szablony wordpress

Skąd pobierać profesjonalne szablony WordPress?

Jak sprawić, aby strona internetowa budziła dobre pierwsze wrażenie i przyciągała odbiorców do oferty? Co zrobić, gdy nie masz odpowiedniego budżetu, a Twoim marzeniem jest posiadanie pięknej strony internetowej?

Często na myśl o ponoszeniu dodatkowych kosztów rezygnujemy z naszego pomysłu graficznego odświeżenia strony czy sklepu internetowego. Kolejnym wytłumaczeniem może być fakt, że nie posiadamy umiejętności technicznych, aby samodzielnie podjąć się tej pracy.

W tym artykule chcę pokazać Ci trzy portale, dzięki którym wygląd strony internetowej będzie o wiele bardziej profesjonalny. I to bez zlecania prac agencji reklamowej. Inwestycja w zakup gotowego szablonu jest znacznie niższa, niż koszt usługi zaprojektowania i wdrożenia strony przez firmę się w tym specjalizującą.

Jestem pewien, że poświęcając swój czas, sama możesz odświeżyć wygląd strony www, a przy okazji nabędziesz nowe umiejętności.

Jesteś gotowa? Zatem zaczynamy.

Jednym z głównych powodów dlaczego firmy rozwijają się wolniej są zbyt duże koszty początkowe.

Sam tego doświadczyłem. Obserwuję również, jak rozwijają się firmy moich przyjaciół i klientów. Myślę, że nie założyłaś swojego biznesu po to, aby pracować jedynie na uregulowanie bieżących płatności i zobowiązań. Niestety, często tak właśnie jest na samym początku.

Przedsiębiorca otrzymujący dofinansowanie kupuje sprzęt. Następnie po wynajęciu lokalu ogłasza gotowość do wykonywania usług. Jednak ilość klientów jest zbyt mała, aby pokryć comiesięczne wydatki. Tymczasem Ty chcesz generować zyski. I tutaj rodzi się wiele problemów.

Zbyt wysokie koszty negatywnie wpływają na tempo rozwoju marki. Po prostu…

Nie zawsze jest możliwe, aby wpłynąć znacząco na zmniejszenie kosztów. Zadaję sobie z tego sprawę. Zachęcam jednak, aby przyjrzeć się bliżej swoim działaniom. Jeśli możesz zoptymalizować koszty bez utraty jakości, to skorzystaj z tej opcji.

Czym są gotowe szablony do CMS?

Istnieją portale, w których możesz kupić gotowe motywy graficzne stron internetowych. Przeglądając propozycje jedną po drugiej możesz dojść do wniosku, że są bardzo eleganckie i rozbudowane.

Autorami szablonów są specjaliści zajmujący się  na co dzień tworzeniem stron internetowych. W 95% autorami szablonów nie są Polacy. Oczywiście, zdarza się tak, że autorem danego motywu jest nasz rodak. Jednak taki przypadek zdecydowanie należy do mniejszości.  

Szablony posiadają wiele funkcjonalności, które możesz edytować

Fundamentalnym założeniem szablonu jest to, że każda osoba kupująca, będzie w stanie dostosować go do swoich potrzeb. A to dlatego, że motyw umożliwia edycję każdego pola, w którym znajduje się jakakolwiek treść. Masz 100% wpływ na umieszczenie dowolnego tekstu. Nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy programistycznej czy designerskiej. Wystarczy odrobina czasu, aby zrozumieć gdzie są miejsca edycji w panelu administratora.

50$ czy 3000 tysiące złotych?

Standardowy koszt wykonania strony internetowej przez fachowców wynosi trzy tysiące złotych. W ramach tejże usługi zalicza się:

 • opracowanie projektu graficznego,
 • wdrożenie projektu graficznego do systemu zarządzania treścią,
 • konsultacje i wsparcie.

Cena jaką podałem jest średnią, jaką można poznać na rynku. Nie jest ani za duża, ani za mała. Jednak w tej cenie mieści się wynagrodzenie dla specjalistów wykonujących dla Ciebie indywidualną stronę internetową.

50 dolarów. Oto największa kwota za jaką kupisz szablon do CMS. Po przeliczeniu na polską walutę to maksymalnie 250zł. Kupując szablon, otrzymujesz najczęściej:

 • pliki niezbędne do instalacji motywu do CMS,
 • wersje demonstracyjne z możliwością importu na swoją stronę,
 • dokumentację jak korzystać z szablonu,
 • licencję użytkowania.

Tak, ta korzyść wypływająca z niższej ceny jest znacząca. Nie wziąłem pod uwagę tylko jednego aspektu. Kupując szablon, musisz  własnoręcznie wypełnić go treścią, np.:

 • stworzyć odpowiedni układ strony głównej,
 • zintegrować własnoręcznie formularze kontaktowe,
 • umieścić niezbędne grafiki i zdjęcia.

Możesz nauczyć się tego samodzielnie. To bardzo łatwe. Natomiast, gdy zlecasz agencji usługę stworzenia strony, nie musisz poświęcać czasu na zagospodarowanie treścią. Oni zrobią to za Ciebie.

Dlaczego tworzyć stronę internetową opierając ją na gotowym szablonie?

Kupując gotowy szablon graficzny – oszczędzamy pieniądze. To główna korzyść. Jeśli Twój budżet jest zdecydowanie za mały, to rozważ zakup motywu.

Drugą widoczną korzyścią jest wielofunkcyjność.

Szablony są tworzone z myślą o większej grupie odbiorców, aby produkt mógł skutecznie na siebie zarabiać. Jest on na tyle uniwersalny, że można wykorzystać go do niemal każdej branży.

Wcześniej wspominałem o możliwościach edycji. Wielofunkcyjność motywu polega na tym, że możesz konfigurować i ustawiać treści w różnorodny sposób.

Portale, o których będę wspominał posiadają produkty dedykowane systemom takim jak:

 • WordPress,
 • PrestaShop,
 • Magento,
 • Drupal,
 • Shopify,
 • i inne.

Poznaj ThemeForest.net

themeforest-net (1)

To lider na rynku. ThemeForest.net jest portalem o bogatym asortymencie. Kilkadziesiąt tysięcy produktów dostępnych dla Ciebie na tym portalu w zupełności wystarczą, aby wypełnić cały Twój wieczór. Jestem przekonany, że wybierzesz motyw, z którego będziesz zadowolona.

Podczas przeglądania konkretnych motywów, pojawia się informacja o ich autorach. Jeśli chcesz zadać odpowiedniemu twórcy pytanie dotyczące działania szablonu, to możesz skorzystać z dwóch form kontaktu:

 • czat / forum,
 • bezpośredni kontakt mailowy.

Link: https://themeforest.net

Marka Envato.com posiada kilka innych portali (równie bardzo wartościowych), z których możesz skorzystać:

Poznaj TemplateMonster

template-monster

Jest portalem przetłumaczonym na język polski, co daje mu przewagę marki TemplateMonster nad ThemeForest. Gdy wejdziesz na stronę, możesz poruszać się po serwisie w języku polskim, co oznacza, że zdobędziesz więcej informacji.

Co ciekawe, to w związku z tłumaczeniem serwisu produkty są dostępne w polskiej walucie. Nie ma potrzeby przeliczać ceny z dolarów na PLN. TemplateMonster znacząco ułatwiło Ci przeglądanie szablonów.

Osobiście najczęściej korzystam z TemplateMonster, gdy wdrażamy sklepy internetowe do systemu PrestaShop i nigdy nie mieliśmy problemów z konfiguracją skórki.
Link: https://www.templatemonster.com/pl/

Poznaj EleghantThemes

eleghant-themes

Nie jest to zwykły portal z produktami do wielu CMS. EleghantThemes skoncentrował się tylko i wyłącznie na tworzeniu produktów do WordPressa. Nie posiadają tak wielkiej liczby produktów jak ThemeForest czy TemplateMonster. Moim zdaniem szczególnie warto pochwalić go za wtyczki.

Co posiada w swojej ofercie EleghantThemes?

 • 88 szablonów do WordPress’a
 • wtyczkę – edytor treści typu “przeciągnij i upuść”
 • wtyczkę do budowania bazy mailingowej
 • wtyczkę do social media

88 szablonów do WordPressa

Stanowi solidną podstawę, abyś mogła szybko podjąć decyzję i odnaleźć swój ulubiony motyw.

Przyznam szczerze, że szablony tworzone przez EleghantThemes są dość charakterystyczne. Odbiegają od standardów i jakości, jakie posiada TemplateMonster. Design motywów jest bardziej tradycyjny.

EleghantThemes posiada coś, czego nie posiada nikt inny na rynku. Jest to szablon Divi.

Dlaczego jest on niezastąpiony?

Motyw Divi jest stworzony po to, aby umożliwić edycję treści, jaką nie oferuje nikt inny. Oto kilka wiodących korzyści wynikających z użytkowania Divi:

 • edycje treści z bezpośrednim podglądem zmian,
 • edycja wyglądu na urządzeniach mobilnych,
 • bogate możliwości edycji (np. zmiany typografii czcionek, kolorystyki, marginesów między sekcjami, itp).

Chcesz zobaczyć czym jest szablon Divi? Kliknij tutaj: https://www.elegantthemes.com/gallery/divi/

Divi Builder – edytor treści typu “przeciągnij i upuść”

divi-builder

Muszę się teraz do czegoś przyznać. Bardzo często korzystam z wtyczki Divi Builder. Jest bardzo intuicyjna i umożliwia tworzenie różnych formatów treści.

Co przez to rozumiem?

W bardzo łatwy sposób ustawisz wiele kolumn na swojej podstronie. Dodanie trzech kolumn, wypełnienie właściwą treścią i dodanie obrazka do każdej kolumny, nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty.

Dzięki tej wtyczce będziesz w bardzo prosty sposób edytować treść.

Link: https://www.elegantthemes.com/

Bloom – buduj swoją bazę mailingową

bloom

Dlaczego warto zbierać adresy email czytelników?

Jeśli Twoi czytelnicy zaliczają się do grupy Twoich potencjalnych klientów, to uzyskujesz dodatkowy potencjał sprzedażowy. Użytkownik odwiedzający stronę powinien widzieć na niej wartość i sens powrotu. W związku z tym poprzez prowadzenie tzw. newslettera – Twoi czytelnicy będą z Tobą w stałym kontakcie. Natomiast Ty możesz wysyłać informacje np. o promocjach.

Chcesz poczytać więcej o wtyczce? Kliknij tutaj:  https://www.elegantthemes.com/plugins/bloom/

Monarch – wtyczka do integracji strony z social media

monarch

Dzięki tej wtyczce otrzymasz dodatkowe możliwości w promocji. Dlaczego? Każda udostępniona przez odbiorcę treść dociera do nowych użytkowników internetu, którzy mogą być zainteresowani Twoją ofertą.

Jakie funkcje posiada Monarch?

 • umieszczanie przycisków portali społecznościowych pod artykułem
 • wdrożenie przycisków facebookowych (lubię to, udostępnij)
 • wyświetlanie ikonek społecznościowych na brzegi ekranu

Chcesz poczytać więcej o wtyczce Monarch?

https://www.elegantthemes.com/plugins/monarch/

Na jakich zasadach funkcjonują licencje?

To dobre pytanie. Licencje użytkowania szablonów można bardzo łatwo wytłumaczyć.

Oto pierwsza rzecz, która jest warta zapamiętania. Płatność na powyższych trzech portalach jest wymagana tylko raz. Jeśli pobierzesz plik, to możesz korzystać z niego dożywotnio. Nie będzie blokowany, ani nie zostanie usunięty z Twojego systemu CMS.

Jeśli w artykule miałbym kierować się prawami do użytkowania, to sprawa wygląda nieco inaczej. Licencje na takich portalach jak ThemeForest, EleghantThemes czy TemplateMonster zezwalają na korzystanie z produktu na konkretnych zasadach, są np.

 • do osobistego korzystania (bez prawa do odsprzedaży),
 • do swobodnej dystrybucji (z prawem odsprzedaży)

Zachęcam do tego, aby już indywidualnie rozpatrywać, jaka licencja jest przypisana do danego produktu. Zawsze obok znajduje się wyjaśnienie i dłuższy opis konkretnej licencji.

Czy zawsze muszę płacić za szablon? Czy istnieją darmowe rozwiązania?

Zaprezentowane przeze mnie portale, dzięki którym odświeżysz graficzne swoją stronę, zawierają płatne produkty. Rekomenduję, abyś dokładnie przejrzała każdy interesujący Cię szablon – są wysokiej jakości.

Zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacje są różne. Czasami startujemy bez budżetu i jesteśmy zdani jedynie na własne siły. Co zatem zrobić, gdy nie możesz zainwestować ok. 300 zł na płatny szablon?

Skorzystaj z bezpłatnej bazy motywów WordPress

Otóż istnieją dwa sposoby na pobieranie bezpłatnych szablonów z sieci. Musisz jednak wiedzieć, że bezpłatne szablony są mniej dopracowane. Darmowe motywy WordPress zawierają również mniej funkcji do edycji treści.

Jeżeli administrujesz stronę w oparciu o WordPress’a, zapewne wiesz, że istnieje możliwość pobierania motywów bezpośrednio z panelu administratora. Jeśli nie chcesz logować się do panelu,aby przejrzeć bezpłatne motywy z repozytorium, to zachęcam Cię do przejścia na podstronę: https://pl.wordpress.org/themes/

Drugi sposób polega na odnalezieniu idealnej skórki przez wyszukiwarkę Google. Według mnie to ostateczność, ponieważ w procesie wyboru warto wziąć pod uwagę wiarygodność autora szablonu. Zadbaj o to, aby każdy plik był pobierany z zaufanej strony internetowej.

Spróbuj sama!

Zachęcam Cię do korzystania z gotowców. Produkty tworzone do sprzedaży globalnej są dopracowane niemal do najmniejszego szczegółu. Ich autorzy nie mogą narazić się na negatywne komentarze, dlatego tworzą produkty wysokiej jakości.

Jeśli uruchamiasz swój startup, nowy biznes, nie potrzebujesz porad ekspertów i chcesz redukować koszty, to koniecznie przejrzyj zamieszczone przeze mnie rozwiązania.

A może korzystasz już z gotowych szablonów? Jeśli masz jakiekolwiek pytanie związane z zakupem, napisz komentarz poniżej. Postaram się Ci pomóc.

Kamil Marczyński Convertio

Kamil Marczyński – Właściciel agencji interaktywnej Convertio.pl. Specjalizuje się w tworzeniu stron i sklepów internetowych, które są szczególnie zoptymalizowane pod kątem sprzedażowym. Kamil przeprowadza marketing dla małych i średnich firm. Aktywnie dzieli się swoją wiedzą na swoim blogu.

Comments

comments