kobieta w e-biznesie

Pozycjonowanie bloga – o czym pamiętać, dodając nowy post?

The content is the king – zanim wciśniesz guzik publikuj, sprawdź czy dopieściłaś swój post pod kątem SEO, dzięki czemu zdobędziesz czytelników długo po tym, jak promowałaś go po raz pierwszy w mediach społecznościowych. Pozycjonowanie strony zaczyna się na etapie planowania tematu posta.

Zweryfikowałaś swój pomysł na post w planerze słów kluczowych? Wiesz już czy jest tematem zainteresowanie (jeśli ponad tysiąc internautów miesięcznie szuka informacji, to dobry znak), a także po jakich słowach kluczowych internauci tych informacji szukają? (Jeśli nie wiesz jak to się robi, czytaj: http://kobietawe-biznesie.pl/planer-slow-kluczowych-google-sprawdz-zainteresowanie-swoim-biznesem/)

jak dodać wpis

https://pixabay.com/

To teraz upewnij się, że słowa kluczowe znajdują się w odpowiednim nasyceniu (zainstaluj wtyczkę Yoast SEO i dostosuj tekst do jej wymogów). Wtyczka poinformuje cię w jakich partiach tekstu brakuje słów kluczowych, a także czy tytuł nie jest za długi. W opisie tego narzędzia dodaj zdanie, które w kilku słowach przybliży tematykę posta.

Jak sformułować tytuł?

W tytule słowo kluczowe powinno znaleźć się maksymalnie po lewej stronie i najlepiej nie odmieniać go przez przypadki. Widzisz jak sformułowałam tytuł? No to wiesz już na jakie słowa kluczowe pozycjonuję tekst.

Jak uatrakcyjnić przekaz?

Zadbaj o długi czas użytkownika na stronie, nie utrudniaj mu czytania:

wytłuść lead i oddziel od reszty tekstu

– rozbij tekst na akapity nawet co drugie zdanie

– wytłuść kluczowe informacje

– wyjustuj tekst

– dodaj śródtytuły

– wybierz szablon, który oferuje czytelną i sporą czcionkę.

– zaproponuj linki do tekstów rozwijających poruszony wątek

– wypunktuj ważne informacje.

Zdjęcia i grafiki – opisy mają znaczenie

W przypadku zdjęć i grafik liczy się zarówno jakość, jak i ilość. Nie tylko rozbijają tekst, czyniąc go czytelniejszym, ale dodatkowo możesz w temacie użyć słów kluczowych, np pozycjonowanie strony dla blogerów. Uzupełnij etykietę (dodaj adres stocka, z którego ściągnęłaś zdjęcie). W opisie alternatywnym w kilku słowach streść, co widzisz na obrazku.

okulary na komputerze

https://pixabay.com/

Dodaj minimum dwa zdjęcia i jedną miniaturkę.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niepotrzebnym zawracaniem głowy. Jednak w dobie sporej konkurencji na rynku blogowym, pozycjonowanie strony to klucz do sukcesu. Bez tego będziesz odbijać się od ściany, a wkrótce zniechęcisz brakiem propozycji współpracy i odsłon.

Marta Szyszko

bibliografia:

mala-firma-w-sieci_7369webwriting

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments

 • Dzięki Marta! Wtyczkę Yoast już mam i weryfikuję teksty pod jej kątem, ale nie bardzo wiedziałam, jak opisywać zdjęcia 🙂

  • Czy sposób, w jaki ja to opisałam jest zrozumiały? Czasem dla mnie coś jest zbyt oczywiste, by to tłumaczyć 🙂

   • Opisałaś to dokładnie tak, jak lubię. W sposób łatwy, zrozumiały i bez zbędnego rozpisywania się 🙂

 • Niby wszystko już wiedziałem, ale … o słowie kluczowym na pierwszym z lewej w tytule dowiedziałem się dopiero z tego wpisu. Proste, ale stosowanie wszystkich zasad wymaga treningu.

  • wyrobienia odpowiednio nawyki i poważnego podejścia do blogowania, z drugiej strony efekt wart jest wysiłku 🙂

 • Odkad jestem na wp i mam YOAST a statystyki poszly w gore. To dziala. Pozdrawiam serdecznie beata

  • U mnie też, przyrost z wyszukiwarek jest spory, a dopiero dostosowałam kilkanaście (z kilkuset wpisów), a Ty poprawiłaś wszystkie, czy tylko nowe planujesz z Yoast seo?

   • Glownie nowe, udalo mi sie poprawic dopiero kilka starych, przez 2 i pol roku bylam na Bloggerze, to duo do odrobienia. Pozdrawiam serdecznie BEata

 • Bardzo przydatne informacje, dzięki za ciekawy post

 • Ze swojej strony dodam tylko tyle, że jeśli chodzi o grafikę to na pixabay.com można znaleźć wiele ciekawych zdjęć, które idealnie nadadzą się do wnętrza publikacji. Licencja zdjęć pozwala na komercyjny użytek (co jest bardzo ważne!).

 • Stylowa Misja

  Czy ta wtyczka zadziała na blogerze/blogspocie? Czy tylko na wordpress?

  • Nigdy nie pracowałam na blogspocie. Jest to wtyczka WordPressowa, a czy inne wtyczki WordPressa działają na blogspocie? Bo jeśli tak, to może i ta. Przykro mi, nie doradzę….

   • Stylowa Misja

    poszukałam nieco informacji w sieci i niestety nie działa na blogspot, a szkoda

    • może warto przenieść się na WordPress? Wszystkie moje strony mam na nim i rady też często dotyczą wtyczek WordPressa.:)

 • Można wiedzieć skąd zalecenie stosowania minimum 2 grafik w artykule? Zdjęcia są ważne, ale pierwszy raz spotkałem się z tak sztywną wytyczną co do ich używania.

  • Są to zalecenia, które dostaję z agencji SEO, dla której tworzę posty na blog klienta. Nigdy nie pytałam skąd to zalecenie, być może dla zwiększenia prawdopodobieństwa, by czytelnik trafił przez grafikę z Google? Czasem, gdy słowo kluczowe jest nienaturalne – np. nauka angielskiego poznań, można jest właśnie umieścić w opisie zdjęcia i wpis się ładnie pozycjonuje, a nie wygląda sztucznie.

   • Raczej nie są to sztywne założenia, tylko przyjęło się że warto dodać te 2-3 zdjęcia w ramach wpisu. Wpis jest wtedy bardziej estetyczny i tak jak zostało tu wspomniane można coś przemycić dodatkowo w atrybucie alt zdjęcia.

    • W przypadku agencji, z którą współpracuję, są to sztywne założenia. To znaczy, dodając post, mam użyć konkretną ilość grafik, odpowiednio opisanych.

 • Jeśli ktoś ma bloga na wordpress to wart skorzystać z wtyczek jak : WordPress SEO Post Optimizer, które wspomagają tworzenie artykułów na konkretne słowa kluczowe.

 • Dzięki za ten wpis. Ja używam All in One SEO i zastanawiam się, czy powinnam przenieść się do Yoast. Widziałam też w filmiku na youtube, że można eksportować dane z All in One do Yoast, ale ciągle zastanawiam się czy warto. Czy ktoś z Was porównywał te 2 wtyczki? All nie ma chyba tej funkcji „Wtyczka poinformuje cię w jakich partiach tekstu brakuje słów kluczowych”. Co to znaczy w praktyce? Bardzo dziękuję za Wasze sugestie/podpowiedzi.

  • Yoast pokazuje kolorem, jaka jest moc tekstu, zielony to najsilniejszy, z czego słowo kluczowe ma pojawić się w tytule, wstępie, rozwinięciu (te partie tekstu są pokazane we wtyczce).

   • Chyba mnie przekonałaś 🙂

    • Od siebie dodam, że jeśli nadal słowo kluczowe nie świeci się na zielono, to można je umieścić w śródtytułach (większą czcionką, pogrubić) wtedy zyskuje dodatkową moc 😉

 • Na blogach / stronach internetowych nie justuje się tekstów. Dlaczego? „Wyjustowany tekst bardzo dobrze wygląda na drukowanych stronach – głównie dlatego, że wysoka rozdzielczość stosowana w druku pozwala na precyzyjne dostosowanie odstępów, oraz dzięki temu, że programy do składu tekstu do druku mająopcję przenoszenai wyrazów. Dzięki temu można uniknąć dużych szpęczących przerw przebiegających przez akapity. Na stronach internetowych konrola odstępów jest znacznie mniej precyzyjna ze względu na stosunkowo niską rozdzielczość monitowrów. Z tego powodu, gdy zastosujemy opcje justify (przyp. własny – justifikację), odstęp między słowami może się znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi wierszami, co sprawi, że tekst będzie trudniejszy do czytania.” CSS3 nieoficjalny podręcznik D. S. McFarland

  • Cenna uwaga, zdania są podzielone, w agencji SEO, dla której tworzę teksty na blogi premium, proszą, by justować, osobiście denerwuje mnie niewyjustowany tekst, odczytuję to jako niedbalstwo, jednak, jeśli rozbijam go fotografią i pojawiają się przerwy między wyrazami, czasami rezygnuję z justowania.

   • Ja pracuję w firmie, która tworzy m. in. strony internetowe. Nie justujemy tekstów, ale rozumiem, że co firma, to inne wymogi 🙂 Mnie denerwują nieestetyczme przerwy w wyjustowanym tekście 😛 I dobrze 😉 Pozdrawiam Anna

 • Blogi obecnie mają duże znaczenie w pozycjonowaniu sklepów internetowych. Dlatego tak ważne jest by i blog był dopracowany idealnie pod pozycjonowanie właśnie. Sam proces optymalizowania nie jest łatwy, ale bardzo ważny. Dlatego trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół tak jak napisałaś.

  __________________
  http://www.strefasem.pl/pozycjonowanie-sklepow-internetowych