jak zwiększyć efektywność pracy

Jak zwiększyć efektywność pracy? 10 sposobów na podstawie Briana Tracy

Określ cel

To żadna tajemnica, kiedy przyświeca ci cel, kiedy rozpiszesz, że zajmiesz się określonymi jego fragmentami w konkretnych porach dnia, doprowadzisz sprawy do końca. Cel określa twoje priorytety, pozwala się zaangażować, bo wiesz, po co jest ten konkretny wycinek. Bez strategii łatwo coś porzucić, zajmować się niewłaściwymi rzeczami. Trudno też zmierzyć postępy i zrobić sobie czas wolny, bo skąd masz wiedzieć, że wywiązałaś się ze zobowiązań? Tu nie chodzi o teorię, by zapisać cel na kartce, ale, by wreszcie faktycznie to zrobić. Droga do sukcesu dawno została odkryta, nie ma tu wielu niespodzianek. Niestety większość z nas woli ją zgłębiać, niż praktykować. 

„Określ, co dla ciebie ważne, a więc cele, które pragniesz osiągnąć. Wszelka motywacja wymaga celu. Poważna przyczyna odkładania spraw leży w tym, że dana osoba nie kieruje się skonkretyzowanymi dążeniami, na tyle kuszącymi, by pchnąć do działania i zmusić do wytrwałości aż do chwili uwieńczenia zamiaru. (…) Wytyczając sobie liczne cele, uruchamiamy „prawo wymuszonej skuteczności.” Okaże się wtedy, że działasz sprawniej i pracujesz bardziej wydajnie tylko dlatego, iż w określonym, ograniczonym czasie musisz poradzić sobie z wieloma rzeczami.” B. Tracy

Doceń siłę małych kroków i dużych projektów

Brian Tracy pisze, że największe dochody przynoszą duże projekty, nad którymi pracuje się wieloetapowo, które wymagają zaplanowania poszczególnych kroków na przestrzeni miesięcy, a niekiedy stworzenia zespołu. Nabierz odwagę do stawiania sobie ambitnych celów, takich jak wydanie kursu, napisanie książki. Skup się na tym, w czym jesteś najlepsza i niezastąpiona, do reszty zatrudnij podwykonawców.

„Wielu autorów zaczyna swoją pracę od pisania jednej strony dziennie. (…) Pisząc jedną stronę codziennie przez rok, po upływie dwunastu miesięcy będziesz miał 365-stronicowe dzieło.” B. Tracy

W biznesie nie zaczynaj od deseru

Kupienia Maca, założenia działalności, inwestycji, której nie możesz pokryć z zarobionych pieniędzy, ale też najprostszego i najprzyjemniejszego zadania, które nie ma kluczowego znaczenia dla popchnięcia spraw do przodu. Zacznij od zarabiania i oszczędzania. Najpierw weź się do roboty, a potem nagradzaj i rozpieszczaj.

„Osoby, które działają nieefektywnie, zawsze zwlekają z tym, co mogłoby się naprawdę liczyć.” B. Tracy

Nie zaczynaj od pytania, jak zarobić kupę hajsu, ale od tego, jaką chcesz dać wartość innym. Najłatwiej jest pozyskać kiepsko płatne zlecenia, które każdy mógłby wykonać. Sztuką jest zaoferować coś, czego nie dają inni, za adekwatne wynagrodzenie.

 „Jakość pracy określa wysokość wynagrodzenia.” B. Tracy

Pokonaj tendencję do perfekcjonizmu

Presja, by wykonać coś perfekcyjnie często nie pozwala ci wystartować. Zawsze będziesz mogła poprawić pierwszą wersję (tylko z tym nie przesadzaj).

„nie troszcz się o to, że nie wszystko wyjdzie ci doskonale. Po prostu rozpocznij pracę i utrzymuj jej miarowy rytm.” B. Tracy

Grupuj zadania

Jeśli wykonujesz podobne czynności pod rząd, np. dodawanie postów na Instagramie na kilku kontach, nabierasz w tym wprawy i idzie ci szybciej, niż jakbyś co chwila zmieniała aktywność. Grupowanie zadań na takie, które po chwili wykonujesz automatycznie, zwiększa twoją produktywność. Grupować możesz też obowiązki, np. załatwianie spraw na mieście-po kolei, w jednym regionie, robienie jednych dużych zakupów online, zamiast codziennego wyskakiwania do sklepu.

Nie pozwalaj sobie na luksus wymówek

Mnie też kusi, żeby odpuścić sobie ten jeden raz. Opóźnić wpis, nie stworzyć mema z hasłem motywacyjnym, nie dodawać nic na Instagram. Wolę jednak wykonać coś poprawnie, niż zaniedbać. Przyjdą lepsze okresy, gdy nie będę musiała walczyć ze sobą o każdą aktywność, ale mimo gorszych momentów, działam regularnie.

„Osoby, które odkładają sprawy na jutro, zawsze szafują dobrymi, ich zdaniem, argumentami i usprawiedliwieniami. Ty nie pozwalaj sobie na luksus wykrętów. (…) Nawet nie bierz pod uwagę możliwości niepodejmowania pracy nad przyjętym zadaniem. Nie szukaj przyczyn uzasadniających niedostateczną wytrwałość.” B. Tracy

Wykorzystuj wolne chwile

Są takie momenty, gdy nie wiesz w co włożyć ręce i paradoksalnie takie, gdy czekasz i się nudzisz. Noś ze sobą książkę, dzięki temu możesz do niej zajrzeć, jak stoisz w kolejce, czekasz na dziecko pod szkołą. Albo czekasz, aż się woda na herbatę zagotuje, możesz wtedy dodać post na Insta.

Najpierw odzyskaj zapał

W życiu każdego przedsiębiorcy przychodzą takie momenty, że zastanawia się, czy to ma sens, nawet jeśli nie narzeka na brak zleceń. Zniechęcenie często wynika z przemęczenia. Zatrzymaj się, odzyskaj zapał i dopiero kontynuuj wysiłki.

„Tony uważa, że będąc w złym stanie emocjonalnym, dostrzegamy tylko problemy, a nie widzimy rozwiązań. Powiedzmy, że budzisz się z uczuciem zmęczenia i przytłoczenia. Siadasz i zaczynasz myśleć o strategii rozwiązywania twoich problemów, ale wysiłek jest bezowocny i czujesz się jeszcze gorzej. To dlatego, że byłeś w złym stanie emocjonalnym, podjąłeś próbę sformułowania strategii, ale nie odniosłeś sukcesu (…) i prawdopodobnie zacząłeś sobie wmawiać, że jesteś do niczego. (…) Tony zachęca, by przeciwdziałać temu, najpierw poprawiając swój stan. Biochemia mózgu sprawi, że będziesz umiał opowiedzieć sobie pokrzepiającą historię. Dopiero wtedy powinieneś myśleć o strategii, ponieważ zaczniesz dostrzegać możliwości, a nie tylko ślepe zaułki. Poprawianie stanu emocjonalnego przez odpowiedni „rozruch” może być bardzo proste i ograniczać się do wykonania 5-10 pompek albo wystawienia się na działanie słońca na 20 minut.” Tim Ferris o Tonym Robbinsie („Narzędzia tytanów”)

Przyspieszaj, kiedy masz moc, zwalniaj, kiedy możesz

W biznesie online rzadko pracujesz jednostajnie. Są momenty, gdy reklamodawcy biją drzwiami i oknami oraz sezonowe przestoje. Są też chwile, gdy ledwo zipiesz i takie, kiedy masz flow. Daj sobie prawo do wyciszenia, zmniejszenia liczby publikacji, gdy brakuje ci pomysłów, do złapania oddechu. A jak czujesz, że to ten moment, działaj z podwójną mocą, rób wpisy na zapas. Posty pisane na siłę, na oparach mocy i tak nie przebiją się w social mediach. Jeśli to nie klienci, ale ty sama stawiasz sobie bardzo wysokie wymagania, które cię wyczerpują, obniż poprzeczkę. Wbrew pozorom nie będziesz wtedy wytykana palcami, prawdopodobnie nikt tego nie zauważy, a jak już wrócisz, to z przytupem. Nikt, aż tak nie zagląda ci przez ramię. Twoja sprawa, jeśli działania na najbliższe tygodnie zrobisz ciurkiem, a potem będziesz odpalać posty i czytać maile od klientów.

„Zmęczenie przyczynia się do niezmiernego marnotrawienia czasu.” B. Tracy

Zajmuj się tym, co cię pasjonuje

Jeśli mogłabyś zajmować się swoim biznesem, nawet jeśli nikt nie miałby ci za to płacić, przetrwasz trudne chwile, gdy faktycznie klienci nie będą ustawiać się w kolejce, a mimo to zachowasz regularność działań, niezbędną, by nie stracić wiarygodności w oczach klientów, którzy dopiero się zjawią.

„W gruncie rzeczy ludzie sukcesu muszą  sięgać do pokładów samodyscypliny, aby powstrzymać się od pracy, ponieważ tak bardzo ją lubią.” B. Tracy

Marta Szyszko

na podstawie:

tracynarzędzia tytanów

Comments

comments