motywacja do pracy

Jak zwiększyć motywację do pracy na swoim? 3 niezawodne sposoby

„Trudno jest cieszyć się pracą, gdy wydaje ci się, że zmierzasz donikąd.” S. J. Scott

Każdy miewa spadki motywacji, momenty, gdy własny biznes wydaje się doić z nas całą energię, a dawać w zamian niewspółmiernie mało.

Poznaj 3 niezawodne sposoby na to, jak:

  • zwiększyć motywację do pracy, gdy nie wiesz, w co w pierwszej kolejności włożyć ręce, co skutkuje stanem przytłoczenia,
  • odzyskać energię,
  • sprawdzić, czy przypadkiem nie stoisz w miejscu;

Określ priorytety

Po pierwsze – priorytetowe są projekty pilne, po drugie priorytetowe są projekty, które przyniosą ci długoterminowe korzyści.

W mojej pracy mam na uwadze terminy bieżących zleceń copywriterskich, ale też rozwijanie blogów, które są częścią długoterminowej strategii, nawet jeśli nie mam jeszcze z ich tytułu regularnych dochodów, pozwalających pokryć koszty prowadzenia firmy.

„Największą przeszkodą, utrudniającą mówienie „nie” jest nieumiejętność radzenia sobie z reakcjami innych osób, gdy wyjaśniasz im, że ich priorytety nie są twoimi. Odmawianie nie czyni z ciebie egoisty. Sprawia, że stajesz się kimś, kto dobrze wie, co jest w życiu ważne, a co nie. Przez definiowanie jasnych i jednoznacznych celów nie pozwalasz, aby inne osoby sprowadzały cię na manowce i utrudniały ukończenie pracy nad ważnymi projektami.” S. J. Scott

Kończ zadania lub rezygnuj z nich

Niedokończone zadania wysysają z nas energię. Zdecyduj, czy dana czynność warta jest twojego czasu i zaangażowania. Jeśli nie, miej odwagę całkowicie z niej zrezygnować. Jeśli tak, zaplanuj ją w swoim grafiku lub wykonaj od razu w zależności od tego, jak obszerny i czasochłonny jest projekt. Gdy kończymy to, co zaczęliśmy lub chociaż rozplanujemy zadania w czasie, wraca energia i motywacja. Bywa, że podejmujemy się zadań odbiegających od zainteresowań lub poniżej naszych ambicji, by zachować płynność finansową. Gdy masz jasno określone cele, wiesz, że w tej chwili nie możesz sobie pozwolić na to, by z zrezygnować z uwierającego projektu, zaciskasz zęby i działasz.

Mierz efekty swojej pracy

„Tym, co można zmierzyć, można też zarządzać.” P. Drucker

Śledź efekty swoich działań – sprawdzaj jak rosną statystyki bloga, zaangażowanie społeczności w social media, świętuj każdy sukces, jak post, który zdobył rekordowa liczbę udostępnień i komentarzy. Monitoruj postępy, zwłaszcza na początku, gdy twoje starania nie przynoszą wymiernych korzyści. Niech wzrost zainteresowania twoim projektem będzie motywacją, nim zaczną pojawiać się propozycje współpracy, a jego spadek symptomem, że pora zrobić coś inaczej:

„Gdy spada ci motywacja, możesz spojrzeć wstecz na swoje dotychczasowe dokonania. Widzisz wtedy, jak długą drogę pokonałeś, żeby się znaleźć w tym miejscu.” S. J. Scott

Warto pamiętać, że jesteśmy na drodze ku czemuś większemu, co długo powstaje, ale też długo będzie trwało, gdy już zaskoczy oraz gdy nauczymy się z tym obchodzić i to rozwijać.

Marta Szyszko

na podstawie:

jak poradzić sobie ze stresem

Comments

comments