bench-accounting-49023

Zyski kapitałowe, aktywa, przepływ pieniężny – pojęcia, które każda zadbana finansowo kobieta powinna znać

„Osiągnięcie finansowej niezależności to nie wyższa matematyka” – przekonuje Kim Kiyosaki, autorka książki „Bogata kobieta”. Strategią finansową wielu kobiet jest poleganie na pensji męża. Statystyki dotyczące pogorszenia ich poziomu życia, gdy mąż nie może pracować (np. z powodu problemów zdrowotnych lub rozstania), nie są optymistyczne:

  • „W pierwszym roku po rozwodzie stopa życiowa kobiet pogarsza się średnio o 73 %

  • 50 % małżeństw kończy się rozwodem

  •  90% kobiet na jakimś etapie swojego życia będzie w sprawach finansowych zdanych tylko na siebie.” (Kim Kiyosaki)

Autorka zwraca też uwagę na aspekt psychologiczny, niezależność finansowa sprawia, że nie musimy prosić o nic osoby, która źle nas traktuje lub oczekuje w zamian uległości. Wiele kobiet tkwi w nieszczęśliwych związkach, ponieważ przeraża je wzięcie odpowiedzialności za swoje finanse. Nie mówiąc już o tym, że w przypadku rozstania, dzieci zostają z mamą, która nie ma żadnej gwarancji na uzyskanie alimentów. Dbając o finanse, kobieta dba o swoją rodzinę.

Aby dążyć do niezależności finansowej, należy spojrzeć na swoją przyszłość realnie – w jakim punkcie jestem teraz, ile wiem i gdzie mogę być za 5, 10 lat, jeśli tylko bardziej zainteresuję się inwestowaniem?

W tym celu przygotowałam krótki słownik inwestycyjny dla kobiet, które chcą być bardziej świadome swoich możliwości. Przestaje przerażać to, co dla nas zrozumiale, a nawet możemy złapać bakcyla!

Przepływ pieniężny

To pieniądze, które otrzymujesz na swoje konto, po odliczeniu kosztów związanych z inwestycją. Kim Kiyosaki wyjaśnia to pojęcie na przykładzie nieruchomości:

„Wpłacasz 20 tysięcy dolarów jako pierwszą ratę za nieruchomość pod wynajem, którą stanowią dwa mieszkania i która jest warta 100 tysięcy. Pod koniec każdego miesiąca, po pobraniu czynszu, zapłaceniu kosztów związanych z tą nieruchomością oraz zapłaceniu raty kredytu hipotecznego, twój zysk netto wynosi 300 dolarów. Te 300 dolarów stanowi przepływ pieniężny, który wędruje prosto do twojej kieszeni.” Kim Kiyosaki

Przykład z naszego podwórka? Inwestujesz w apartament nad Bałtykiem, z którego możesz korzystać przez 2 tygodnie w roku, a przez pozostały czas jest wynajmowany przez dzierżawcę, do twojej kieszeni wpada miesięcznie około 8 % wartości nieruchomości (w zależności od oferty). Niejedna z nas kupowała mieszkanie na kredyt dla rodziny lub zajmowała się wykończeniem domu. Co każe nam myśleć, że nie poradzimy sobie z zakupem apartamentu lub kawalerki pod wynajem? Po prostu nie stawiamy takich celów, a powinnyśmy!

Aktywa

„Są to inwestycje, z których regularnie otrzymujesz pieniądze, np. nieruchomości pod wynajem (…) kupuję i tworzę aktywa, które generują przepływ pieniężny.” Kim Kiyosaki

Zyski kapitałowe

Czym innym jest zysk kapitałowy, czyli jednorazowy zastrzyk gotówki po sprzedaży inwestycji. Przykładowo kupujesz mieszkanie w lokalizacji, w której jego wartość po kilku latach wzrasta. Sprzedajesz po wyższej cenie, niż nabyłaś, a dodatkowa kwota jest twoim zyskiem kapitałowym, który możesz przeznaczyć na wkład własny kolejnej nieruchomości pod wynajem, np. kawalerki. Innym przykładem są kruszce: kupujesz złoto, gdy jest tanie, a sprzedajesz w momencie, gdy jego wartość wzrosła. Różnica to twój zysk kapitałowy.

„Zyski kapitałowe to jednorazowy dochód. Przepływ pieniężny to dochód ciągły. Na przykład, kupujesz dom za 100 tysięcy dolarów. Sprzedajesz go za 130 tysięcy. Po zapłaceniu prowizji dla pośrednika nieruchomości oraz kosztów zawarcia transakcji twój zysk netto wynosi 20 tysięcy. Ta kwota to twój zysk kapitałowy. Żeby zrealizować swoje zyski kapitałowe, musisz sprzedać swoją inwestycję lub aktywa.” Kim Kiyosaki

Niezależność finansowa, wg. Kim Kiyosaki jest wtedy, gdy przepływ pieniężny z inwestycji pokrywa koszty twojego życia, a to, czy pracujesz zawodowo jest kwestią wyboru. W momencie, gdy stan zdrowia nie pozwala na stawianie się w pracy, wciąż czujesz się bezpiecznie finansowo. Kim Kiyosaki osiągnęła niezależność w wieku 37 lat.

„Spędzamy całe życie na dbaniu o nasze rodziny, ale nie potrafimy zatroszczyć się o siebie w tej istotnej dziedzinie.” Kim Kiyosaki

Lektura „Bogatej kobiety” wskaże ci możliwości inwestycyjne, oswoi finansowe pojęcia, a przede wszystkim przełamie barierę, że inwestowanie jest za trudne. Nie z takimi rzeczami już sobie radziłaś, wyręczając i wspierając innych, pora byś zatroszczyła się o siebie.

Wybrane fragmenty:

„Znajomi i rodzina mówili nam: „Dlaczego nie znajdziecie jakiejś pracy?”, „Zatrudnijcie się gdzieś na chwilę, do czasu gdy wasz biznes będzie już działał”. Wiedzieliśmy, że znalezienie pracy byłoby krokiem w tył. Doszliśmy już tak daleko, że nie mogliśmy po prostu zrezygnować właśnie teraz. Wiedzieliśmy także, że gdyby skusił nas „komfort” pracy na etacie, to moglibyśmy nigdy nie zbudować naszego biznesu. (…) gdy Robert i ja budowaliśmy swoje biznesy, nie mieliśmy żadnej gwarancji sukcesu.

Jeśli chodzi i inwestowanie, to na początku trzeba się wiele nauczyć, więc nie wystarczy powiedzieć, że moim powodem jest to, że „Chcę zarabiać więcej pieniędzy” albo „Chcę kupować nieruchomości pod wynajem”. Wszystko to są jakieś motywacje, ale wątpię, że wesprą was w podjętym działaniu, gdy będziecie chciały się poddać, ponieważ będzie trochę ciężko, albo gdy będziecie czuły, że zrobiłyście już „dosyć”, a rezultatów jeszcze nie widać.

Zawsze mówię sobie, że inwestowanie to proces. Nie ma tu jakiejś tajemnej formuły. Nie możesz zażyć jakiejś pigułki, która sprawi, że szybko staniesz się zamożna. Nie możesz położyć się spać jednej nocy i obudzić się bogata następnego ranka. (…) Nie staniesz się bogata lub finansowo niezależna z dnia na dzień.

 Nadejdą momenty, gdy będziesz musiała podejmować decyzje, nie wiedząc, jaki będzie ich rezultat. To w takich chwilach przechodzimy próbę charakteru. Jeśli uciekniemy od wyzwania, nie rozwiniemy się. Jeśli przyjmiemy je – bez względu na to, czy odniesiemy sukces czy nie – na pewno będziemy się rozwijać i staniemy się bardziej światłymi osobami. A zysk w postaci „kapitału intelektualnego i emocjonalnego” jest bezcenny.” Kim Kiyosaki

Marta Szyszko

na podstawie:

bogata-kobieta-poradnik-inwestycyjny-dla-kobiet-b-iext34527465

Comments

comments