kobieta myśli

O co musi zadbać freelancerka na starcie? 7 rad dla początkujących przedsiębiorców

Założyłaś działalność gospodarczą i nie wiesz w co włożyć ręce? Poznaj moją subiektywną listę spraw, o które musi zadbać początkująca freelancerka. Ile bym dała, by ktoś mi to wszystko powiedział dwa lata temu, może uniknęłabym kilku poważnych błędów, nerwówki i zaoszczędziła czas. Ale widocznie musiałam do tego dojrzeć… O co musi zadbać freelancerka na starcie?

O zlecenia

Pozyskanie zlecenia to tylko pewien procent działań związanych z firmą, ale za to kluczowy. Niektóre freelancerki chadzają w tym celu na spotkania networkingowe, bo najbardziej zyskują przy bliższym poznaniu, inne mają skuteczną stronę, która przyciąga regularnie tak wielu klientów, że dzielą się zleceniami z zaprzyjaźnionymi freelancerkami, jeszcze inne pozyskują zlecenia, prowadząc blog branżowy. Nie szczędź środków ani czasu na takie działania. Pamiętaj o sile networkingu. Nie ukrywaj się ze swoimi zamiarami i chwal zawodową pasją w mediach społecznościowych (wpisując działalność w rubrykę praca, przedstawiając przykładowe realizacje). Opowiadaj z dumą czym się zajmujesz, często takie pytanie pada, gdy poznajesz nowych ludzi. Nie spuszczaj wtedy wzroku, ani nie zmieniaj tematu. Najciemniej pod latarnią, a pierwsze zlecenie często zdobywamy po znajomości.

O dywersyfikację źródeł dochodu

Kończąc jedno zlecenie, już powinnaś wypatrywać nowego. Regularnie przeglądaj portale z ogłoszeniami i próbuj swoich sił. Nawet pozyskując większe zlecenie, miej na uwadze, że ze zleceniodawcą nie wiąże cię stała umowa i nagle może się okazać, że nie potrzebuje już twoich tekstów, zabrakło mu środków na realizację projektu, rozmyślił się, wyemigrował, wyjechał w Bieszczady wypasać owce. Nigdy nie uzależniaj powodzenia finansowego swojej firmy od jednego źródła dochodu. Otwieraj się na nowe możliwości i testuj maksimum rozwiązań. Zamiast ulegać wewnętrznemu krytykowi – „to nie dla mnie, nie poradzę sobie”, spróbuj i szlifuj w trakcie. „Czasami najbezpieczniejsze jest ryzyko” za Anią Dąbrowską.

O sprawy formalne

Do niedawna przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT byli zobowiązani do wystawiania rachunków. Jednak od 2014 roku rachunki powoli odchodzą w niepamięć, a faktura stała się głównym sposobem na rozliczenie z klientem, niezależnie od tego czy płacimy podatek VAT. Jeśli prowadzisz działalność usługową, np. piszesz teksty na zamówienie lub projektujesz strony internetowe czy identyfikacje wizualne, możesz zacząć od wystawiania faktur w Excelu. Z kolei działalność handlowo – usługowa wymaga już wykupienia programu do faktur (kiedyś był to program do rachunków). Kartoteka klientów i towarów, a także opcja wystawiania paragonów fiskalnych pozwala zachować porządek w dokumentach i w szybki sposób rozliczyć się z klientem. Kiedy wystawić paragon fiskalny? Choć większość małych firm próbuje ominąć ten obowiązek, taka możliwość ułatwia masową sprzedaż produktów, ponieważ na paragonie nie muszą widnieć dane klienta. Pamiętajmy, że wystawiając paragon, klient może poprosić o fakturę, a wtedy mamy obowiązek mu ją wystawić. Do wystawienia paragonu fiskalnego niezbędna jest kasa fiskalna lub drukarka fiskalna.

Sam program do wystawiania faktur to tylko narzędzie, nawet w przypadku prowadzenia małej firmy, oferującej copywriting lub grafikę czy reklamy blogowe, nieoceniona jest pomoc księgowego, który bierze na siebie odpowiedzialność za wyliczenie comiesięcznego ZUS- u i roczne zestawienie podatkowe, służy również radą w trudnych początkach prowadzenia firmy, byś ty mogła skupić się na swoich zleceniach. Ma na uwadze zmiany w ustawach, czy Ty będziesz miała czas, by je śledzić w natłoku innych spraw firmowych? Zapewne nie.

O dobre relacje z klientami

Gdy czujesz się nieodpowiednio obsłużona przez jakąś firmę, czujesz się rozgoryczona. Zwłaszcza gdy sama chuchasz, dmuchasz, pilnujesz terminów, wstajesz o 5 rano, by coś dokończyć na świeży umysł i dać najlepszą wersję siebie. Dobre relacje z klientami to sposób na odnowę współpracy przy następnej okazji, źródło referencji, które przekonają innych do zaufania tobie wśród licznej konkurencji, ale też sposób na pozyskanie nowych klientów. Zadowolony klient opowie o tobie dziesięciu następnym, rozczarowany, nie będzie krył się przed innymi ze swoim niezadowoleniem, zwłaszcza jeśli współpraca zakończy się w wojennych barwach. Dziś łatwo wystawić opinię, choćby w mediach społecznościowych, jak popełnisz gafę, postaraj się to naprawić, przeproś i zaproponuj plan naprawczy.

O porządne stawki

„Kto pracuje przez cały czas, nie ma czasu na zarabianie pieniędzy.” To, że jesteś zarobiona, wcale nie znaczy, że efekt finansowy na koniec miesiąca pozwoli zrealizować Twoje cele, do których wbrew pozorom nie tylko należy utrzymanie firmy na powierzchni (to na początku), ale docelowo dobre życie. Wolna głowa oznacza większą kreatywność, także do rozwoju projektów, które na dzień dzisiejszy dochodowe nie są, ale mają szansę stać się takimi po kilku miesiącach lub latach (jak na przykład blogi).

O rozwój

Początkująca freelancerka musi zadbać o rozwój swoich stron (wizualny), wiedzy, która momentalnie się dezaktualizuje (jak w przypadku mediów społecznościowych), o nabywanie nowych kompetencji poprzez studia, kursy, szkolenia, czytanie książek, blogów, wybranych pism branżowych, ale przede wszystkim poprzez podejmowanie się nowych projektów i zdobywanie umiejętności w praktyce.

O moce przerobowe

Nie masz płatnego urlopu od szefa, a sił na pracę musi ci starczyć do końca życia, wiek emerytalny rzadko wiąże się z luksusem popijania drinków na Bali. Wiem, że kochasz swoją pracę, wiem, że nie chcesz przepuścić okazji koło nosa, ale wyznacz godziny pracy, definiuj priorytety i pogódź się z tym, że robota nigdy nie będzie dokończona, bo na tym to polega. Pamiętaj o pozostałych rolach. Na łożu śmierci nikt nie żałuje, że nie spędził więcej czasu w pracy, ale tego, że za mało miał go dla rodziny.

Coś pominęłam?

Marta Szyszko

Comments

comments