Ze względu na to, że coraz popularniejsza staje się praca zdalna warto jest zwrócić uwagę na to, jak prawo ustosunkowuje się do pracownic, które w taki sposób zarobkują, a przygotowują się do wejścia w rolę matki. Przez to, że jest to jeszcze sfera prawa pracy, która jeszcze nie jest w pełni pokryta przez przepisy ustawy wiele kwestii pozostaje dla przyszłych mam owiana tajemnicą. Pora odpowiedzieć na pytania, które mogą się Wam nasunąć, jeśli planujecie zajść w ciążę.

Ciążą i praca w zdalna – co trzeba wiedzieć

Mimo, iż dopiero w dobie pandemii COVID-19 forma zdalnego świadczenia obowiązków służbowych staje się coraz bardziej powszechna, nie oznacza to, że już przedtem pracodawcy jej nie oferowali. Wiele zawodów dla tak zwanych freelancerów, na przykład grafik komputerowy, czy programista już od dawna mogła być związana ze świadczeniem takich usług z dala miejsca zatrudnienia. Z takim sposobem pracy wiąże się sporo plusów. Szczególnie są one istotne dla przyszłych matek, które ze względu na swój szczególny stan wolałyby pewnie pozostać w domu, ale nie chcą pozostawać bezczynne zawodowo.

Pracodawcy wydają się coraz bardziej działać z korzyścią dla pracownika, jeśli chodzi o możliwości zarobkowania. Serwis LinkedIn przewiduje, że w niedalekiej przyszłości będzie umożliwiał wpisanie sobie do naszego wirtualnego CV – poza faktycznym doświadczeniem zawodowym – dodatkowych danych dotyczących naszych referencji jako…rodzica. Pozycje takie jak mama na pełen etat niedługo przestaną być wręcz memicznym żartem, a staną się sposobem na poszerzenie sieci zawodowych i profesjonalnych kontaktów. Przekazanie takich danych dla potencjalnych pracodawców jest świetnym sposobem, by racjonalnie wytłumaczyć przerwę w życiu zawodowym, czy określić ilość czasu w jakim możemy realizować się w pracy. Propozycje zmian pojawiły się wraz z zarzutami o seksizm portalu oraz dostępnych tam ofert. W ten sposób jest szansa na to, że świeżo upieczone matki będą miały większe szanse na znalezienie pracy w najbardziej odpowiadającym im wymiarze i formie. Chodzi tu także o możliwości, które wiążą się z coraz lepszą recepcją zdalnego zatrudnienia.

Praca w czasie urlopu macierzyńskiego

Czy w czasie trwania urlopu macierzyńskiego można pracować? Jak najbardziej! Jeśli zdecydujemy się na to, by w trakcie jego trwania połączyć czas oczekiwania z pracą zdalną, to nie ma przeciwwskazań, które by nam to uniemożliwiały. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że świadczenie takich obowiązków w formie home-office nie wiąże się z ujemnymi skutkami dla przyszłej mamy. Konieczne jest jednak, by wziąć pod uwagę rodzaj urlopu na jakim aktualnie przebywamy. Niemniej jednak połączenie pracy zdalnej z macierzyńskim nie powinno skutkować zakończeniem wolnego, czy też uszczupleniem, bądź wstrzymaniem przysługującego nam zasiłku.

Kluczową kwestią jest tu podkreślenie, że także charakter zatrudnienia gra tu istotną rolę. W trakcie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego (mam tu na myśli jego pierwszych 20 tygodni) młode mamy nie mogą podejmować umowy o pracę. Jest to niezależne od tego, czy to nowy pracodawca, czy też obecny. Nie ma jednak żadnych obwarowań, które dotyczą zarobkowania w formie umowy o dzieło lub zlecenia. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by nasz przyszły (lub obecny) pracodawca umożliwił nam wykonywanie naszych obowiązków w naszym „domowym biurze”.

W związku z regulacjami kodeksu pracy mamy więc opcję rozpoczęcia pracy w ramach umowy cywilnoprawnej. Co istotne – zatrudnienie w takiej formie można podjąć nie tylko u nowego pracodawcy, ale także ubiegać się o nie u tego, u którego pracujemy obecnie. Trzeba jednak pamiętać, ze jedynie umowa o dzieło i umowa zlecenie nie wywołują negatywnych skutków związanych z uszczupleniem świadczenia lub cofnięciem go.

Jeśli jednak chcemy podjąć nowe wyzwania i zostać swoją własną szefową, to nic nie stoi nam na przeszkodzie. Założenie firmy świadczącej usługi dla wielu klientów także jest jedną z alternatyw. Również w takim scenariuszu nie tracimy urlopu, ani zasiłku. Co więcej – mamy na macierzyńskim opłacają wyłącznie składkę zdrowotną, podatek dochodowy i VAT. Opłaca się być mamą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here