oc-dla-mlodych-kierowcow

Nawet kilka razy droższe OC dla młodych kierowców – Mubi podpowiada, jak zapłacić mniej

Jak podaje portal mfind.pl, najwyższą składkę OC płacą kierowcy z grupy wiekowej poniżej 25 roku życia. Kwota 1754 zł jest o ponad 40% wyższa od średniej i prawie czterokrotnie wyższa niż dla kierowców, którzy ukończyli 55 rok życia. Czy młody użytkownik dróg skazany jest na tak wysokie stawki? Czy istnieją sposoby, by płacić mniej? I w końcu – gdzie znaleźć najtańsze OC? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Młodzi kierowcy – grupa podwyższonego ryzyka

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą i jeździsz wyjątkowo ostrożnie? Niestety – dla towarzystw ubezpieczeniowych nie ma znaczenia, że nie rozwijasz nadmiernej prędkości i dobrze opanowałeś teorię, a być może również praktykę. Z uwagi na swój młody wiek znajdujesz się po prostu w grupie podwyższonego ryzyka. Według raportu, opublikowanego na witrynie policja.pl, osoby w wieku 18-25 lat powodują największą liczbę wypadków na 10 tys. populacji. W roku 2018 byli oni sprawcami aż 5 113 z nich, a główną przyczyną (35,6% przypadków) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Co więcej, w wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców zginęło aż 53,3% osób. Nic dziwnego, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę tego rodzaju statystyki, wyciąga z nich odpowiednie wnioski, następnie zaś proponuje OC w takiej cenie, by było to dla niego opłacalne.

Sposoby na tańsze OC dla młodych kierowców

Choć jako młody kierowca za swoje OC zapłacisz więcej, niż kierowcy z dłuższym stażem za kierownicą, istnieją sposoby na to, by swoją składkę obniżyć. Oto one:

Skorzystaj ze zniżek kierowców z dłuższym stażem

Jeśli Twój mąż prowadzi samochód dłużej niż Ty, możesz skorzystać z jego zniżek. Jeśli jesteś singielką, nic straconego – wystarczy, że znajdziesz dla swojego auta współwłaściciela.

Prowadź ostrożnie

Warto jeździć ostrożnie w ogóle, a nie tylko z uwagi na zniżki, jednak te ostatnie wcale nie są małe. Już za pierwszy rok bezszkodowej jazdy otrzymać możesz średnio 10% upustu na OC na kolejny okres ubezpieczenia. Tyle samo dostać możesz w każdym kolejnym roku. Po sześciu latach cieszyła się będziesz maksymalną zniżką w wysokości aż 60%.

Zastanów się, jakie auto kupujesz

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od pojemności silnika w aucie. Jeśli zamierzasz kupić nowy samochód, pamiętaj, że im będzie ona większa, tym więcej zapłacisz za polisę. Jeśli nie masz dużej rodziny, warto więc rozważyć zakup mniejszego, a przy okazji bardziej ekonomicznego pojazdu.

Formularze i porównywarka ubezpieczeń

Tanie OC znaleźć możesz, wypełniając specjalny formularz, dostępny na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych. Na podstawie danych, które podasz, zostanie dla Ciebie przygotowana indywidualna oferta ubezpieczenia. Problem pojawia się w momencie, gdy chcesz w ten sposób porównać ze sobą więcej ofert, jako że na witrynie każdego kolejnego TU formularz wypełnić musisz od nowa. Biorąc pod uwagę, że trwa to za każdym razem około kwadransa, możesz stracić sporo cennego czasu. By go oszczędzić, wejdź na stronę porównywarki MUBI (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac). Po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty na OC i AC nie od jednego, a od co najmniej kilku towarzystw i z łatwością wybierzesz ubezpieczenie samochodu, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Rozważ zakup pakietu OC/AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe skłonne są przyznać klientowi duże znizki, jeśli poza obowiązkowym OC, zdecyduje się on również na zakup polisy AC. Choć panuje powszechna opinia, że to ostatnie jest bardzo kosztowne, wcale nie jest to regułą. AC to ubezpieczenie niezwykle elastyczne – jego zakres dostosować możesz do własnych potrzeb i na przykład zapłacić mniej niż 10 zł miesięcznie za autocasco od kradzieży. Pamiętaj jednocześnie, że nie ma obowiązku posiadania OC i AC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Może się zdarzyć, że bardziej opłacalny okaże się dla Ciebie zakup bardzo taniego OC w jednym towarzystwie i najlepszego AC w innym.

Nie rozkładaj płatności na raty

W przypadku ubezpieczenia OC raty, jakie zaproponuje Ci towarzystwo, nie są zwykle darmowe. Co za tym idzie, korzystając z takiego rozwiązania, zapłacisz za polisę więcej. Lepiej zatem opłacić całą składkę z góry – wyjdzie taniej, a Ty nie będziesz musiała pamiętać o kolejnej racie.

Zapoznaj się z poradnikiem “OC dla młodych kierowców”, napisanym przez ekspertów z Mubi – wejdź na: https://mubi.pl/poradniki/oc-dla-mlodych-kierowcow/ i sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by za swoje ubezpieczenie OC zapłacić mniej.

Comments

comments