cyfrowi nomadzi

Pozyskałam kilku świetnych klientów i wkrótce ruszyłam w świat z laptopem pod pachą

Czym zajmujesz się zawodowo?

Cześć! Na co dzień prowadzę bloga Cyfrowi Nomadzi i jestem freelancerem. Jako była dziennikarka zajmuję się głównie tworzeniem treści, usługami PR-owymi i content marketingiem.

Oprócz tego w planie na ten rok jest stworzenie źródeł dochodu pasywnego, który będzie mnie zasilał, w czasie, gdy będę podróżować. Są to cztery elementy: kurs, dwie książki, sklep online i one time offer.

Sukcesywnie realizuję ten plan. W marcu uruchomiłam sprzedaż mojego pierwszego kursu online “Jak Zwiększyć Sprzedaż Usług w Internecie” Kurs przeznaczony jest dla freelancerów, firm i blogerów, którzy chcieliby nawiązać współpracę z silniejszymi klientami, również klientami z zagranicy, by zarabiać w euro lub w dolarach. W kwietniu otworzyłam sklep internetowy ze szkoleniami i warsztatami. Na ten rok zostały mi jeszcze dwa produkty online i jeden produkt offline. Dwa pierwsze to książka “Jak Zostać Cyfrowym Nomadą” oraz wdrożenie one time offer na stronie. Produkt offline to książka “Zwiększ sprzedaż”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Helion.

W przyszłym roku chciałabym wyruszyć w długą podróż, nie zawsze będę mieć internet, dlatego wspieram się źródłami dochodu pasywnego.

Kiedy podjęłaś decyzję, że chcesz pracować jako cyfrowa nomadka, czy to była twoja pierwsza praca, a może wcześniej spróbowałaś sił na etacie? Co było twoją główną motywacją?

Pracowałam w agencji reklamowej i w mediach. Któregoś dnia straciłam pracę i nie wiedziałam od czego zacząć. Chodziłam na rozmowy o pracę, ale pod skórą czułam, że nie chcę znów trafić za biurko. Niedawno wróciłam z podróży do Indii, gdzie razem z Bruno, moim ówczesnym chłopakiem, spędziliśmy 3-miesiące przemierzając ten kraj wzdłuż i wszerz. On prowadził szkołę językową online i dzięki niemu właśnie po raz pierwszy zetknęłam się z pracą, a w zasadzie z firmą, prowadzoną zdalnie.

Po tym gdy wróciłam do Polski żadne rozmowy o pracę mi nie wychodziły. Stwierdziłam, że czas na to, by coś zmienić. Szukałam sposobu na to jak ja również mogę zacząć pracować zdalnie i znalazłam go. Na tamten moment był to copywriting, dziennikarstwo online i PR.

Pozyskałam kilku świetnych klientów i wkrótce ruszyłam w świat z laptopem pod pachą. Najpierw na Wyspy Kanaryjskie, potem do Meksyku potem do USA a stamtąd, wymarzoną terenówką do Patagonii. Do Europy wróciłam po 1,5 roku podróży. To był wspaniały czas.

Od tamtej pory nie mogę przestać podróżować i myśleć o podróżach.

cyfrowi nomadzi

Kim byli Twoi pierwsi klienci, na czym zarabiałaś w początkach biznesu? Czy od pierwszych miesięcy mogłaś zachować płynność finansową?

Pierwsze miesiące były trudne. To był czas budowania nowego biznesu, bo właśnie tak o sobie myślałam, nawet będąc freelancerem. Najpierw szukałam zleceń na portalach, ale to nie przyniosło wystarczającej ilości środków. Mimo tego, że pracowałam coraz więcej, często również w weekendy, nie byłam zadowolona z rezultatów. Trudno było cokolwiek odłożyć z tego, co zarabiałam. Byłam zdruzgotana, myślałam, że to koniec moich marzeń. Potem zmieniłam strategię, nastawiłam się na to, by dotrzeć do klientów z większym budżetem i nawiązać stałą współpracę. Przemyślałam wszystko po kolei, stworzyłam własną strategię, którą posługuję się do dziś. Dzięki niej zaczęłam pracować dla klientów z zagranicy, z Londynu, Kopenhagi, New Delhi, a także dużych i silnych polskich firm.

Dzięki temu mogłam odłożyć i wyjechać, a potem utrzymać płynność finansową, mieć oszczędności, mimo tego, że wydawałam na bieżące potrzeby i że podróż zdecydowanie nie należała do niskobudżetowych.

Na czym dziś zarabiasz?

W tym roku pracuję nad źródłami dochodu pasywnego. Głównie na tym się skupiam, dlatego, że potrzebuję takich źródeł dochodu w tygodniach, czy miesiącach, w których nie pracuję, gdy jestem w podróży. Dlatego, że podróżuję na dwa sposoby: z laptopem ale też często bez laptopa, np. w góry, tam go nie zabieram.

Lubię dziką przyrodę, parki narodowe, to są miejsca w których chcę spędzać dużo czasu. Zapisałam się też na kurs wspinaczki i myślę o kupieniu vana, także gdzieś tam niego, czeka na mnie zupełnie nowa przygoda.

Poza tworzeniem pasywnych źródeł dochodu, obsługuję kilku moich najlepszych klientów i prowadzę bloga Cyfrowi Nomadzi. Dziś jest tego dość dużo, bo stworzenie pasywnych źródeł dochodu jest pracochłonne. Ale tak zawsze wyglądają początki. Sukces nie bierze się z niczego i gdy zaczynamy, jest trudno. Trzeba nauczyć się wielu nowych rzeczy. Ciągle robię kursy, doszkalam się, szukam nowych rozwiązań. Ale wiem, że to wszystko kiedyś zaprocentuje i otworzy mi nowe możliwości.

Jak pozyskujesz klientów, która z metod jest najskuteczniejsza?

Nie ma jednej metody, która byłaby uniwersalna dla każdego. O ile firma, freelancer czy bloger, mogą korzystać z podobnych metod pozyskiwania klientów, to już nie będą one działać dla blogera, czy dietetyka online.

W kursie „Jak Zwiększyć Sprzedaż Usług w Internecie” dokładnie wyjaśniam jaką ścieżkę wybrać. Kurs to taka mapa działania. Każdy znajdzie tam dobrą i skuteczną strategię dla siebie.

W przypadku freelancerów i firm świetnie działa LinkedIn, o ile wiemy jak z tego portalu korzystać. Niestety nawet spore firmy nie wiedzą jak skutecznie używać tego narzędzia. Sprzedawcy są nachalni i zamieniają się w intruzów, przez co ich wiadomości trafiają do spamu i zrażają do siebie odbiorców. Taka metoda kontaktu nie działa. Nie działa również wstawianie do profilu swojego CV. Ten portal jest świetny, ale nie ma nic wspólnego z miejscem do umieszczania swojego CV.

Jak zainteresować swoją ofertą klientów premium? Co doradziłbyś freelancerom, którzy pracują zdalnie z domu, nie stoi za nimi żadna agencja, jak zdobyć te kontakty, a może jakim być, by firmy same się do nas zgłaszały?

Każdemu, kto pracuje online i potrzebuje nowych klientów, bardzo polecam zainwestowanie w mój kurs. To inwestycja, która szybko się zwróci. Opinie o kursie są bardzo dobre, przerastają moje najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy kursu, którzy miesiąc temu zastanawiali się, czy podjęli dobrą decyzję, przechodząc na freelance lub własna firmę, dziś podpisują umowy z zagranicznymi klientami i zaczynają zarabiać w euro. Są bardzo zadowoleni i jak twierdzą zapisanie się na kurs, było najlepszą inwestycją szkoleniową w ich życiu. Dodaję wiele podziękowań, codziennie docierają do mnie nowe wiadomości o tym, że kurs działa.

Poświęciłam na niego cztery miesiące życia, bo zależało mi na bardzo wysokiej jakości, przyjaznej formie, bardzo dużej wartości praktycznej i łatwe do wdrożenia strategii. Patrząc po opiniach o kursie, ta praca widocznie się opłacała.

cyfrowi nomadzi

Zapisz się na 4 bezpłatne szkolenia wideo z Justyną Fabijańczyk tutaj: http://zwiekszesprzedaz.pl/bonus/

Jakie zawody, które można wykonywać zdalnie z domu, i które są dochodowe, mogłabyś polecić?

Copywriterzy, web developerzy, wirtualne asystentki, osoby, które prowadzą firmy i zarządzają nimi zdalnie, specjaliści IT, specjaliści od mediów społecznościowych i PR-u, rekruterzy online, dietetycy, trenerzy a nawet psychologowie online, project managerowie. Z roku na rok tych zawodów i możliwości jest więcej, ponieważ zawsze istnieje wiele możliwości wykorzystania swojej wiedzy. Umiejętności to jedno. Drugi ważny element, to forma w jakiej te umiejętności możemy zaoferować. Przykładowo pracownik czy psycholog może udzielać porad online, może też prowadzić bloga, może tworzyć warsztaty i szkolenia online, pisać książki.

Każda specjalizacja może być dochodowa. Nie wystarczy jednak wyjść ze swoją ofertą na rynek. Ważne jest to, by właściwie zaprojektować usługę, tak, aby cieszyła się zainteresowaniem obecnych klientów, bo ich wymagania i upodobania szybko się zmieniają. Równie ważną i wręcz kluczową rzeczą jest umiejętność dotarcia do właściwych klientów, którzy będą chcieli z nami współpracować za wysokie stawki. To jest ważne, dlatego, że tę samą usługę można zaoferować za 50 zł i za 800 zł. Dlatego właśnie dotarcie do właściwych klientów jest takie ważne. Mój kurs pokazuje jak to zrobić.

Dziękuję za inspirującą rozmowę!

Z Justyną Fabijańczyk

rozmawiała Marta Szyszko

Comments

comments