K-Jezowska-Hulas-zdjecie

Pracować można blisko dziecka! Wywiad z założycielką biura coworkingowego

Otworzyłaś razem ze swoją przyjaciółką Co – mix, czyli biuro coworkingowe dla rodziców, jak długą musiałyście przejść drogę i jakie szczyty zdobyć po drodze, by otworzyć drzwi Co – mixu?

Matką pomysłu jest Karolina, która opowiedziała mi o nim we wrześniu 2012 (tak!). Dużo o nim rozmawiałyśmy, wprowadzałyśmy kolejne zmiany i ulepszenia. Mnie bardzo zależało na części „proklienckiej”, czyli stworzeniu miejsca nie tylko do pracy, ale też na spotkania biznesowe.

A potem rozpoczęłyśmy żmudną i niezbyt wdzięczną drogę startowania w różnych konkursach. Finał ogólnoeuropejskiego konkursu na innowacje społeczne w maju 2013 dał nam potwierdzenie, że pomysł się podoba. Miałyśmy tez możliwość pojechania do Londynu i zobaczenia „naszego” co-worku, który tam świetnie prosperuje.  Ale nie dostałyśmy środków finansowych.

Poszłyśmy nową drogą, czyli zainteresowałyśmy pomysłem kolejnych partnerów, m.in. m.st. Warszawę, dzięki czemu mogłyśmy przetestować pomysł na jesieni ubiegłego roku. Wsparł nas również Instytut Spraw Publicznych i CAL. Owocem „drogi partnerskiej” jest Co-mix, realizowany w przestrzeni Centrum Aktywnej Mamy.

Czy projekt jest społeczny, gdzie karnet pokrywa koszty lokalu, czy to prywatna inicjatywa – biznes dwóch mam?

Na razie określiłabym Co-mix jako projekt społeczny z wkładem własnym rodziców. Cena jest niewielka – tylko 20zł za cały dzień korzystania z co-worku, kuchni (mamy dobrą kawę!) i opieki nad dzieckiem.

W czerwcu prawdopodobnie wprowadzimy system karnetów. Chcemy – i będziemy – realizować projekty społeczne dla rodziców, ale Co-mix musi być samowystarczalny. Myślę, że Co-mix to kwintesencja biznesu ze społeczną odpowiedzialnością.

Niedawno nastąpiło otwarcie Co-mixu, czy macie już zajęte wszystkie krzesła? Ilu rodziców zmieści się w Co-mixie, co dokładnie oferuje przestrzeń dla pracujących rodziców z dziećmi?

„Zajętość” krzeseł zależy od pory dnia. W Co-mixie znajdują się dwa pomieszczenia do pracy –  jeden ze stołem konferencyjnym, a drugi z mobilnymi biurkami, oba  z dostępem do Internetu.

Jednocześnie, nie przeszkadzając sobie, może pracować tu 10 osób. Do dyspozycji jest kuchnia, w której można podgrzać jedzenie a także ogrodzony  ogródek (pomieszczenie znajduje się na parterze). Jest też przestrzeń do relaksu i nawiązywania ciekawych znajomości.

W pokoju dla dzieci znajdują się zabawki, gry i niezbędne mebelki a także materacyki i leżaczki, na których dzieci mogą zasnąć. Dziećmi zajmują się profesjonalne opiekunki, które oprócz zabaw poprowadzą warsztaty rozwojowe i animacje. Planujemy również zorganizować zajęcia  gordonowskie.

Mamy w planach również organizowanie warsztatów dla rodziców: w maju odbędzie się „Krótki warsztat o zmianie” oraz „Przewodnik w drodze do celu” – nasze autorskie zajęcia. Nawiązujemy również współpracę z innymi trenerkami, głównie mamami.

co-mix3Dlaczego work&life balance jest tak ważna, zarówno dla mamy, jak i dziecka?

I dla taty! Nazwa Co-mix odzwierciedla naszą filozofię współdziałania. Ostatnio była u nas mama (znana jako Mama Rysia poleca) i po raz pierwszy zostawiła dziecko pod opieką. Mocne przeżycie i bardzo cieszę się, że miało miejsce u nas.

To pokazuje, jak ważna jest możliwość nie zrywania więzi i nie zamykania za sobą drzwi, co jest koniecznością w żłobkach czy klubach malucha. Pracować można blisko dziecka. Bardzo odeszliśmy od takiego, kiedyś naturalnego modelu, w którym każda osoba czuła się bezpiecznie bez uszczerbku na efektywności pracy. Czas to zmienić.

Gratuluję pomysłu, konsekwencji w jego realizacji, przedsiębiorczości i trzymam kciuki za rozwój Co-mixu!

Dziękuję za rozmowę!

Kamila Jeżowska – Hułas: psycholożka, project managerka, trenerka i coach. Aktywna bloggerka, pełna wiary w moc słowa – szczególnie tego dobrego. Mama półrocznego Ignacego. W wolnych chwilach ćwiczy jogę i ogląda Formułę 1. Zapraszam na:  www.twoj-coaching.blogspot.com

rozmawiała Marta Szyszko

CO-MIX

co-mix21

Ul. Ateńska 10/106 (w zasięgu krótkiego spaceru od przystanku Saska na Trasie Łazienkowskiej)

Telefon: (22) 351 79 70

e-mail: kontakt@co-mix.pl

Godziny otwarcia: pon.-wt. godz.  10.00-16.30

https://www.facebook.com/CoMixCoworking

http://co-mix.pl/ (strona w budowie)

 Co – mix w PnŚ: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/14891130/cowork-polacz-prace-z-wychowywaniem-dziecka

Prezentacja o Co-mixie: http://prezi.com/2wukgwsukndr/co-mix-co-working-dla-rodzicow/

Comments

comments