Kamila

Praca Twoich marzeń jest…pracą TWOICH marzeń i tylko Ty masz prawo decydować czy ma ona sens

Zaprosiłam do wywiadu Kamilę, która jest istnym wulkanem energii i osiągnęła wiele sukcesów zawodowych. Po drodze odkryła w sobie pasję do wspierania innych w rozwijaniu kariery marzeń, o czym poczytacie na blogu http://www.treningkariery.pl/, warto czerpać inspirację od osób, które są o krok przed nami, dlatego zapraszam Was na wywiad.

Czym zajmujesz się zawodowo?

Hmm, czym ja się nie zajmuję 🙂 Jestem blogerką i właścicielką firmy Trening Kariery. Prowadzę szkolenia z zakresu świadomego budowania kariery oraz spotkania motywacyjne. Piszę artykuły, spotykam się z czytelnikami. Znajdziecie mnie w zespole Marketing Day, gdzie jestem Content Managerem. Dostarczam treści na firmowego bloga, tworzę ebooki pomagające przedsiębiorcom. Jestem też odpowiedzialna za budowanie programu partnerskiego. Jestem również Doradcą Kariery w projekcie Kierunek na Pracę, prowadzę konsultacje indywidualne, rozwiązuję dylematy związane z karierą, tworzę dokumenty aplikacyjne. Oprócz tego mam pomniejsze projekty. Tak, to chyba wszystko 🙂

Kiedy odkryłaś w sobie pasję do nakierunkowania innych na zawodowe sukcesy?

Pamiętam jak podczas pewnego szkolenia pisałam jak szalona. To było moje pierwsze zetknięcie z tematem rozwoju osobistego, dlatego chłonęłam każde słowo. Po dwóch dniach miałam pełno notatek i szalony potok myśli. Chciałam, by każdy z moich znajomych dowiedział się o tym, co teraz wiem ja. Zaczęłam pisać do moich przyjaciół, którzy zachęcili mnie do stworzenia bloga. I tak się zaczęło. Blog wymaga ciągłego rozwoju. Skoro moi czytelnicy się rozwijają, ja też muszę 🙂 Naturalną drogą było stworzenie firmy, prowadzenie szkoleń i konsultacji, które teraz stanowią serce moich działań.

Opowiedz o osobie / osobach, których życie odmieniło się dzięki Twojemu wsparciu?

Trening Kariery to miejsce, gdzie piszę o rozwoju kariery z perspektywy „starszej koleżanki”. Nie pozycjonuję się jako guru, bo nim nie jestem. Jak sama nazwa wskazuje trenujemy wspólnie, motywujemy, wspieramy. Opisuję swoje doświadczenia i to co przeżyłam na własnej skórze. Myślę, że szczytem bezczelności byłoby wskazanie konkretnej osoby i powiedzenie „O tak, ta dziewczyna osiągnęła sukces dzięki mnie”. Nigdy czegoś takiego nie usłyszycie. Ja jestem doradcą, który może nakierować, podpowiedzieć co sama bym zrobiła, podzielić się wiedzą i doświadczeniem, ale nie zrobię nic za nikogo, dlatego nie mogę i nie chcę przypisać sobie osiągnięć innych osób. Dostaję sygnały, że moje rady, artykuły, czy sesje treningowe pomagają, otwierają oczy lub wywołują „aha moment”, co jest bardzo miłe i pokazuje, że moje działania mają sens. Za to jestem wdzięczna, bo jeśli zrobiłam coś, co wywołało konkretną reakcję, było inspiracją do podjęcia konkretnych decyzji i pomogło innej osobie, to jest mój osobisty sukces. Wtedy pomyślę, tak udało mi się, dołożyłam jakąś cegiełkę. Mogę być dumna z wywołania iskry, ale pod sukcesami moich czytelników nie będę się podpisywać, bo to im należy się owacja na stojąco.

Kamila

Co blokuje innych przed wykonywaniem zawodu marzeń?

Jest kilka czynników. Pierwszym jest po prostu brak odwagi, który może mieć różne podłoża. Ja bardzo bałam się wzięcia odpowiedzialności za decyzje, od których zależy rozwój mojej firmy. Kiedy zdałam sobie sprawę z tego czym jest mój strach, usiadłam i rozpisałam sobie różne opcje. Taka „ściąga” dużo daje i pozwala na odbudowanie poczucia bezpieczeństwa, bo skoro przewidziałam rozwiązania na większość scenariuszy, to na pewno sobie jakoś poradzę.

Drugi czynnik to opinia innych i tzw. „doradcy”. Praca Twoich marzeń jest… pracą TWOICH marzeń. I tylko Ty masz prawo decydować o tym czy ma ona sens, czy też nie. I nikomu nic do tego. Jeśli wolisz „ciepłą” posadę-DOBRZE, jeśli chcesz wyjechać do Afryki- SUPER- jeśli w tym momencie rzucasz wszystko i stajesz się blogerką- WSPANIALE. Robienie tego co się kocha uskrzydla, bo nawet w chwilach słabości, wiesz że spełniasz swoje ambicje. SWOJE, nie szefa, mamy, koleżanki. Doradcy są dobrzy wtedy i tylko wtedy, kiedy dzielą się swoimi przemyśleniami, ale ich nie narzucają. Jeśli ktoś chce przerzucić na Ciebie swoje lęki i aspiracje – podziękuj i rób swoje.

Trzeci powód to brak strategii. Wbrew pozorom dążenie do pracy marzeń wiąże się z trudną wspinaczką na szczyt, a jak wiemy, idąc na niego nie można marudzić, że ma się pod górę 😉 Co się robi przed wyprawą? Tworzy strategię i przygotowuje się na różne ewentualności. O tym często zapominamy. Szkoda, bo odpowiednio zbudowany plan działania, pomaga uniknąć niepotrzebnych błędów.

Masz jakieś uniwersalne rady dla kobiet, które chcą spróbować się w e-biznesie, a mają głowę pełną wątpliwości?

Tak. Przestać wciąż analizować. Masz plan? Wiesz czego się spodziewać? Wiesz co jest Twoją motywacją? Znasz swoje przewagi konkurencyjne? Wiesz co Cię wyróżnia? Masz jasną wizję swojego projektu? To działaj! Już bardziej gotowa nie będziesz 🙂 Bądź konsekwentna, zbuduj sobie dream team, dbaj o siebie, pamiętaj o tym dlaczego chcesz to zrobić… i rób.

3mam za Ciebie kciuki, a jeśli poczujesz, że zaczyna brakować Ci sił masz przynajmniej dwa miejsca i dwie kobiety, które Ci pomogą 🙂 Jedna zadawała pytania, druga kibicuje Ci na Treningu Kariery 🙂

Do zobaczenia na szczycie 🙂

Do zobaczenia!

Dziękuję za rozmowę 🙂

rozmawiała: Marta Szyszko

Comments

comments