apple-1282241_1920

Co wspiera twoją sprawczość w biznesie?

Kontrolowanie działań, nie efektów

Nie zawsze możesz kontrolować efekty swoich działań, ale zawsze możesz decydować o działaniach. Rób to, co ciebie należy, nawet jeśli nie masz jeszcze zwrotu lub rezultaty nie spełniają twoich początkowych oczekiwań. Może nie każdy twój wysiłek przyniesie zysk, ale nie będzie żadnego zysku bez wysiłku.

Nic tak nie utwierdza cię w poczuciu sprawczości, jak trafne przewidywanie osiąganych rezultatów i realizowane założonych celów. Najlepiej gdy rzeczywistość przerasta oczekiwania. Każdy by tak chciał, ale to przywilej osób, które od dłuższego czasu pracują na swoją pozycję. Możesz przewidzieć liczbę odsłon, gdy masz zaangażowaną społeczność i zagwarantować pewne minimum klientom. Jeśli znasz swoich odbiorców, wiesz, które tematy to pewniki. Doświadczasz pewnej logicznej zależności. Jeśli uczciwie wykonasz swoją pracę, będziesz mieć spodziewane owoce.

Danie  sobie przyzwolenia, by być na początku drogi

Pozycję buduje się jakością i regularnością, bo to rodzi zaufanie. To, co robiłaś wcześniej, jest dla odbiorców sygnałem, czy warto znów poświęcić ci czas. Drugorzędne znaczenie ma, czy podejmujesz temat, który już inni podjęli, jeśli czytelnik jest ciekaw twojego spojrzenia. To nie szkodzi, jeśli inni podejmują podobną tematykę, ważne jest, jak ty to robisz. Najlepszym sposobem na budowanie wiarygodności jest publikowanie wartościowych treści. Jeśli to będzie prawdziwa petarda, inni znajdą sposób, by do tego dotrzeć i zaczną polecać innym. Wbrew pozorom nie jest to tak proste, wiele stron publikuje przeciętne treści zbyt często, by ktoś się nimi zainteresował.

Ważne jest doskonalenie umiejętności. Na początku cały wysiłek, jaki w coś wkładamy, przynosi taki efekt, jak czyjś szkic, bo przykładowo ktoś inny zaczął wcześniej, wie więcej. Uczciwie przyjmuj te stawki, na jakie wycenia cię rynek. Zamiast przyglądać się cudzym sukcesom, miej odwagę pracować na własne, nawet jeśli jesteś dopiero na początku drogi.

Wcześniejsze sukcesy

Powtarzaj to, co się udało:

„Jeśli kiedykolwiek uzyskałeś pomyślny rezultat, możesz go odtworzyć, podejmując te same co wówczas działania.” Tony Robbins

Sukces rodzi sukces, gdy raz ci się coś udało, wierzysz, że to powtórzysz i masz odwagę sięgać po jeszcze więcej. Niejeden raz kusiło mnie, by zrezygnować z któregoś z blogów. Tym, co mnie powstrzymywało, nie było nawet to, że skupienie się na dwóch, okazałoby się głupią strategią, być może nie. Powstrzymało mnie to, że nie chcę opuścić czytelników. Ograniczyłam liczbę wpisów tygodniowo z dwóch do jednego, by bardziej się na nich skoncentrować. Mimo to czasem nie byłam pewna, czy się wyrobię z napisaniem artykułów i realizacją swojej strategii na blogi. Nie chciałam, żeby ilość artykułów odbiła się negatywnie na jakości. Zdarzało mi się kończyć w niedzielę wieczorem, by od poniedziałku mieć nowe posty. Nagle okazywało się, że artykuł pisany w ostatniej chwili, był się największym hitem w social media. Przekonałam się, że mogę pisać późnym wieczorem i osiągnąć swój cel. Co zatem mnie powstrzyma, jeśli następnym razem przystąpię do tego wcześniej, mając więcej energii? Skoro potrafię prowadzić dochodowe blogi, to co jeszcze by mi się udało?

„Sukces rodzi bowiem sukces i stwarza coraz więcej sukcesów, a każde zwycięstwo pobudza wiarę i stanowi punkt wyjścia do osiągnięć na jeszcze większą skalę.” Tony Robbins

Realizacja planu, mimo że nie wiesz wszystkiego

Nie musisz uczyć się projektowania stron, by mieć własną stronę internetową. Nie musisz poznać wszystkich szczegółów technicznych, by stworzyć landing page, e-booka. Ważniejsze jest, czy masz do przekazania treść, za którą inni będą gotowi zapłacić. Skup się na swojej działce, a inne zadania zlecaj, by nie tracić czasu i energii.

„Czas jest jedną z tych rzeczy, których nikt nie może dla ciebie stworzyć. Jednak wszyscy ludzie sukcesu potrafią go oszczędzać. Wyciągają esencję z każdej sytuacji, biorą tylko to, co im potrzebne, i nie zatrzymują się nad resztą.” Tony Robbins

„Niekoniecznie trzeba wszystko rozumieć, by ze wszystkiego korzystać. Ludzie sukcesu (…) uważają, że nie muszą wiedzieć o czymś wszystkiego, aby móc z tego korzystać. Potrafią używać tego, co im potrzebne, i nie mają ochoty obarczać swojego umysłu wszystkimi szczegółami. Tony Robbins

„Możesz cały swój czas strawić na studiowaniu korzeni lub możesz nauczyć się zrywać owoce.” Tony Robbins

Niektórzy tak długo się przygotowują, że zapominają przejść do działania. Nie sztuką w głowie być perfekcjonistą. Liczy się to, co robisz i jakie masz rezultaty.

Dawanie sobie prawa do trudnych momentów

„Nikt nie zwycięża stale.” Tony Robbins

Czasem wydaje nam się, że możemy zrobić więcej, a potem zdarzają się nieprzewidziane okoliczności, przeziębienie własne lub dziecka i plan się sypie. Dlatego lepiej zostawić sobie zapas czasu, w produktywnych chwilach tworzyć wpisy na zapas i zostawić w szkicowniku gotowe do publikacji, robić zdjęcia na zapas, jeśli będziesz jakiś czas uziemiona, oszczędzać, by mieć poduszkę finansową. Wtedy w gorszej chwili nie porzucisz swojego biznesu, skorzystasz z zaplecza. Nieustanny finansowy nóż na gardle, niewyrabianie się z planami, szybko może cię zniechęcić do biznesu. Lepiej pracować mniej, ale z większym zaangażowaniem i za lepsze stawki. Pozwól sobie na chwilową nieobecność, jeśli to konieczne. Planuj realistyczne cele. Nie wymagaj od siebie zbyt dużych efektów, zbyt szybko. Nie ma nic gorszego niż myślenie: jeśli to nie wyjdzie tak, jak zaplanowałam, to koniec.

„Nieustanne zmierzanie do jednego celu-oto tajemnica sukcesu.” Tony Robbins

Czy możesz wszystko? Z pewnością nie, masz pewne ograniczenia, a nawet jeśli możesz wiele, to nie od razu.

„Jeśli masz niewiele ponad metr pięćdziesiąt wzrostu, bez sensu jest postanawiać, że w przyszłym roku pobijesz rekord NBA w rzutach do kosza. Niezależnie od twoich starań nie osiągniesz tego (chyba żebyś skakał na szczudłach). Co ważniejsze, wycofasz energię ze spraw, w których byłaby może bardziej przydatna. Kiedy jednak cele formułowane są rozsądnie, wówczas nic ich nie ogranicza. (…) Musisz ruszyć drogą prowadzącą do celu i stale się jej trzymać. Jego osiągnięcia nie możesz uzależniać od innych ludzi. Twój cel musi dotyczyć spraw, na które masz bezpośredni wpływ.” Tony Robbins

Marta Szyszko

Cytaty z:

okladka_Nasza_moc_bez_granic_duza

Comments

comments