Wielu osobom kojarzy się ona przede wszystkim z ogromnym stresem i nagłym „zanikiem” pamięci. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie tylko merytorycznego. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Rozmowa kwalifikacyjna – czy zawsze jest ciężko?

Nie. I zależy to nie tylko od przygotowania. Często pracodawcy ograniczają rozmowę kwalifikacyjną do niezbędnego minimum. Wiele w tej materii zależy oczywiście od branży. Jeśli na przykład chcecie zostać programistą, to oczywistym jest, że taka wstępna rozmowa będzie miała przede wszystkim charakter praktyczny. Taki, który pozwoli sprawdzić Wasze umiejętności związane z kodowaniem, analizą i rozwiązywaniem problemów.

Typowa rozmowa kwalifikacyjna polega na określeniu, czy sprawdzimy się na danym stanowisku. Po drugie na wyeksponowaniu umiejętności i pewnych cech, które pomogą w wykonywaniu zadań i obowiązków związanych z pracą.

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

Przede wszystkim zanim się na nią wybierzemy, powinniśmy przeprowadzić ją sami ze sobą. Zadać sobie pewne pytania, które zwykle pojawiają się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Ale to nie wszystko. Trzeba również dokładnie sprawdzić firmę w której złożyliśmy CV. I to nie tylko pod kątem opinii jakie są o niej wyrażane. Przyda się również wiedza dotycząca historii firmy, projektów przez nią wykonanych. Dzięki temu można wykazać się wiedzą w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, a także pokazać swoje zaangażowanie.

Koniecznością jest też sprawdzenie jaki jest zakres obowiązków na stanowisko na które aplikujesz. I zestawienie tego ze swoim umiejętnościami i kompetencjami. Które z nich mogą „zdobyć” nam tę pracę? Jakie są słabsze strony, wymagające poprawy?

I na koniec jeszcze jedno. Na rozmowę warto iść wyspanym i wypoczętym. Nie ma groźniejszego wroga w czasie rozmowy kwalifikacyjnej niż problem z koncentracją i jasnością umysłu. Nawet duże doświadczenie i sporo umiejętności mogą nie wystarczy w takiej sytuacji do zdobycia pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęściej zadawane pytania

Można być praktycznie pewnym, że się pojawią. Dlatego przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną najlepiej przygotować sobie odpowiedzi na nie. Pierwsze pytanie dotyczy doświadczenie we wcześniejszej pracy. Zwłaszcza jeśli miała ona podobny profil, jak stanowisko o które się ubiegamy. Na pewno też pojawi się pytanie związane z osiągnięciami. Również w kontekście wcześniej wykonywanej pracy.

Odpowiedź na kolejne pytanie trzeba bardzo dobrze sobie przygotować. Dotyczy ono motywacji, która popchnęła nas do zmiany pracy. Jednym z częściej popełnianych błędów jest przesadne negatywne wypowiadanie się o pracodawcy. Lepiej przy tym pytaniu skupić się na potrzebie rozwoju i zmian. Poszukiwaniu nowych wyzwań.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej może się też pojawić pytanie dotyczącego tego, jak radzimy sobie z poleceniami od przełożonych. Eksperci radzą, aby unikać w tym wypadku jednoznacznej odpowiedzi. Wskazując przede wszystkim na umiejętności pracy zespołowej. Jak również wykonywania zadań pod presją.

Często pojawiającym się pytaniem jest kwestia źródeł motywacji do pracy. Błędem jest wskazywanie w pierwszej kolejności korzyści materialnych. Oczywiście są one istotne, ale warto w odpowiedzi skupić się przede wszystkim na satysfakcji z nowych kompetencji, ale też realizacji nowatorskich projektów.

Nie zmienia to jednak tego, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pojawia się pytanie dotyczące oczekiwań finansowych. Nawet jeśli w ogłoszeniu o pracę pojawiła się konkretna kwota (lub pewne widełki). Na takie pytanie warto odpowiedź szczerze, mając świadomość, że w tym momencie ważą się często losy naszej posady. Jednocześnie to pytanie jest momentem w którym możemy negocjować wynagrodzenie. Jest to dużo łatwiejsze, niż uzyskanie podwyżki.

I na koniec jeszcze jedna porada. Jeśli w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pojawi się pytanie o to, czy staracie się o posadę w innych firmach (zwłaszcza o podobnym profilu) warto odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Nie tylko dlatego, że rekruterzy mogą się takich rzeczy dowiedzieć z innego źródła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here