Wcale nie musisz być wygadana, przebojowa i hałaśliwa, by odnieść sukces – o sile introwersji

Wycieczka klasowa w liceum, odłączam się od grupy z koleżanką ze szkolnej ławki, chwilę rozmawiamy, po czym zagłębiam się w swoich myślach, obserwuję mgliste pejzaże, może coś analizuję, wdycham rześkie powietrze. Zapada krępująca cisza, wtedy dowiaduję się, że lepiej, jeśli będę gadatliwa, zagłuszę melancholię, oderwę się od wewnętrznego świata, by spełniać społeczne oczekiwania, które są jednoznaczne – masz być przebojowa, wygadana, rozpychać się łokciami, wtedy odniesiesz sukces. Wtedy będziesz akceptowana.

Przerywam ciszę wbrew sobie, choć czuję potrzebę spokoju, obserwacji. Koleżanka wyraźnie rozluźnia się, gdy kontynuujemy rozmowę o niczym, co męczy mnie i dusi, ale milczenie nie jest normalne, gdy przebywasz w czyimś towarzystwie. Na szkolnej wycieczce nie ma też miejsca na samotność.

„We współczesnej kulturze przypisuje się duże znaczenie pozytywnemu myśleniu, co staje się przytłaczające. Idei społeczeństwa według ekstrawertyków brakuje wielu elementów, takich jak przestrzeń dla tego, co wewnętrzne, wartość subiektywnych doświadczeń, poszanowanie ciszy, odosobnienia i refleksji. Z perspektywy kultury ekstrawertycznej introwersja stanowi deficyt – coś, z czym raczej należy walczyć, a nie coś, co należy cenić, chwalić czy akceptować. Tak przynajmniej było do tej pory.”

Jeśli tak jak ja należysz do osób z przewagą cech introwertycznych,  pewnie wielokrotnie zmuszałaś się do bycia towarzyską, otwartą, do uczestniczenia w przeludnionych przyjęciach, by nie wzbudzać podejrzeń, dopasować się czy zyskać akceptację. Już nie musisz tego robić, bo atmosfera coraz większej tolerancji dla introwertyzmu oraz wiedza na temat tego splotu cech osobowości pozwala w zgodzie z sobą, korzystać z indywidualnego potencjału.

Czy jesteś introwertyczką?

„Jeśli jesteś introwertykiem o wysokiej wrażliwości zapewne nie znosisz płytkich rozmów o „niczym”, uważasz je za drażniące (i wyczerpujące). Lubisz być kreatywny i jesteś wrażliwy na informacje płynące z twojego wnętrza, czyli na intuicję, (…) prawdopodobnie preferujesz dyskusje o prawdziwych „problemach”. Znajdujesz szczególne upodobanie w rozmowach w cztery oczy, podczas których masz ten komfort, że możesz bez pośpiechu zagłębić się w poruszane kwestie.”

Ponadto:

  • Preferujesz samotność, ciszę, przestrzeń
  • Stresują cię zatłoczone miejsca, presja na nieustanne prowadzenie rozmowy
  • Energię czerpiesz z kontemplacji, a tłok i hałas obniżają twój poziom energii
  • Analizujesz sytuacje, zdarzenia, zachowania
  • Wolisz obserwować, zamiast stanąć w centrum wydarzeń i zainteresowania
  • Potrzebujesz czasu na przemyślenia, nie strzelasz słowami jak z karabinu

Nie wstydź się tego, jaka jesteś, zacznij czerpać korzyści ze swoich mocnych stron

Co dobrego może wyniknąć z zamiłowania do snucia przemyśleń, skłonności do kontemplacji, artystycznych zapędów? Przekucie tych oryginalnych i często niezrozumiałych cech w swoją siłę, na przykład biznes oparty na kreatywności. Dogłębne przemyślenie tematu, całkowita koncentracja na jednym zadaniu to skarb w świecie nastawionym na niską cenę, płytkie przekazy, szybkość wykonania, za którymi nie stoją jakość i unikalność.

„Żyjemy pospiesznie i w szalonym tempie. Nie mamy czasu na spokój, ciszę i kontemplację. Oczekuje się od nas, że będziemy szybko pracować, szybko jeść i mało spać. (…) Nie musisz już więcej przepraszać za odrzucanie większości (lub wszystkich) zaproszeń na spotkania towarzyskie. Nie musisz czuć wyrzutów sumienia, jeśli wolisz pobyć sam. Nie musisz czuć poczucia winy z tego powodu, że jesteś zamyślony czy refleksyjny. Bądź dumny z tego, że jesteś introwertykiem!”

Marta Szyszko

Na podstawie:

gwp.pl

gwp.pl

Comments

comments