tablica do rysowania online

Tablica do rysowania online Draw Chat – projekt Krzysztofa i Malwiny

Draw.Chat to tablica do rysowania online autorstwa Malwiny i Krzysztofa. Ta darmowa aplikacja bez żadnej promocji jest wyświetlana po kilkaset razy dziennie. 

Sprawdzi się zwłaszcza u grafików, architektów komunikujących się z klientami, ale też u freelnacerek, które chcą zorganizować grupowy MasterMind online. To także praktyczne rozwiązanie, gdy przeprowadzamy korepetycje online. Jak można zarabiać na darmowych aplikacjach, czy to kosztowny pomysł na biznes i jakie funkcje oferuje darmowa aplikacja Draw.Chat? Zapraszam do wywiadu.

Jesteście autorami darmowej aplikacji Draw.Chat, kto i w jakim celu może z niej skorzystać i jakie funkcje oferuje ta tablica do rysowania online?

KAplikacja pozwala na przesyłanie zdjęć, zrzutów ekranu, plików PDF oraz Map – jednocześnie udostępniając podstawowe funkcje programu graficznego.

tablica do rysowania online

Otwierając link z aplikacji Draw.Chat trafiasz do pokoju z tablicą online i czatem. Tablica pozwala na wspólne rysowanie oraz rozmowę, a dokonywane zmiany zapisywane są w chmurze. Każdy może stworzyć swoją własną tablicę do rysowania online, gdy tylko potrzebuje się z kimś skomunikować wizualnie – np. przesłać zdjęcie ze schowka, zrzut ekranu wraz z adnotacją albo zaznaczyć obszar lub obiekt na mapie.

Malwina prowadzi Biuro Architektury Krajobrazu i czasem prosi klienta o uwagi odnośnie przesłanych rysunków w formacie PDF. Zdarzało się jej, że z powrotem dostawała skan wydruku z naniesionymi adnotacjami długopisem. Postanowiliśmy uprościć ten proces. Nie znaleźliśmy żadnego narzędzia, które spełniłoby nasze oczekiwania i pozwalało w prosty sposób przesłać unikalny link do pliku wraz z możliwością sporządzania adnotacji – bez instalacji czy zakładania konta.

Innym ciekawym zastosowaniem są korepetycje online. W Draw.Chat możesz np. włączyć kamerę wycelowaną na kartkę papieru i myszką przeciągnąć obraz z kamery na płótno do rysowania. W ten sposób szybko skopiujesz treść z zeszytu lub ćwiczeń.

Aplikacja Draw.Chat pozwala również na bezpieczną komunikację audio-wideo pomiędzy użytkownikami – nawiązywane jest wtedy bezpośrednie połączenie P2P.

Jedną z przydatniejszych opcji jest funkcja powiadomień. Jeśli włączysz „dzwoneczek” w pokoju, to będziesz otrzymywać powiadomienia, gdy ktoś wejdzie do tego pokoju lub napisze wiadomość na czacie.

Skąd pomysł na stworzenie aplikacji w postaci tablicy do rysowania online i czy taki start-up wymaga dużych środków na start? Czy Wasz był finansowany z zewnątrz?

M: Pomysł na Draw.Chat wziął się z potrzeby, którą zauważyliśmy i jednocześnie nie znaleźliśmy istniejącego rozwiązania, które odpowiadałoby nam w stu procentach. Krzysztof na co dzień pracuje jako programista i lubi takie wyzwania, więc postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować ten projekt.

K: Naszą inwestycją był czas jaki poświęciliśmy na budowę aplikacji Draw.Chat. Do tego dochodzą standardowe koszty utrzymania (hosting, domena).

Na jakim etapie rozwoju aplikacji jesteście?

KZa sobą mamy etap zbudowania aplikacji posiadającej minimalny zakres założonych funkcjonalności. Teraz chcemy sprawdzić, czy uda nam się zdobyć użytkowników.

W jaki sposób można zarabiać na darmowej aplikacji?

K: My zdecydowaliśmy się na wyświetlanie reklamy AdSense, ponieważ to prosty i powszechnie akceptowany sposób. W przyszłości mogą pojawić się dodatkowe płatne opcje, takie jak: zwiększona pojemność i zwiększony dłuższy czas przechowywania obrazów w chmurze, możliwość pośredniczenia i zapis transmisji wideo lub możliwość zmiany albo ukrycia reklamy.

To nie jest pierwsza tego typu aplikacja, podobne, duże rozwiązania to np.: https://realtimeboard.com/ lub https://www.deekit.com; W jaki sposób chcecie wyróżnić się na tle konkurencji i czy warto wzorować się na sprawdzonych rozwiązaniach?

MSą to świetne narzędzia, jednak my chcemy zaoferować bardziej przystępne rozwiązanie. Nie wymagamy logowania i rejestracji, czy też nie mamy ograniczeń co do ilości stworzonych tablic. Pragniemy, by nasz produkt był postrzegany jako darmowy kawałek papieru w sieci, na którym za pomocą myszki lub palca możesz coś zanotować i przesłać dalej. Całą usługę udostępniamy za darmo i nie zamierzamy w przyszłości wprowadzać opłat za te opcje, które są już dostępne.

Czy start-up przyniósł już pierwsze dochody i jakie są plany związane z rozwojem aplikacji w przyszłości?

K: Jesteśmy na początku i biorąc pod uwagę koszty utrzymania, jeszcze nie zarabiamy. Dążymy do tego, aby zdobyć 100.000 aktywnych użytkowników miesięcznie i nad tym właśnie pracujemy. Mamy dużo pomysłów na rozwój aplikacji, np. możliwość umieszczania aplikacji na swojej stronie, czy nowe narzędzia. Jednak najpierw chcemy  potwierdzić, że zmierzamy w dobrym kierunku. Liczymy również na kontakt od strony użytkowników. Każdy może wysłać nam swój pomysł na rozwój aplikacji.

Jak wiele osób może przebywać jednocześnie w pomieszczeniu i czy czas transmisji jest limitowany?

K: W jednym pokoju może przebywać do 1000 osób jednocześnie. W przypadku korzystania z funkcji wideo warto pamiętać, że każdy użytkownik musi nawiązać bezpośrednie połączenie z pozostałymi użytkownikami, dlatego zalecamy, by taka sesja nie przekraczała 8 osób.

Na chwilę obecną udostępniamy:

  • 10-megabajtów na przechowywanie historii rysunku i czatu, gdy ten limit zostanie przekroczony, użytkownik zostanie poinformowany, aby zachował zmiany na dysku,
  • 10-megabajtów na przesyłany plik do chmury (dokumenty PDF oraz obrazy),
  • 1-miesięczny czas przechowywania zdjęć i czatów.

W przyszłości postaramy się jeszcze lepiej dopasować parametry tak, aby darmowego miejsca starczyło dla wszystkich.

tablica do rysowania online

Czy w apce pokładacie nadzieję na dochodowy biznes, z którego się utrzymacie i zrezygnujecie z dotychczasowej pracy, a może to dodatkowy projekt i nadal, nawet jeśli osiągniecie zamierzone 100.000 użytkowników, będziecie robić zawodowo to, co robicie?

K: Zakończyliśmy już kilka własnych projektów i wiemy, że do osiągnięcia sukcesu poza pracą potrzeba jeszcze trochę szczęścia. Realizacje projektów traktujemy jak wysłanie losu na loterię. Zakładamy, że im więcej takich losów wyślemy, tym większe mamy szanse, że któryś wygra. Dodatkowym zyskiem przy każdym realizowanym projekcie jest to, że uczymy się nowych rzeczy i to jest dla nas bardzo ważne.

Naszym marzeniem jest, aby Draw.Chat sprawdził się jako wygodna aplikacja do współpracy online. Jako samodzielne narzędzie lub uzupełnienie ulubionego komunikatora takiego jak Skype czy Slack. Sami chętnie korzystamy z Draw.Chat i wierzymy, że innym również ułatwi pracę oraz pomoże w dzieleniu się pomysłami.

Ilu użytkowników obecnie korzysta z Draw.Chat-tablicy do rysowania online?

K: W ciągu ostatniego miesiąca zwiększyliśmy ilość sesji z kilkudziesięciu do kilkuset dziennie. Może to nie dużo ilościowo, jednak dla nas to zawsze to zawsze wielokrotny wzrost. Bardzo chcielibyśmy utrzymać takie tempo.

Gratuluję i życzę osiągnięcia granicy 100.000 użytkowników!

Z Krzysztofem i Malwiną

rozmawiała Marta Szyszko

Przetestuj Draw.Chat (darmową tablicę do rysowania online) w swoim biznesie, kliknij poniżej:tablica online

Comments

comments