top 5 pułapek pracy w domu

Top 5 pułapek pracy w domu

Nie jest rozwiązaniem idealnym, ale z pewnością ekonomicznym. Nie kupujemy biletu, nie tłoczymy się w korkach, a jak mamy dzieci, nie musimy czekać nie wiadomo na co, by wznowić aktywność zawodową. Jakie pułapki wiążą się z pracą w domu? I jak sobie z nimi radzić?

Jestem w domu, więc sprzątam, gotuję i prasuję

Jeśli dom jestem miejscem Twojej pracy, nie powinnaś iść na żywioł i zajmować się wszystkim, co wpadnie Ci w oczy i w ręce – pakowaniem zmywarki, mieszaniem zupy i naprawianiem zlewu. Ustal priorytety zawodowe, a prace domowe zostaw sobie na później lub zabierz się za nie wieczorem wspólnie z mężem. Z tej listy zostawiłam sobie gotowanie obiadu, grzech nie skorzystać z możliwości przygotowania świeżego, zbilansowanego posiłku, który przekłada się na samopoczucie i tym samym efektywność pracy.

Samotność i rutyna

Z jednej strony w domu czujesz się swobodnie i bezpiecznie, z drugiej, no właśnie, czy oby nie za bardzo? Przebywanie wciąż w jednym miejscu, w tych samych kapciach może zablokować twoją kreatywność, dlatego raz na jakiś czas pozwól sobie na pracę w kawiarni. Mi w zupełności wystarczy ucieczka z pieleszy raz na tydzień. Widzę ludzi, obserwuję przyrodę, tętniące życie miasta, nie czuję się no lifem. Więcej pomysłów tu: http://kobietawe-biznesie.pl/co-robic-gdy-brakuje-natchnienia/

Spadki motywacji

Wbrew pozorom praca w domu nie musi oznaczać chodzenia w piżamie do południa, by zarywać nockę i oddawać zlecenia za pięć dwunasta. Określ porę, w której jesteś najbardziej produktywna, może masz osobowość skowronka, a może sowy? Nie zmuszaj się do czegoś, bo tak przeczytałaś w poradniku, próbuj różnych możliwości. Jeśli to właśnie w piżamie osiągasz najlepsze rezultaty- why not?

Bałagan

Diabeł tkwi w szczegółach. Nikt nie lubi przebywać w zagraconej przestrzeni, po przeprowadzce do nowego mieszkania, które częściowo jest nieumeblowane, dostałam prawdziwego zastrzyku pomysłów i motywacji do pracy, nie mówiąc już o pozytywnym nastawieniu. Przeznacz określone pory na gruntowne porządki (możesz to robić po pracy lub w przerwie po wzmożonym wysiłku intelektualnym), staraj się utrzymać czystość na co dzień. Mnie bardzo dołuje praca z chrupkami kukurydzianymi skrzypiącymi pod stopami.

Rozpraszacze

Do moich głównych należą dzieci, nie jest łatwo pracować z jednym okiem na laptopie, z drugim nastawionym na ciągłe odrywanie się od pracy. Czekam na ten dzień, gdy placówki oświatowe odciążą mnie choćby w niepełnym wymiarze godzin, a odporność moich dzieci będzie niezawodna. Dodam, że dzieci są już w takim wieku, że angażują się we wspólną zabawę, moja rola polega na łagodzeniu sporów i odpowiadaniu na potrzeby. Wytrzymuję to, bo na studiach miałam trening w postaci praktyk przedszkolnych, moje ucho nie rejestruje dziecięcego hałasu, już bardziej niepokojąca jest cisza.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments