Zmniejsz rachunki, czyli jak zaoszczędzić na energii elektrycznej

Zmniejsz rachunki, czyli jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Rosnące ceny jedzenia, paliw, wody i wreszcie prądu, sprawiają, że zaczynamy szukać oszczędności  dosłownie wszędzie. Ograniczamy wyjazdy i drobne przyjemności, zapominając o najłatwiejszym rozwiązaniu – oszczędności na mediach. O ile nie mamy wpływu na ceny paliw do samochodu, nie możemy też sprawić, że chleb będzie w niższej cenie, o tyle możemy, bez straty jakiejkolwiek jakości, zmniejszyć rachunki za prąd. Jak to możliwe?

Różne taryfy od różnych dostawców

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że każdy w dostawców energii, czy to wielki, czy lokalny, posiada w swej ofercie różne taryfy prądu. Jedne z nich zakładają, że prąd nocą, od 22 do 6 rano jest tańszy niż w ciągu dnia. Inne z kolei, że prąd między 18 a 22 jest najdroższy. Nieraz nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tkwimy w fatalnej taryfie. Jeśli np. pracujemy od 8 do 16, to właśnie pomiędzy 18 a 22 korzystamy z domowego prądu najintensywniej. Robimy pranie, zmywamy, oglądamy coś, jeszcze pracujemy na komputerze i po prostu mamy zapalone światło. Dlatego, jeśli nasza taryfa zakłada, że w tych godzinach zapłacimy najwięcej, to bardzo niekorzystna oferta. Już na samej zmianie taryfy sporo możemy zyskać. Jeśli nie jesteście świadomi, z jakiej taryfy korzystacie, wystarczy dokładnie przyjrzeć się rachunkowi bądź zadzwonić na infolinie swojego dostawcy.

Energia dla domu w niższej cenie

Na nasz rachunek za prąd wpływa wiele czynników, nie tylko taryfy, z których przynajmniej kilka określają sami dostawcy. Ostateczna cena nie jest związana z kosztem dostarczenia energii z elektrowni pod nasz dach, tylko z abonamentu, jaki ustaliła firma. To kolejny ważny aspekt rachunków za prąd. Uważne przyjrzenie się im da pełen obraz tego, za co tak naprawdę płacimy firmie i jakie to są kwoty. Najwięcej możemy zyskać właśnie na kosztach własnych. Ciekawym rozwiązaniem są internetowe kalkulatory zużycia energii, w których podajemy wszystkie niezbędne informacje, uśredniony koszt energii z ostatnich miesięcy, a kalkulator wylicza nam, ile możemy zyskać, jeśli zmienimy naszego dostawcę.

Ponadto, aby oszczędzić na rachunkach warto także oszczędzać sam prąd. Wyłączać nieużywane światło, odłączać ładowarki z kontaktu po naładowaniu telefonu, wyłączać nieoglądany telewizor, nie zostawiać urządzeń na tak zwanym „stand by” i wiele innych drobnych działań, które bardzo pozytywnie wpłyną nie tylko na nasz portfel, ale także na środowisko.

Warto świadomie wybierać dostawców prądu oraz świadomie korzystać z prądu. Połączenie tych elementów może dać naprawdę dobre rezultaty i zaowocować w przyszłości.

Materiał partnera bloga

Comments

comments