kobieta przed laptopem

Jak przestać sabotować swój biznes?

Ceń się

Jeśli nie będziesz tego robić, wkrótce staniesz przed koniecznością powrotu do pracy, która frustrowała, ale się opłacała lub bezrobocia, które nie tylko frustruje, ale się nie opłaca. Tego nie przeskoczysz, masz koszty prowadzenia firmy i potrzeby do zaspokojenia. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem zaproponujesz klientowi stawkę. Wysoka stawka oczywiście nie bierze się z księżyca, ale z twojego doświadczenia, portfolio, zleceń rozwijających (nawet pro bono), wykonywanych między tymi, które pozwalają opłacić rachunki, inwestowania w szkolenia, książki, doświadczenia. Nie mam na myśli tylko inwestycji pieniężnych, ale przede wszystkim twojego czasu i zaangażowania.

Uwierz, że efekt jest wystarczający

Boisz się krytyki? Wciąż coś poprawiasz, mózg paruje, tekst wychodzi bokiem, a ty karcisz siebie, że mogłaś dać z siebie więcej? Wystarczy! Najprawdopodobniej niepotrzebnie tracisz czas, kręcąc się w kółko i szlifując coś, że błyszczy, gra i buczy. Nie wierzysz? Pozwól, że zleceniodawca oceni efekty i w razie wątpliwości, sam zasugeruje zmiany. Choć wiele razy miałam wątpliwości, czy to już, w odpowiedzi słyszałam – dobra robota. Pozbądź się tego krytyka z ramienia i podejmij ryzyko wystawienia się na ocenę (bo tego najbardziej się obawiasz, co?). „Zrobione jest lepsze od idealnego”. Opłacona faktura w wyniku ukończenia pracy jest lepsza, niż bezsensowne przeciąganie jej w czasie, w którym mogłabyś zrobić już dwa inne zlecenia.

Przyjmij zlecenie, którego się obawiasz…

… a szczegóły szlifuj w trakcie. Jeśli jesteś introwertyczką, to stresem są dla ciebie spotkania, wszelkie rozmowy telefoniczne, nawet jeśli to klient zwraca się do ciebie, a nie ty zaskakujesz go swoją ofertą (jak mają za zadanie przedstawiciele handlowi). Bój się i … weź to na klatę. Z każdym kolejnym wyzwaniem wejdzie ci to w krew, zbierzesz cenne doświadczenie i będziesz nieustraszona. A tym samym rozwiniesz biznes i podniesiesz stawkę godzinową.

Szanuj czas pracy

Przerywaj ją tylko w przypadku okoliczności, które wymagałyby od ciebie zwolnienia się z pracy etatowej. Pogawędka z sąsiadką, pilnowanie jej dziecka (bo i tak jesteś w domu, a ona musi coś załatwić na mieście) mogą wpędzić cię w kłopoty. Bo wieczorem zamiast rozmawiać z dziećmi, nadrabiasz zaległości. Naucz się mówić nie. Nie ulegaj pokusie czytania artykułów, które ktoś wrzucił na Facebooka. Zrzucaj interesujące linki i jak czas pozwoli, wrócisz do nich wieczorem. Zadania wymagające koncentracji i wysiłku umysłowego, wykonaj w pierwszej połowie dnia (do 14.00). Rób przerwy (spory wysiłek umysłowy przeplataj chwilą relaksu, np. po godzinie lub po uporaniu się z pierwszym etapem zlecenia). Nagradzaj się za postępy, małe sukcesy.

Odpoczywaj

Nieustanne napięcie, myślenie o pracy wcale nie sprawią, że będzie ona szła lepiej, a odpoczynek nie doprowadzi do katastrofy. Wręcz przeciwnie. Odprężone ciało odwdzięczy ci się energią, lepszym samopoczuciem i kreatywnością. Przemęczony i zestresowany organizm sprawi, że znienawidzisz swoją pracę, a masz wszelkie podstawy, bo ją kochać.

Podejmuj ryzyko

Nie zagrzewaj miejsca zbyt długo w tym, co bezpieczne. Miej oczy i uszy otwarte na nowe możliwości. Zawsze można pracować za wyższą stawkę i nad ciekawszym zleceniem. Choć znalezienie idealnego klienta zajmuje czas, nic tak nie podnosi naszej satysfakcji z pracy, jak interesujący temat. To, że jest dobrze, to nie powód, by zamykać się na nowe możliwości, to najlepszy moment, by odważyć się spróbować czegoś ambitniejszego.

Marta Szyszko

Comments

comments