rawpixel-645286-unsplash

Ubezpieczenie pojazdu w leasingu – jak to działa

Przedsiębiorcy coraz chętniej biorą pojazdy dla swoich firm w leasing. Warto pamiętać, że atrakcyjna forma finansowania wiąże się z wymogiem ubezpieczenia pojazdu. Nie wystarczy przy tym sama polisa OC. Konieczne okaże się wykupienie pełnego pakietu ochrony.

Co powinno wchodzić w zakres ubezpieczenia leasingowanego pojazdu?

Wśród zapisów umowy leasingowej można znaleźć wymóg ubezpieczenia finansowanego pojazdu. Musi ono obejmować ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), następstw nieszczęśliwych wypadków (NW) oraz ubezpieczenia Auto Casco (AC). Z czego wynika konieczność wykupienia polis o tak rozległym zakresie ochrony? Pełny pakiet OC+AC ma zabezpieczyć przedmiot leasingu przed stratą bądź zniszczeniem. Ubezpieczenie chroni zatem obie strony umowy leasingowej. Leasingodawca uniknie dzięki niemu ewentualnych problemów z uzyskaniem odszkodowania od użytkownika za uszkodzenie leasingowanego przedmiotu, a leasingobiorca nie poniesie dodatkowych kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu. Ponadto normą okazuje się wymaganie stałej sumy ubezpieczenia AC w czasie trwania umowy. Decydując się na leasing ciągników siodłowych, naczep, samochodów dostawczych i ciężarowych warto wiedzieć, że firma leasingowa, będąca właścicielem pojazdu, ma prawo dyktować warunki jego ubezpieczenia.

Wykupienie ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingowej

Przedsiębiorstwa leasingowe zazwyczaj współpracują z konkretnymi ubezpieczycielami. Negocjują z nimi ogólne warunki umowy – w tym atrakcyjne stawki i promocje niedostępne dla indywidualnych klientów. W wypadku ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingowej ewentualna szkoda nie powoduje utraty wypracowanych zniżek. Oznacza to, że nie jest zaliczona na konto klienta, lecz leasingodawcy. Leasingobiorca może zatem zawrzeć umowę ubezpieczenia razem z umową leasingu. Wówczas uda się załatwić kilka formalności jednocześnie. Płatność za ubezpieczenie można rozłożyć na raty albo wliczyć ją w tzw. czynsz leasingowy.

Indywidualne wykupienie ubezpieczenia leasingowanego pojazdu

Leasingodawcy wydają zgody na ubezpieczenie pojazdów we własnym zakresie przez klientów. Wymagają jednak pisemnej oferty ubezpieczenia od innego ubezpieczyciela niż ten zaproponowany przez firmę. Jeśli z jakiegoś względu korzystniejsze okaże się samodzielne wyszukanie pakietu OC/NW + AC, można zdecydować się na takie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że przy indywidualnie wykupionej polisie leasingodawca będzie wymagał opłacenia rocznej składki z góry.

Sposób płacenia składek przy zakupieniu ubezpieczenia razem z zawarciem umowy leasingu

W przypadku skorzystania z pakietu ochrony pojazdu zaproponowanego przez firmę leasingową istnieją różne możliwości opłacenia składek ubezpieczeniowych. Wspomnianą składkę uda się zapłacić wraz z opłatą wstępną warunkującą uruchomienie umowy. Warto wiedzieć, że składka ubezpieczeniowa może być też refakturowana, co oznacza, że polisę opłaca firma leasingowa, obciążając swojego klienta kosztami później. Zwykle płatność dzieli się na raty – dwie albo cztery. Dla leasingobiorców jest też dostępne inne rozwiązanie – wliczenie składki ubezpieczeniowej do miesięcznej raty leasingu.

Leasingowany pojazd można ubezpieczyć we własnym zakresie albo skorzystać z propozycji firmy leasingowej. Drugie rozwiązanie ogranicza formalności związane z pozyskaniem pojazdu do swojego przedsiębiorstwa. Pozwala też skorzystać z atrakcyjnych stawek wynegocjowanych przez leasingodawcę. Warto pamiętać, że to firma leasingowa jako właściciel pojazdu jest uprawniona do otrzymania odszkodowania, a użytkownik pojazdu nie traci wypracowanych zniżek w związku z ewentualną szkodą.

Comments

comments