„Sukces nie jest obowiązkowy”- inspiracje z książki „Coaching wart milion”

Kamila Rowińska w książce napisanej z Marcinem Kokoszką, który przyszedł na coaching, mając 23 lata i milion złotych długu, pisze, że zarówno, aby być milion na plusie, jak i na minusie, trzeba najpierw podjąć odważne działania. Działania, które są poza zasięgiem większości ludzi, zawodowo stawiających kroki pewnymi, utartymi ścieżkami. Pisze też, że mogła po prostu na pierwszej sesji dać klientowi ten milion, ale za chwilę przyszedłby z większymi kłopotami finansowymi, bo nic się nie zmieni, jeśli nie zmienimy schematu myślenia, który doprowadził nas do tego miejsca, w którym jesteśmy. Jakie inspiracje wyciągnęłam dla siebie z tej książki?

Ustawiasz się po sprawdzone rozwiązania czy przekraczasz własne ograniczenia?

Tylko bezpieczne rozwiązania nie budzą sprzeciwu ani oporu:

„Jeśli bowiem masz pomysł na biznes, co do którego wszyscy Twoi znajomi i rodzina mają przekonanie, że jest świetnym wyborem, to musisz wiedzieć, że nie jest on zbyt innowacyjny.” Kamila Rowińska

Kiedy inni poklepują cię po ramieniu, gdy informujesz ich o swoim pomyśle na biznes, nie licz, że odkryjesz coś innowacyjnego. Korzystając z bezpiecznych rozwiązań, nie wyjdziesz poza ich obręb. Samo decydowanie się na biznes może wzbudzać w otoczeniu wiele dezaprobaty. Takie zajęcie często traktowane jest jako nie dość poważne, ryzykowne, mało ambitne albo jako wieczne wakacje. Kiedy wreszcie weźmiesz się do NORMALNEJ pracy? Każdy mógłby coś tam sobie pisać i publikować. To fakt, ale nie każdy zacznie na tym zarabiać.  Najpierw trzeba dać wartość klientom. Od tego, jak duża będzie ta wartość, zależą twoje zarobki, a więc od tego, jak bardzo się zaangażujesz i jak wiele będziesz gotowy z siebie dać.

„Często spotykam młodych ludzi, którzy od razu chcieliby mieć WSZYSTKO podane na tacy. Nie są gotowi do poświęceń, wytężonej nauki, rezygnacji z imprez, pracy w kuchni, być może poniżej swoich ambicji, ale jednak gwarantującej jakiekolwiek pieniądze. Zapatrzeni w instagramowe i youtubowe sukcesy myślą, że wystarczy nagrać kilkadziesiąt filmów, aby pojawił się „fejm, hajs i współpraca z markami”. Tymczasem ci, którzy dziś czerpią profity ze swojej działalności, pracowali na nią latami, wystawiając się na próby, których reszta nie chciała przejść.” Kamila Rowińska

Początki biznesu z reguły są podobne, ale od ciebie zależy, gdzie postawisz górną granicę

Każdy przedsiębiorca, który dziś spełnia swoje marzenia-o czasie dla dzieci, wolnych weekendach, zdrowym odżywianiu, o przelewie, który daje poczucie bezpieczeństwa na kolejne miesiące, kiedyś martwił się o płynność finansową.

„Codziennie pracuję z przedsiębiorcami i widzę ich pracę od podszewki. Wiem, jaką cenę zapłacili za swoje aktualne pozycje. Widzę, jak wiele pracy ich to kosztowało. Obserwuję ich potknięcia i to, jak powstają z kolan. (…) Teraz stać ich na wiele zachcianek, są bezpieczni finansowo, realizują swoje marzenia, wybierają projekty, w które chcą się zaangażować, jednak nie zawsze tak było.” Kamila Rowińska

Twoje cele są odzwierciedleniem tego, na co, w swoim mniemaniu zasługujesz

To, czy piszesz tekst za 3 zł, 30 zł, a może 300 zł wypływa od ciebie. To, co staje się twoim celem i priorytetem-wypływa od ciebie. Oczywiście nie ma nic złego w tym, by zacząć od tego, co jest pod ręką, a potem szukać lepiej płatnych, bardziej rozwojowych zleceń. Błędem jest, gdy poprzestajesz na minimum swoich możliwości. Jeśli ty nie zrobisz nic dodatkowo, nic dodatkowo się nie zadzieje.

„Czy to obowiązkowe? Nie, sukces też nie jest obowiązkowy.” Kamila Rowińska

Takie odważne decyzje, jak zarobienie czy stracenie pierwszego miliona, mogą onieśmielać. Ale mogą też zmotywować, by sięgnąć po więcej, w biznesie i w życiu.

Najnowsza książka Kamili Rowińskiej i Marcina Kokoszki dostępna jest w przedsprzedaży, wysyłka zaplanowana jest na 4 lutego, kliknij w okładkę, aby przejść do sklepu i zamówić swój egzemplarz:

coaching wart milion

Marta Szyszko

Comments

comments