pojęcia które musisz znac

Tworzenie strony internetowej – top pojęcia, które musisz znać

Tworzenie strony internetowej zacznij od podciągnięcia się z informatycznego słowniczka, bo żonglerka tymi pojęciami raczej cię nie ominie. Wy pytacie o pojęcia pojawiające się się w artykułach, ja odpowiadam po kobiecemu. 

Tworzenie strony internetowej – jakie pojęcia musisz znać, nim się za to weźmiesz?

DOMENA

Domena to nazwa Twojej strony. Jeśli płacisz za jej unikalność może mieć priorytetową końcówkę, jak na przykład:

com

pl

com.pl

Te popularne domeny jednocześnie są najdroższe. W zależności od firmy, w której wykupujesz domenę, możesz zdecydować się na tańszy wariant, np. wybierając końcówkę net do prowadzenia regionalnej strony. Sprawdzając oferty, zwróć uwagę czy cena zmienia się po roku, bo niektóre firmy oferują preferencyjne warunki tylko na początku współpracy. Nie daj też naciąć się na tak zwaną lojalnościówkę (płacenie za rok z góry za wcześniejsze zerwanie umowy), uważnie czytaj regulamin. Poza końcówką ważna jest chwytliwa nazwa, tu musisz pokusić się o kreatywność, bo najbardziej oczywiste domeny są już zajęte.

SERWER i HOSTING

Serwer i hosting to inaczej przestrzeń w Internecie, którą wynajmujesz, by dodawać artykuły, filmy i zdjęcia. Hosting odpowiada za dobre połączenie serwera z Internetem. Sprawdź, czy dostęp do sieci w oferowanej usłudze jest nieograniczony, bo może się okazać, że wyczerpiesz limit przed upływem roku. Nie warto oszczędzać na hosterze, bo ten profesjonalny będzie dodatkowo dbał o popularność twojej strony w wyszukiwarce Google (czyli pozycjonowanie).

BACK UP BAZY DANYCH

Back up bazy danych to będzie pierwsza rzecz o jaką zapyta informatyk w razie jakichkolwiek problemów technicznych. Warto ją zrobić, żeby miesiące, a nawet lata twojej pracy nie przepadły bezpowrotnie. Ja na przykład miałam okazję się o tym niedawno przekonać, gdy szablon WordPressa zawiesił mi całego bloga.

SZABLON vel SKÓRKA

Możesz wynająć grafika i programistę, którzy stworzą niepowtarzalny layout twojej strony albo korzystać z darmowych szablonów, dostępnych na WordPressie. Pamiętaj, by zawsze aktualizować WordPressa, nim nagrasz nowoczesną skórkę, żeby system się nie zawiesił i nie wywołał szkód. Skórki dostępne na WordPress.org są naprawdę piękne i zaawansowane, nie brakuje im niczego, jeśli porównać ze stroną zaprojektowaną przez grafika za krocie.

W centrach blogowych, takich jak onetowski blog.pl, wordpress.com lub blogspot, możesz założyć blog na darmowej domenie i dopasować szablon do swoich potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie, by od tego zacząć swoją przygodę z blogowaniem, przede wszystkim dlatego, że to nic nie kosztuje, i będziesz mogła obiektywnie ocenić swoje zaangażowanie. Zwróć uwagę czy twój blog nie będzie obwieszony cudzymi reklamami w ramach korzystania z tej usługi i czy będziesz miała możliwość dodawania reklam.

Czy są jakieś pojęcia, które podczas rozmowy z informatykiem wywołują nieodparte wrażenie, że pochodzicie z dwóch różnych planet?

Marta Szyszko

Comments

comments