siła kobiet w biznesie

Siła kobiet w biznesie – misja, emocjonalność, pasja

Nie ma potrzeby, byśmy w biznesie grały po męsku. Misja, pasja, powołanie i instynkty opiekuńcze sprawiają, że kobiece biznesy są oparte na międzyludzkich więzach, a kiedy odkryjemy w sobie siłę własnych pieniędzy, zarabianych w taki sposób, jaki sprawia nam najwięcej satysfakcji, chcemy dzielić się tajnikami z innymi, bo dostrzegamy jak wiele kobiet podcina sobie skrzydła.

„Każda z nas, zapalając w sobie światło prawdziwych, szczerych dążeń, ma wpływ na ludzi wokół i świat. Znacznie większy, niż sądzi, ponieważ wszyscy jesteśmy połączeni i oddziałujemy na siebie nawzajem.”

„Wiele kobiet na wysokich stanowiskach lub z sukcesem prowadzących własne firmy, wchodzi w rolę mentorek, ujawnia i rozwija swój opiekuńczy instynkt, pomagając młodszym, mniej doświadczonym pracownikom.” Faktycznie, tylko my kobiety potrafimy powiedzieć o nowym blogu lub portalu – to moje trzecie dziecko. To my zwracamy się do klientki – Kochanie i nie ma w tym krzty podlizywania się, jest życzliwość, wylewność, dobroć i miłość.

„Zwrócenie uwagi na potrzeby innych zależy przede wszystkim od poziomu rozwoju osobistego. Od tego, czy dana osoba wciąż jeszcze musi sobie i innym coś udowadniać, czy też uwolniła się już od własnych kompleksów i cudzych oczekiwań. Czy nadal opiera swoje poczucie własnej wartości na pozycji, prestiżu i dobrach materialnych, czy też odnalazła prawdziwą wartość w rozwoju i pomaganiu innym.”

O szkodliwej skromności, którą wpaja się dziewczynkom

Dziewczynkom zawsze powtarza się, że mają być skromne, ugodowe, nie kłócić się. Przez to trudno nam potem wejść w rolę liderki i mówić otwarcie – jestem najlepsza!

Jako dorosłe kobiety również rzadko słyszymy pod swoim adresem komplementy, raczej niedowierzanie:

„Docenianie kobiet? Za co? Za prace domowe? Za rodzenie i wychowywanie dzieci? Za trwanie przy mężu alkoholiku?”

Kobiety w biznesie mają niewątpliwy problem z pewnością siebie i odważnym negocjowaniem wysokich stawek, z zaniżonego poczucia własnej wartości najlepiej leczyć się w praktyce – pokonując kolejne trudności i osiągając kolejne sukcesy.

Emocjonalność kobiet – dobra czy zła?

„Powszechnie się uważa, że kobiety reagują emocjonalnie. Emocjonalność była dawniej traktowana jako wada, tymczasem wygląda na to, że w niektórych okolicznościach ta właściwość buduje przewagę kobiet nad mężczyznami.”

Moja pierwsza myśl – bzdura, to kobiety piszą opasłe maile, wspominając o swoich emocjach, jak im przykro, jak się poczuły, podczas, gdy ma to niewielkie znaczenie dla zawodowego projektu, jednak w dalszej części Autorki wyjaśniają – „Gwałtowna reakcja to akceptowana społecznie, mocna i czytelna informacja dla pracowników. Jej siła pokazuje, że zostały przekroczone dozwolone granice.”

Gdy ja, przy okazji współpracy z pewną firmą dopuściłam się wybuchu złości, a nawet telefonicznie wyraziłam swoje emocje, zagwarantowałam sobie wynagrodzenie i szacunek podczas dalszej współpracy. Mężczyźni mają tendencję do kiszenia w sobie emocji, nie okazują ich na bieżąco, a potem taka złość ma ujście w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Kobietom daje się przyzwolenie do bycia emocjonalnymi, mężczyzna musi być opoką, ale płaci za to wysoką cenę – on i jego najbliższe otoczenie.

Perfekcjonizm i wykazywanie się

U kobiet można zauważyć zmęczenie własnym perfekcjonizmem. Jak się okazuje, ma on swój początek w udowadnianiu, że nie jesteśmy gorsze, dlatego uczymy się pilnie, przynosimy świadectwo z czerwonym paskiem i nie dajemy sobie w późniejszym życiu zawodowym prawa do błędu, bo to by potwierdziło, że kobieta nie potrafi zrobić tego tak dobrze, jak… choćby mężczyzna:

„Kobiecie nie wolno popełnić błędu, ponieważ jej porażka stanowi potwierdzenie z góry przyjętego założenia, że nie da sobie rady. Aby uniknąć przykrości, kobieta wykazuje się na każdym kroku i nigdy nie odpuszcza.”

Kobieta w domu i w zespole to bardzo produktywny i niezawodny pracownik, jednak często przeciążony i uginający się pod naporem obowiązków.

Które cechy, Twoim zdaniem sprawiają, że kobiety w biznesie są wyjątkowe i mają niezwykłą siłę, a z których nie jesteś zadowolona?

Marta Szyszko

Na podstawie:

siła kobiet w biznesie

Comments

comments