Zanim zdecydujesz się na taką formę zarabiania pieniędzy. Samozatrudnienie ma swoje zalety. Natomiast wiążą się również z nim pewne wymogi. Kwestie formalne i prawne z którym będziesz się musiała zmierzyć. Warto mieć tego świadomość.

Czym jest samozatrudnienie?

To sytuacja w której decydujemy się pracować na własny rachunek. Porzucamy etat i zakładamy działalność gospodarczą. Nie tylko na wspomniany rachunek, ale również naszą odpowiedzialność. Na pewno nie jest to rozwiązanie dla osób, które nie potrafią się mobilizować do pracy. Nie chcą również odpowiadać za swoje działanie. Natomiast samozatrudnienie ma oczywiście wiele zalet, o czym nieco później.

Podział samozatrudnienia

Jest on w pewnym stopniu umowny. Faktem jednak jest, że przeglądając poradniki dotyczące samozatrudnienia zapewne się z nim zetkniesz. Wspomniany podział jest też umowny ze względu na ciągły rozwój rynku pracy.

Rodzaje samozatrudnienia:

  • Freelancerzy – obecnie najpopularniejsza forma pracy na własny rachunek. Popularna zwłaszcza się w nowych i szybko rozwijających się branżach. Takich jak chociażby IT (na przykład programiści).
  • Właściciele start-upów – w przypadku tej grupy można mówić o samozatrudnieniu jako o przejściowej formie. Natomiast zwykle są to osoby odpowiedzialne przede wszystkim za kreowanie nowoczesnych rozwiązań i wprowadzanie ich w życie.
  • Rolnicy indywidualni -nie wymaga to większego komentarza.
  • Dziennikarze – można ich w zasadzie „podpiąć” pod freelancerów, ale jest na tyle duża grupa samozatrudnionych, że należy ją wymienić.

Co motywuje do samozatrudnienia?

Respodenci sondaży z badań związanych z pracą najczęściej wskazują dobrowolność jako taki czynnik. To, że decydując się na samozatrudnienie de facto sami o wszystkim decydujemy. Jak również odpowiadamy przez na przykład zleceniodawcą.

Warto wskazać, że czynnik motywujący do takiej formy zatrudnienia, może mieć negatywny wydźwięk. Niektóre branże wymuszają samozatrudnienie na swoich pracownikach. W ten sposób firmy tną koszty. Oczywiście z takiego samozatrudnienia mogą wyjść później bardzo pozytywne efekty.

Najczęściej jednak jest to poczucie lub chęć bycia niezależnym. Wiele osób decyduje się zmienić formę zatrudnienia ze względu na dotychczasowe negatywne doświadczenia. Tak jest bardzo często wśród pracowników korporacji.

Własna firma kojarzy się z niezależnością, ale też pewną mocą sprawczą. Zarówno w kwestii oferowanych usług lub produktu, ale także w związku z kierunkiem rozwoju swojego biznesu. To dl dla wielu osób bardzo istotny czynnik motywujący.

Formalności związane z samozatrudnieniem

Sporo z nich możesz załatwić praktycznie nie wychodząc do domu. Potrzebujesz laptopa i łącza internetowego. Obecnie zdecydowanie łatwiej założyć działalność gospodarczą niż jeszcze kilkanaście a nawet kilka lat temu.

Kolejna sprawa to coś, co chyba przeraża najbardziej, czyli podatki. Jako samozatrudniony masz kilka możliwości. Po pierwsze może płacić 17% lub 32% (to w przypadku gdy przekroczysz dochód 85 528 zł). Można się również zdecydować na podatek liniowy. On z kolei wynosi 19 %. Ale to nie koniec możliwości. Kolejna to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wynosić on może do 20%. To zależy od rodzaju działalności jaką prowadzisz. Jest jeszcze tak zwana karta podatkowa. W tym wypadku wysokość ustala urząd skarbowy.

Warto przed podjęciem tej decyzji skonsultować się z osobą zajmująca się księgowością. Podpowie, która z tych opcji jest dla Ciebie i Twojej działalności najbardziej korzystna.

Na konie jeszcze jedna sprawa – ZUS. Osoby samozatrudnione są zobowiązane do opłacania składek ubezpieczeniowych (zdrowotnych, wypadkowych i emerytalnych). Są natomiast zwolnione od składek chorobowych. W teorii taki obowiązek pojawia się od pierwszego dnia pracy w taki sposób.

Warto jednak zaznaczyć, że jest możliwe uzyskanie zwolnienie z opłacania składek ubezpieczeniowych na okres 2 lat. Licząc oczywiście od początku powstania Twojej działalności. Gwarantem jest jej nieprzerwana działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here