetrwanie? Czy osoba, której podstawowe potrzeby nie są zaspokojone, również narażona jest na depresję, a może nie ma na to czasu?

MP: Myślę, że dla wielu osób depresja faktycznie jest takim luksusem, jednak z pewnością dla wielu jest ona realną chorobą (z którą można sobie skutecznie poradzić). Jeśli chodzi o tą pierwszą grupę, depresja często pojawia się w momencie, gdy zaspokoimy te potrzeby, które zgodnie ze społecznym programowaniem miały dać nam szczęście (sukces, uznanie, pieniądze), a wcale nam go nie dały. Nie będąc świadomym kolejnych potrzeb (rozwój, transcendencja), poczucie głębszego sensu czy poczucie misji jest poza zasięgiem tych osób. W efekcie tkwią one w świecie, w którym nie mogą zaspokoić kolejnych potrzeb, ponieważ nawet nie wiedzą o ich istnieniu.

MS: Jakie ograniczające przekonania na temat nas samych często przewijają się w Twojej pracy, jest kilka najpopularniejszych? Jeśli tak, to jakie i czym je zastąpić?

MP: Oczywiście, jest kilka przekonań bazowych, które pojawiają się u większości z nas i z którymi mam do czynienia regularnie. Do tych najbardziej powszechnych należą między innymi: „Nie jestem wartościowy”, „Nie zasługuję na szczęście”, „Popełnianie błędów jest złe”.

Zanim zastąpimy je bardziej prawdziwymi i korzystnymi dla nas przekonaniami, musimy zrozumieć dlaczego nasze obecne ograniczające przekonania nie są prawdziwe. Musimy zrozumieć, jakie psychologiczne konsekwencje ma wiara w takie a nie inne myśli. To rozpocznie proces „odklejania” się od przekonania – zaczniemy w nie wątpić.

Dopiero gdy uwolnimy się od takiej bezgranicznej wiary w destrukcyjną myśl możemy przyjrzeć się alternatywnym sposobom myślenia i przymierzyć je w swojej głowie, zupełnie tak jak byśmy przymierzali ubrania. Ważne, aby nowe przekonanie było dla nas bardziej prawdziwe i aby nam służyło – abyśmy czuli się z nim dobrze. Aby było dla nas wsparciem, a nie ograniczeniem.

MS: Czym jest mentalna dojrzałość i na czym polega metoda Insight?

MP: Mentalna dojrzałość jest stanem głębokiej równowagi wewnętrznej. To wolność od autodestrukcyjnych nawyków naszego umysłu, stan w którym akceptujemy i wspieramy siebie. Nie jesteśmy już zależni od innych ludzi – możemy polegać na sobie i jesteśmy samodzielni w życiu i w radzeniu sobie z własnymi problemami.

Metoda Insight jest zestawem narzędzi, dzięki którym możemy przejść przez proces uwalniania się od mentalnych blokad i przeszkód uniemożliwiających nam patrzenie na siebie i otaczający nas świat dojrzałym okiem. Wszystko zaczyna się od wglądu do wewnątrz – poprzez samoobserwację i poszerzanie samoświadomości odnajdujemy w sobie te części osobowości i mentalnego oprogramowania, które nas ograniczają i które są przeszkodą na drodze do naszej wolności. Metoda Insight umożliwia samodzielne radzenie sobie z tymi przeszkodami.

Michał Pasterski

Coach, trener rozwoju osobistego, bloger – http://michalpasterski.pl/, przedsiębiorca w LifeArchitect, podróżnik. Jego życiowym celem jest zmiana systemu edukacyjnego na świecie.

Comments

comments