rozmowa o kobiecych start - upach

Otworzą się dla nas te drzwi, do których zapukamy – rozmowa z Martą Zucker o kobiecych start – upach

Jaka jest definicja start – upu? Czym różni się on od małego kobiecego biznesu?

Dzisiaj wiele biznesów jest chyba niesłusznie nazywanych start – upami.

Start – up jest to rodzaj biznesu, który jest nastawiony na bardzo szybki wzrost, na innowacyjność, na rozwój innowacyjnego produktu i często kończy się tak zwanym exitem, czyli sprzedażą. Osoba – founder, która zaczyna budować start up, często jest nastawiona na to, że start – up prawdopodobnie w pewnym momencie zostanie sprzedany, jak już stanie się większą organizacją.

Kolejny ważny czynnik, który definiuje start – up to to, że start – upy najczęściej finansowane są z zewnętrznych źródeł, i nie są to pożyczki z banku, ale w Dolinie Krzemowej w start – upy inwestują fundusze VC (Venture Capital).

Czym się różni start – up od tradycyjnego biznesu? Mały biznes na przykład nie będzie finansowany przez fundusz inwestycyjny.

Ze start – upem jest jak z drzewem. Najpierw sadzimy nasiono i nie oznacza to, że natychmiast mamy duży efekt, dużą roślinę, ale trzeba o to nasiono dbać, pielęgnować, trzeba je podlewać – (czyli, zainwestować) i dopiero po jakimś dłuższym okresie czasu ta roślina stanie się większa, co więcej będzie dawać niezbędny cień, będzie dawać też nasiona dla kolejnych drzew.

W jednym z wywiadów piszesz: „Nie wszystkie moje rozmówczynie skupiają się na IT, ale żaden z ich start – upów nie powstałby bez nowych technologii.” Nowe technologie kojarzą się z informatyką, męskimi ścisłymi umysłami, a to przecież także Google i Facebook, z których wszyscy na co dzień korzystamy i nawet nie myślimy o tym, że to też „nowe technologie”.

 Czym są nowe technologie?

Nowe technologie są dosyć szerokim pojęciem, ale w dużym skrócie jest  to zastosowanie najnowszych badań naukowych oraz najnowszych rozwiązań technologicznych w praktyce. Dzisiaj, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, nauka, biznes, czy niekiedy nawet i szkolnictwo współpracują, więc jest to zastosowanie wspólnych wyników pracy w technologiach, czy w życiu. Nowe technologie nie tylko wiążą się z rozwiązaniami, których możemy używać w naszym telefonie, wiążą się również, na przykład, z przeprowadzaniem badań medycznych.

Skąd czerpać wiedzę na ich temat, by używać nowych technologii do rozwoju biznesu?

Należy przeglądać internet, choć uważam, że wiedzę z internetu trzeba bardzo filtrować. Warto też chodzić na spotkania branżowe ludzi, którzy zajmują się nowymi technologiami, którzy są aktywni i zajmują się ciekawymi, ważnymi sprawami. Spotkania są bardzo dobrym źródłem wiedzy. A o nich można się dowiedzieć z internetu 🙂

Czyli żadne studia nie są potrzebne?

Nie, tego bym nie powiedziała, rzeczywiście nie wymieniłam tu żadnych studiów, ale nie powiedziałabym, że żadne studia nie są potrzebne. Często słyszę pytanie, czy studia, szkoła, uniwersytet nie są ważne, bo nie wszystkie „gwiazdy” Doliny Krzemowej skończyły szkoły. Uważam, że nauka, studia są bardzo ważne. Uważam, że dobra edukacja to kluczowy element naszego życia, może niektóre wybitne jednostki nie muszą się uczyć (?), ja jednak stawiam na edukację.

Na co musi przygotować się kobieta, która rozwija start –up? Co może stanąć jej na drodze do sukcesu?

Świat technologii, świat start – upów jest zdominowany przez mężczyzn i poruszanie się w nim może być trudne dla niektórych kobiet, choć niektóre doskonale się w tym odnajdą.

W społeczeństwach niestety stale są zakorzenione stereotypy, że dziewczyna na pewno nie zna się na komputerach, nie może być dobrą informatyczką. Te stereotypy trzeba łamać, trzeba obalać te średniowieczne mity. Nie przejmować się nimi. Trzeba działać i robić swoje.

Ponadto na kobietach, które mają rodziny, dzieci wciąż zazwyczaj spoczywa większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu, uważam, że te obowiązki trzeba dzielić pomiędzy partnerów, rodziców i nie dajmy się wrobić w to, że tylko my – kobiety – musimy sprzątać, musimy zajmować się dzieckiem. Nie bądź jedyną osobą w domu, która jest odpowiedzialna za ład i porządek, tylko rozmawiaj z partnerem i dziel się obowiązkami. Wiem, że to może być trudne, ale na pewno warte spróbowania.

Jakie cechy charakteru warto pielęgnować, by zwiększyć szansę na sukces start – upu?

Wszyscy moi rozmówcy zarówno kobiety, jak i mężczyźni podkreślają: start – up jest pracą 24 godziny na dobę. Trzeba być wytrwałym, pracowitym, nie poddawać się porażkom, drobnym niepowodzeniom, iść dalej, kontynuować swoje dzieło, uparcie dążyć do naszego celu. Wszyscy mamy czasem gorsze dni, czy gorszy etap w życiu, gorzej nam idzie w pracy, czy w życiu osobistym. Problemy w życiu prywatnym odbijają się na życiu zawodowym i vice versa. Mimo to nie poddawajmy się mniejszym i większym porażkom.

W Dolinie się dużo mówi o tym, by mierzyć wysoko – think big, dream big. Warto mierzyć wysoko i nie bać się tego. O tworzą się dla nas te drzwi, do których zapukamy. Jeżeli zapukamy do tych najważniejszych dla nas drzwi, jest ogromna szansa, że one się dla nas otworzą; natomiast jeśli nawet nie spróbujemy, to mamy nikłą szansę, że ktoś za nas to zrobi.

Czy dostrzegasz jakąś regułę, z powodu której start – upy ponoszą porażki?

Wykonano wiele badań, w których starano się odpowiedzieć na pytanie, co jest główną przyczyną upadku start-upów.

Start – upy przede wszystkim upadają z powodu braku zainteresowania na rynku. Przez to, że tworzymy produkt, na który w danym momencie rynek nie ma zapotrzebowania, a więc wyczucie rynku jest bardzo ważne.

Kolejną częstą przyczyną upadku start – upów jest wyczerpanie się środków finansowych. Founderzy często nie wiedzą, jak gospodarować pieniędzmi, a zazwyczaj, zwłaszcza na początku, nie mają ich zbyt wiele, wydają także pieniądze, których jeszcze nie mają – żyją na kredyt.

Jedną z przyczyn upadku start – upów może być także źle dobrany zespół. Musimy się ze swoim zespołem dogadywać, to muszą być ludzie, z którymi lubimy spędzać czas. Nie może być tylko tak, że każdy ma do ”zrobienia, swój kawałek roboty”, tylko naprawdę musimy wspólnie pracować nad naszym pomysłem. Start up to praca 24 godziny na dobę.

To kilka najważniejszych elementów, które przyczyniają się do tego, że start upy upadają.

Koniec cz I

Marta Zucker

Mieszka w Kalifornii, zafascynowana środowiskiem start –upów w Dolinie Krzemowej, o którym napisała już dwie książki: „Kobiety globalne w świecie start –upów” PWN 2016 i „Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej” PWN 2015. Współpracuje z firmą konsultingową KarStans sp. z.o.o. Jej pasją są podróże. Zwiedziła między innymi Indie, Nepal, Azję Południowo – Wschodnią i Nową Zelandię. Zdobywczyni kilku himalajskich szczytów.

Marta Zucker books

Comments

comments